1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. SEO Nasıl Yapılır? SEO Yapılacaklar Listesi
Trendlerdeki Yazı

SEO Nasıl Yapılır? SEO Yapılacaklar Listesi

seo için yapılacaklar listesi

İçindekiler

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları bir web sitesinin hedefleri doğrultusunda arama motorlarında daha görünür olmasını ve bu sayede hem daha çok trafik hem de daha çok kazanç sağlamasını hedefler. Bu çalışmalar içerisinde birçok alt alanı barındırır ve uzun bir uğraş gerektirir. Çalışmalardan daha hızlı verim alabilmek ve kaliteli sonuçlar elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken ve birbirinden ayrı olarak ele alınmaması gereken alanlar bulunmaktadır. SEO yapılacaklar listesi ile SEO çalışmalarının bütününü oluşturan bu alanları 5 başlıkta inceleyeceğiz;

 1. Temel SEO
 2. Anahtar Kelime Araştırmaları
 3. Teknik SEO
 4. Site İçi SEO
 5. Site Dışı SEO

SEO Nasıl Yapılır? Adım Adım SEO İçin Yapılacaklar Listesi

Temel SEO

Arama Motorlarına Kayıt Olmak
Google Analtyics Kurulumu
WordPress SEO Eklenti Kurulumları
Sitemap Oluşturulması
Robots.txt Dosyası Oluşturulması
Google Search Console Ayarları ve Kontrolleri
İndekslenme

Anahtar Kelime Araştırması

Rakiplerin Belirlenmesi
Ana Anahtar Kelimenin Seçimi
Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Seçimi
Anahtar Kelime Haritası Oluşturmak
Arama Sorgularını Belirleme
Anahtar Kelime Zorluklarını Analiz Etme

Teknik SEO

HTTPS Kullanımı
Yinelenen Sürümleri Kontrol Etme
Hataları Bulunması ve Çözümü
Site Hızınızı İyileştirme
Kırık Linkleri ve Dış Bağlantıları Kontrol Etme
Mobil Uyumlu Hale Getirme
SEO Uyumlu URL Kullanımı
Yapılandırılmış Veri Kullanımı
301 ve 302 Kontrolü

Site İçi (On-Page) SEO

Title Düzenlemeleri
Meta Description Düzenlemeleri
H1 Düzenlemeleri
İçerik Analizi ve Geliştirilmesi
Görsel Optimizasyonu
İç Linkleme
Zayıf Sayfa ve İçerik Tespiti
Güncel İçerik Oluşturma

Site Dışı (Off-Page) SEO

Rakip Sitelerin Link Analizleri
Google My Business Kurulumu
Backlink Kaynakları Oluşturulması
Anchor Text Düzenlemeleri
Anti-SEO Analizi
Zararlı Bağlantıların Kaldırılması

SEO için yapılması gerekenler listemizi incelerden yukarıda bahsi geçen alanlardan bahsedeceğiz. Bu alanların altında yatan önemli hususları inceleyerek SEO yapılacaklar listesi oluşturacağız. Bu sayede optimizasyon çalışmaları sırasında kafa karışıklığına mahal vermeden tüm profesyonel yöntemleri ve yapılması gerekenleri bir arada görmüş olacağız.

SEO Nasıl Yapılır? Adım Adım SEO İçin Yapılması Gerekenler

Temel SEO

Temel SEO; bir web sitesinin açıldığı andan itibaren muhakkak yapılması gereken, asla göz ardı edilmemesi gereken hayati unsurları içinde barındırır. Bu başlık altında incelenecek her detay SEO çalışmalarına önem versin ya da vermesin tüm web siteleri adına temel ihtiyaçtır. Temel SEO alanında kısa kısa 7 unsuru inceleyeceğiz;

Temel SEO Yapılacaklar
 • Arama Motorlarına Kayıt Olmak
 • Google Analtyics Kurulumu
 • WordPress SEO Eklenti Kurulumları
 • Sitemap Oluşturulması
 • Robots.txt Dosyası Oluşturulması
 • Google Search Console Ayarları ve Kontrolleri
 • İndekslenme

1.Arama Motorlarına Kayıt Olmak

Bir web sitesinin internette hayata başlaması ve ayakta durabilmesi adına arama motorlarına kayıt olmak şarttır. Arama motorlarının dizinlerinde yer almayan web siteleri adeta ölü demektir. Google Search Console, Yandex Webmaster ve Bing Webmaster kayıtlarınızı tamamlayarak internette var olun!

2.Google Analytics Kurulumu

Google analytics web site verileri toplamak ve site sahiplerine ziyaretçileri ile ilgili bilgi vermek adına muhteşem bir araç. Web sitenizi açar açmaz google analytics kurulumunuzu gerçekleştirin ve istatistiklerinize önem verin. Ayrıca Yandex Metrica aracı ile de verilerinizi ikinci bir elden toplayabilirsiniz.

Google Analytics Nedir? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

3.WordPress Eklenti Kurulumları

WordPress dünya üzerindeki sitelerin yarısından çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Eğer sizlerde wordpress ile bir site yönetmekte iseniz kesinlikle SEO eklentilerinden yararlanmalısınız. Yoast SEO, All in One SEO Pack gibi üst düzey ve ücretsiz eklentiler ile sitenizi güçlendirmeyi sakın unutmayın!

WordPress Eklentileri Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

4.Site Haritası Oluşturulması

Sitemaplar, web sitenizde yer alan tüm URL’lerin en kolay şekilde bir arada görüntülenmeleri adına tasarlanmıştır. Arama motoru botları tarafından sitenizin eksiksiz olarak taranması adına sitemap oluşturulması ve webmaster araçları ile arama motorlarına gönderilmesi gerekir. Site haritalarınızı eklentiler ile oluşturmanız da mümkündür. Unutmayın site haritanız olmadan görünmez olabilirsiniz!

Site haritalarınızı oluşturmak için aşağıda yer alan içeriklerimize de göz atabilirsiniz;

WordPress Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Resim Site Haritası Nedir? Nasıl Kullanılır?

5.Robots.txt Dosyası Oluşturulması

Robots.txt dosyası web siteleriniz içerisinde arama motorlarının özgürlük alanlarını belirlemenizi ve hangi işlemleri gerçekleştirebileceklerini onlara söylemenize olanak sağlar. Siteniz adına robots.txt dosyanızı eksiksiz olarak oluşturun ve doğruluğundan emin olun.

Robots.txt dosyası ile ilgili daha fazla bilgi almak için; Robots.txt Nedir? Nasıl Düzenlenmelidir? yazımızı sizlere tavsiye ederiz.

6.Google Search Console Ayarları ve Kontrolleri

Google arama motorları arasında en büyük paya sahip olanıdır. Neredeyse %97 oranında internet kullanıcısı google arama motorundan yararlanır. Hal böyle olunca burada yer almak büyük önem arz eder. Google Search Console’da yerinizi alın. sitemap ekleme işlemlerinizi gerçekleştirin ve kapsam hatalarınızı kontrol edin. Böylece Google sizi daha çok sevecek!

Google Search Console Nedir? yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

7.İndekslenme

İndekslenmek arama motorlarında artık var olduğunuz anlamına gelir. Web sitenizin ve içeriklerinizin indekslendiğinden emin olun, arama sonuçlarında yer aldığınızdan emin olun ve her yeni oluşturduğunuz içerikten sonra kesinlikle web master sistemleri ile dizin ekleme işlemlerinizi yenileyin!

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime sizleri kullanıcıların arama sorguları ile paralellik göstermenizi ve hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlar. Bu nedenle web siteniz ve içerikleriniz adına seçtiğiniz anahtar kelimeleriniz çok önemlidir. Anahtar kelime konusunda 6 başlığımız bulunmaktadır;

Anahtar Kelime Araştırma- SEO Yapılacaklar Listesi
 • Rakiplerin Belirlenmesi
 • Ana Anahtar Kelimenin Seçimi
 • Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Seçimi
 • Anahtar Kelime Haritası Oluşturmak
 • Arama Sorgularını Belirleme
 • Anahtar Kelime Zorluklarını Analiz Etme

1.Rakiplerin Belirlenmesi

İnternet şüphesiz ki en yoğun rekabet ortamlarından birisine sahip. Sizlerde web sitenizde sunacağınız hizmetler ve ürünleriniz için birbirinden dişli rakipler ile çekişeceksiniz. Rakiplerinizi belirleme ve onları analiz etmek hem anahtar kelime seçimlerinize hem de çalışma planlarınıza hız katar.

2. Ana Anahtar Kelime Seçimi

Web sitenizi ve hizmetlerinizi ilk bakışta tanıtacak ve hedeflerinizi belli edecek bir ana kelime belirlemelisiniz. Bu ana anahtar kelime sizlerin hedeflerinizi ve ürünlerinizi temelden temsil etmelidir. Rakipleriniz ile çekişebilmek ve sektörde yer edinebilmek adına anahtar kelimenizi özenle belirleyin.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir? Nasıl Kullanılır? yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

3. Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Seçimi

Temel anahtar kelimelerinizin yanı sıra uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirleyerek kullanıcılara ulaşmak adına seçeneklerinizi çoğaltın. İçerikleriniz için anlamsal ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirleyin bu kelimeleri düzenli olarak güncelleyiniz.

Long-tail anahtar kelimeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için; Uzun Kuyruk Anahtar Kelime (Long Tail) Nedir? Avantajları Nelerdir? Nasıl Seçilir? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

4. Anahtar Kelime Haritası Oluşturma

Belirlediğiniz anahtar kelimeleriniz ve oluşturacağınız anahtar kelimeleriniz belirli bir hiyerarşik düzene sahip olmalıdır. Ana hat kelimelerinizi uzun kuyruklu kelimeleriniz takip etmeli ve içeriklerinizin sahip olduğu hiyerarşik düzen çerçevesinde anahtar kelimelerinizi düzenleyin. İçeriklerinizi de bu sıra ile oluşturun.

5. Arama Sorguları Belirleme

Sizleri hedeflerinize ulaştıracak olan en büyük faktör ziyaretçi sayılarınız ve etkileşim oranlarınızdır. Kullanıcıların en çok kullandığı arama sorgularına hakim olun ve bu arama sorgularını sektörel ve hedefleriniz bazında analiz edin. Bu sayede kullanıcılarınızı ilk önce ziyaretçiye daha sonra da müşteriye dönüştürmek adına avantaj sağlayın.

6. Anahtar Kelime Zorluklarını Belirleme

Her bir anahtar kelime arama hacmi ve arama zorluğu olarak iki önemli veriyi içerisinde barındırır. Yüksek hacimli anahtar kelimeler genellikle zorluk derecesi yüksek kelimelerdir. İlk etapta anahtar kelime seçimi yaparken yüksek zorluk derecesine sahip kelimelerden uzak durunuz. Orta hacimli ve orta zorluklu kelimelerde sıralama kazanmaya çalışın.

Teknik SEO

Bir web sitesi oluşturmak için hazır şablonlar kullanmak popüler ve kolay olsa da işin arka planına bakıldığı zaman birçok teknik detay olduğu görülmektedir. SEO çalışmalarında da bu teknik detayların önemi hem kullanıcı deneyimi oluşturabilmek hem de markaya yakışır bir hizmet sunabilmek adına yadsınamayacak derecede çoktur. Teknik SEO konusunda dikkat edilmesi gereken 9 detay bulunmaktadır;

Teknik SEO için yapılması gerekenler checklist
 • HTTPS Kullanımı
 • Yinelenen Sürümleri Kontrol Etme
 • Hataları Bulunması ve Çözümü
 • Site Hızınızı İyileştirme
 • Kırık Linkleri ve Dış Bağlantıları Kontrol Etme
 • Mobil Uyumlu Hale Getirme
 • SEO Uyumlu URL Kullanımı
 • Yapılandırılmış Veri Kullanımı
 • 301 ve 302 Kontrolü

1. HTTPS Kullanımı

Açtığınız web sitelerinizde HTTPS uzantısı kullanmaya özen gösterin. HTTPS uzantıları arama motorları tarafından web sitenizin daha güvenilir olduğunun anlaşılmasına olanak tanır. Bu sayede web siteniz kalite puanı olarak yükselir ve SEO çalışmalarınıza destek olur. HTTP uzantılı web sayfalarınız var ise bu problemi hemen düzeltin ve SSL sertifikalarından faydalanın.

2. Yinelenen Sürümleri Kontrol Etme

Web siteniz içerisinde bazı durumlar aynı sayfayı tekrar oluşturmanız mümkün olabilir. Sayfalarınızın ve URL’lerinizin benzersiz olduğundan emin olun. Yinelenen içerikler web sitelerinin en büyük düşmanlarıdır ve optimizasyon çalışmalarında sizlere çok büyük zarar verir.

3. Hataların Bulunması ve Çözümü

Web sitenizi ne kadar detaylı ve özenli hazırlasanızda ilerleyen süre zarfında hataların boy göstermesi muhtemeldir. Web sitenizi sürekli olarak teknik analizlere sokun ve ortaya çıkan hataları not alın. En kısa süre içerisinde bu hatalardan kurtulun ve arama motorlarına kalitenizi gösterin. Tarama hataları, Kapsam hataları ve İçerik hatalarına dikkat edin.

4. Site Hızını İyileştirme

Sitenizin açılış ve yüklenme hızı kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Yavaş yüklenen sayfaları hem kullanıcılar hem de arama motorları sevmez. Bu nedenle siteniz ne kadar hızlı ise sıralamanız o kadar yüksek olacak demektir. Site hızlarınızın önünde engel olan kodlama yığınlarını, görsel hataları ve sunucu doygunluğunuzu düzeltin, sitenizi kullanıcılarınız için en hızlı hale getirin.

Site hızı ile ilgili bilgi almak için Site Hızı ve SEO İlişkisi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

5. Kırık Link Ve Dış Bağlantı Kontrolü

Web sitenizde 404 hatası içeren site olması sizler için kara bir leke olabilir. Ancak bu durum her an ortaya çıkabilir ve gözden kaçabilir. Bu nedenle kırık bağlantı kontrollerinizi sürekli olarak tekrarlayın. Ayrıca web siteniz içerisinde yer alan ve içeriklerinizi zenginleştirmek adına kullandığınız dış bağlantıların sayısını azaltın ve mümkün olan en yüksek değere sahip web sitelerine bağlantı vermeye çalışın.

Kırık linkler ile ilgili bilgi almak için Kırık Link Nedir? Nasıl Kontrol Edilir? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

6. Mobil Uyumlu Hale Getirme

Mobil cihazlar günümüzde yapılan aramaların %50’lik kısmına kaynak oluşturmaktadır. Bu oran gün gittikçe daha çok artmakta ve mobil cihazlar birinci tercih haline gelmektedir. Hal böyle olunca bir web sitesinin mobil uyumlu olması rakiplerinin önüne geçmesine olanak tanır. Ayrıca arama motorları mobil uyumlu sitelere daha çok önem göstermekte ve onları el üstünde tutmaktadır. Siz siz olun sitenizi mobil uyumlu hale getirmeden bu iş bitti demeyin.

7. SEO Uyumlu URL Kullanımı

URL bir web sitesinin kimliğidir. Hem kullanıcılar tarafından hem de arama motorları tarafından ilk farkedilen kısmıdır. Bu nedenle URL’nizin SEO uyumlu olduğundan emin olmalısınız. URL’nizin içerisinde sayıların ve özel işaretlerinin kullanımından kaçınmalısınız. Her yeni içeriğinizin URL’sinde bu düzene bağımlı kalın ve kalıcı bağlantılarınıza özen gösterin.

SEO uyumlu URL kullanımı için ziyaret edebileceğiniz yazımız ; Kalıcı Bağlantı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

8. Yapılandırılmış Veri Kullanımı

Arama sonuçları sayfasında üst sıralarda yer alan web sitelerinin yapılandırılmış veri kullanımlarının yüksek olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hem kullanıcı deneyimlerinizi iyleştirmek hem arama motorları tarafından sevilmek hem de arama sorgularında daha fazla dikkat çekebilmek adına yapılandırılmış veri kullanımını siz siz olun sakın atlamayın.

Yapısal veriler ile ilgili olarak bilgi alabileceğiniz blog yazımız; Yapısal Veri Nedir? Yapısal Veri İşaretlemeleri Nasıl Yapılır?

9. 301 ve 302 Kontrolü

Web sitenizin içerisinde yer alan eskimiş içeriklerinizin veya yinelenen içeriklerinizin 301 yönlendirmeleri ile düzenlenmesi mümkündür. Kalıcı yönlendirmelerinizi düzenli olarak kontrol edin ve geçici olan 302 yönlendirmelerinizi de ayarların. Böylece link yapınız daha düzenli olacak ve yinelenen içerik problemlerinden kurtulacaksınız.

Yönlendirmeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için 301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Site İçi SEO

SEO yapılacaklar listesi oluştururken On-Page SEO yani Site içi SEO çalışmalarını atlamak mümkün olamazdı. Arama motoru optimizasyonları açısından SEO yapılacaklar listesi adına en önemli noktaları içerisinde barındırır. Sitenizin kalitesini ve bulunacağı konumu doğrudan belirleyen site içi SEO çalışmalarınızı eksiksiz olarak tamamlamadan ve düzenli olarak gözden geçirmeden herhangi bir şekilde hedeflerinize ulaşmanız söz konusu olmayacaktır. Site içi SEO konusunda göz önünde bulundurmanız gereken 8 önemli husus bulunmaktadır;

Site İçi SEO için Yapılacaklar Listesi
 • Title Düzenlemeleri
 • Meta Descriptions Düzenlemeleri
 • H1 Düzenlemeleri
 • İçerik Analizi ve Geliştirilmesi
 • Görsel Optimizasyonu
 • İç Linkleme
 • Zayıf Sayfa ve İçerik Tespiti
 • Güncel İçerik Oluşturma

1. Title Düzenlemeleri

Web siteniz ve içerikleriniz için benzersiz Title’lar oluşturmalısınız. SEO Title’lar arama sonuçlarında içeriğinizin dikkat çekmesini sağlar ve trafik kazanma oranlarınızı arttırır. Yinelenen title sahibi olup olmadığınızı kontrol edin. Eğer böyle bir sorun var ise SEO başlıklarınızı benzersiz hale getirin. Anahtar kelime kullanmayı sakın unutmayın!

Title Nedir? SEO Title Nedir? Nasıl Yazılmalıdır? yazımızı ziyaret ederek, title hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

2. Meta Descriptions Düzenlemeleri

Arama sonuçlarında siteniz ile karşılaşacak olan kullanıcıları etkilemek için saniyelerle sınırlı bir süreniz var. Bu süre içerisinde onları etkileyebilmek için meta descriptions’ları nitelikli ve can alıcı hale getirin. Anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın ve 120-160 kelime arasında kalmaya özen gösterin.

Meta Description Nedir? Nasıl Olmalıdır? konusundaki yazımızda buradan ulaşabilirsiniz;

3. H1 Düzenlemeleri

Web sayfalarınız için oluşturduğunuz içeriklerinizin SEO uyumlu bir hale gelebilmesi adına içerlerinde bir hiyerarşi bulunmalıdır. Tüm içeriklerinizi oluştururken H1, H2, H3 ayarlamalarına özen gösterin. Hiyerarşik düzeni koruyun ve okunabilirlik seviyenizi yüksek tutun. Bu sayede içerikleriniz daha kaliteli hale gelecektir. İçerikleriniz için kullandığınız H1’lerin her zaman eşsiz olduğundan emin olun.

4. İçerik Analizi ve Geliştirilmesi

İçerik bir web sitesini ayakta tutacak etkenlerin başında gelmektedir. İçeriklerinizi oluştururken konu hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Anahtar kelimenizi çok sayıda tekrar etmekten kaçının. Çeşitli analizler ile anlamsal kelimeler belirleyin ve içeriklerinizin içerisine dahil edin. Bu sayede alaka düzeyiniz yükselecek ve arama sonuçlarında elde edeceğiniz konum daha iyi olacaktır.

SEO Uyumlu İçerik Nedir? Nasıl Oluşturulur? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

5. Görsel Optimizasyonu

İçeriklerinizi oluştururken alakalı görseller kullanmaktan kaçınmayın. Görselleer kullanıcı deneyimini iyileştirir ve görsel aramalarında web sitenizin çıkma ihtimalini doğurur. Görsellerinizin Alt ve Title eklemelerini eksiksiz olarak yapın ve onları nitelikli hale getirin. Medya dosyalarınızı mümkün olan en küçük boyutta tutun ve boyut tasarrufu sağlayın.

6. İç Linkleme

Web siteniz içerisinde kullanıcıların daha fazla vakit geçirmesi ve arama motoru botlarının sitenizi tararken daha fazla detaya ulaşabilmesi adına iç linklemelere önem vermelisiniz. Her içeriğinize alakalı olduğunu düşündüğünüz içeriklerinizin linklerini ekleyiniz. Kategori ve Etiket kullanımlarınızı ihmal etmeyiniz. Böylece tüm içeriklerinizin alaka düzeyini yüksek tutabilirsiniz.

7. Zayıf Sayfa ve İçerik Tespiti

Web sitenizde yaptığınız her düzenleme ya da oluşturduğunuz her içerik, istediğiniz ölçüde etkileşime erişemeyebilir. Google analytics ya da diğer analiz servisleri ile web sayfalarınızın ve içeriklerinizin etkileşim düzeylerini kontrol edin. Beklentinizin altında kalan içeriklerinizi ve sayfalarınızı gözden geçirin ve yeniden düzenleyin.

8. Güncel İçerik Oluşturma

Ne yapın ne edin sitenizi sürekli güncel tutun! Kullanıcıların ilgilisini çekecek blog içerikleri oluşturmayı ihmal etmeyin. Online platformlarda kendinizi sevdirmenin en etkili yolu web siteniz ile alakalı güncel içerikleri nitelikli bir şekilde sunmak olacaktır. İçeriklerinizin SEO uyumlu olmasına ve sizlerle alakalı olmasına emin olun. Uzmanlık alanınızın dışına çıkmayın.

Site Dışı SEO

SEO yapılacaklar listesi son olarak Off-Page yani Site Dışı SEO çalışmalarını içermektedir. Site dışı SEO web sitelerinin popülerliğini belirleyen etmenleri içerisinde barındırmaktadır. Kaliteli geri bağlantılar oluşturmak ve rekabet ortamını kızıştırmak için site dışı SEO çalışmaları çok önemlidir. Rakiplerinizden farkınızın olmasını sağlamak ve kelime bazlı yükseliş yaşamak için Site Dışı SEO çalışmaları muhakkak kusursuz yürütmelisiniz. Site Dışı SEO çalışmalarını 6 ayrı detay olarak inceleyebiliriz;

Site Dışı SEO Yapılacaklar Listesi
 • Rakip Sitelerin Link Analizleri
 • Google My Business Kurulumu
 • Backlink Kaynakları Oluşturulması
 • Anchor Text Düzenlemeleri
 • Anti-SEO Analizi
 • Zararlı Bağlantıların Kaldırılması

1. Rakip Sitelerin Link Analizleri

SEO çalışmalarında rakip analizi olmazsa olmazdır. Sektörel anlamda ve anahtar kelimelerinizde sizlere takip olan web sitelerini belirleyin. Rakip sitelerin yararlandığı geri bağlantı kaynaklarını tespit edin ve değerlerine göre sizlerde bu kaynaklardan yararlanmaya çalışın. Bu sayede rakipleriniz ile yakın takipte olur ve sürekli güncel kalırsınız.

2. Google My Business Kurulumu

Google Benim işletmem hesabınızı kurmadan ürün veya hizmet satmayı aklınızdan geçirmeyin. Haritalarda kendinize yer edinin ve fiziksel konumunuzu kullanıcılara belirtin. Bu sayede onların güvenini kazanırsınız ve kalite puanınızı yükseltebilirsiniz. İşletmenizi görünür kılmak ve farkındalık oluşturmak adına harika bir fırsat. Özellikle de rakiplerinizin hepsi bu servisi kullanıyorken siz siz olun sakın uzak kalmayın.

3. Backlink Kaynakları Oluşturulması

Web sitenize sağladığınız her kaliteli geri bağlantı sizin için artı popülerite anlamına gelmektedir. Kaliteli web sitelerinden tanıtım yazıları ve link çıkışları sağlayın. Anahtar kelimeleriniz ile link çıkışlarınızı güçlendirin. Aynı adreslerden link çıkışı edinmekten sakının ve spam tehlikesi oluşturacak sitelerden uzak durun. Domain değerlerine dikkat edin, kalitenizden ödün vermeyin. Sürekli olarak güncel backlink analizleri ile popüleritenizi artırın, yeni kaynaklar keşfedin.

4. Anchor Text Düzenlemeleri

Web siteleriniz adına edineceğiniz backlinklerinizi anahtar kelimelerinize “Çapa”lamayı unutmayın. Hem ana kelimenizden hem de yan anahtar kelimelerinizden anchor çıkışlar sağlayın. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin. Ancak sürekli olarak kelime bazlı çalışmayın ve Açık URL ile link edinmek için de çaba gösterin. Anchor text ve açık URL dengenizi sarsmayın.

5. Anti-SEO Analizi

Sizler her ne kadar sitenize artı değer katmaya çalışsanızda, sizin aleyhinize çalışacak olan rakiplerinizin de olabileceğini unutmamalısınız. Web siteniz için yapılmış olan ya da yapılabilecek olan Anti-SEO çalışmalarını yakından takip edin. Sürekli olarak analizler yapın ve rakiplerinizin sizleri aşağı çekmesine izin vermeyin. Anchor textleri sürekli olarak kontrol edin ve sizleri rahatsız eden kelimelerin analizini yaparak onlardan kurtulmaya çalışın.

6. Zararlı Bağlantıların Kaldırılması

Web sitelerinize sizlerin kontorlü dahilinde olmadan bağlantı verilmesi durumu söz konusu olabilir. Bu bağlantıların bir kısmı web siteleriniz adına tahmin edemeyeceğiniz düzeyde zararlı olabilir. Spam oluşturma tehlikesi olan ve zararlı anahtar kelimeler kullanılarak hazırlanan bu bağlantıları tespit edin, güncel olarak analizlerinizi yapın ve disawow işlemlerini gerçekleştirin.

Sonuç

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları yukarıda da bahsettiğimiz gibi içerisinde yüzlerce detayı barındırmaktadır. SEO yapılacaklar listesi ile SEO konusunda yapılması gereken ve asla göz ardı edilmemesi gereken konulara temel başlıklar halinde değindik. Tüm bahsettiğimiz bu alt başlıkların da içerisinde alt detaylar olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin; Site hızlandırma işlemleri için onlarca önemli husus bulunmaktadır. Bu nedenle tüm bu önemli hususların bir arada bulunması ve alt detaylarının da kusursuz olarak irdelenmesi SEO çalışmalarının bir bütüncül hale gelmesi adına, verimli sonuçlar elde edebilmek ve hedeflere yaklaşmak adına çok önemlidir.

SEO uzun bir yarıştır. Bu yarışı kazanmak mümkün olmasa da yarışı önde götürmek ve rakiplerin her zaman önünde olmak mümkündür. Sürdürülebilir bir çalışma yürütmek, güncel olmak ve algoritmaları değilde kullanıcıları memnun etmek adına çalışmak başarının anahtarı olacaktır.

 1. SEO Yapılacaklar Listesi Nedir?

  SEO çalışmaları içerisinde yüzlerce detay bulundurmaktadır. SEO yapılacaklar listesi ile optimizasyon çalışmalarınıza yön verebilmesi adına önemlidir.

 2. SEO Nasıl Yapılır? SEO Çalışmaları Ne Kadar Sürmektedir?

  SEO çalışmaları uzun vadede sonuç getirecek olan çalışmalardır. Çalışmalar her zaman devam eder ve güncel parametreler takip edilmelidir.

 3. SEO Neden Yapılmalıdır?

  SEO çalışmaları online dünyada var olmak isteyen web siteleri adına hayati önem taşımaktadır. SEO çalışmalarına önem vererek rakiplerinizin ile daha sağlıklı bir çekişme yaşayabilir ve hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

 4. SEO Yapmak Zor mudur?

  SEO süreklilik isteyen ve kendi içerisinde sürekli değişen dinamikleri olan bir süreçtir. Bu nedenle de uzun süre emek ayırılması, sürekli takipte kalınması ve farklı stratejiler ile geliştirilmesi gerekir. Zor olduğunu söylemek gerekir.

 5. SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

  SEO, web sitelerinin arama motorlarında görünürlük performanslarını arttırma çalışmalarıdır. İçerisinde teknik SEO, site içi SEO, site dışı SEO gibi kriterleri barındırmaktadır. Yüzlerce farklı detay ile birlikte uzun süreli bir çalışma dinamiği gerektirmektedir.

Yazar Hakkında

SEO ve Dijital pazarlama uzmanı olarak kariyerini yürütmektedir. Kişisel web sitesi üzerinden blog yazıları ile bilgilerini paylaşmaktadır.