1. Ana Sayfa
 2. SEO

Kalıcı Bağlantı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Kalıcı Bağlantı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Her web sitesinin kendine özgü bir sunucu kimliği ve bu kimliğinin bizler tarafından görüntülenen bir URL adresi vardır. Web siteleri ilk olarak alan adlarını yani kendi özgün URL adreslerini seçerek internette doğmaya başlarlar. Ardından ise kendileri için uygun hosting sağlayıcıları ile çalışarak belirli bir sunucuya sahip olurlar. Bu sayede internet üzerinde bir kimlikleri ve benlikleri olacaktır. Kimliğe erişmiş olan web siteleri için yaşamayı öğrenmek ve internet ortamında ki rekabet arasında kaybolmamak adına; güncel olmak, ziyaretçi çekmek ve sürdürülebilir olmak gibi zorunluluklar vardır. Güncel ve sürdürülebilir olmak adına web sitelerinin oluşturduğu web sayfaları ve içeriklerinin her biri ana URL’lerine bağlı olarak benzersiz uzantılar alacaktır. Her web sayfasının ve içeriğini oluşturulduktan sonra sahip olduğu bu URL’lere Kalıcı Bağlantı denilmektedir.

Kalıcı Bağlantılar, oluşturulan her içerik ve her sayfa adına çok büyük öneme sahiptir. Çünkü kalıcı bağlantılar SEO çalışmaları anlamında, alaka düzeyi oluşturmak ve SERP yani arama motoru sonuç sayfasında organik bir şekilde sıralamalarda yer edinebilmek adına önemlidirler. Önem verilmemiş bağlantılar SEO çalışmaları sırasında bir web sitesinin gidişatını çok kötü yönde etkileyebilecek güce sahiptir.

Kalıcı Bağlantılar Nasıl Olmalıdır?

Kalıcı bağlantılar belirli bir düzen çerçevesinde oluşturulmalı ve bu sayede web sayfalarının alaka düzeyleri yükseltilmeli ve arama motorları tarafından daha iyi tanınmaları sağlanmalıdır. Bir arama motoru botunun web sitesinde ilk olarak karşılaştığı ve dikkat ettiği kısımın sayfanın sahip olduğu kalıcı bağlantı olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü bu bağlantılar daha önce de söylediğimiz gibi kimlik görevi görmektedir. Kalıcı bağlantı oluştururken şunlara dikkat edilmelidir.;

Kalıcı bağlantılar kesinlikle kullanıcı ve arama motoru dostu olmalıdır. Bu nedenle düzensiz rakamlardan veya sayılardan oluşan kalıcı bağlantılar tercih edilmemelidir.

Örneğin; www.siteadi.com/2020/04/06/kalici-baglanti/ gibi bir URL hem kullanıcılarınız hem de arama motorları açısından çok işlevsiz olacaktır ve SEO çalışmalarınıza zarar verir.

Ayrıca ; www.siteadi.com/?p=145
www.siteadi.com/arsivler/145 gibi bağlantılardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Mümkün oldukça kalıcı bağlantılarınızın içerisinde rakamları kullanmamalısınız. Bu tarz bağlantılar SEO dostu bağlantı olmaktan çok uzaktır, sitenize çok büyük zarar verir.

SEO uyumlu olan, arama motorlarının ve kullanıcı deneyimlerinin olumlu etkilenemsini sağlayan kalıcı bağlantılar, mümkün olduğunca kısa ve içerik ile doğrudan alakalı olmalıdır.

Örneğin; www.batuhandurmaz.com/kalici-baglantilar gibi bir URL yapısı ile tam anlamıyla SEO uyumlu bir kalıcı bağlantı oluşturabilirsiniz.

Ayrıca; www.siteadi.com/blog/post-name
www.siteadi.com/category/post-name gibi kalıcı bağlantılarda SEO uyumlu olarak kullanabileceğiniz kalıcı bağlantılar arasında yer almaktadır. Bu sayede içeriklerinizin daha ilk etapta başarıya bir adım daha yaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Kalıcı bağlantı ayarları için ilk olarak hangi yapıları kullanabileceğimizi bilmemiz gerekir. Eğer wordpress kullanıyorsanız sol kısımda bulunan Admin Panelinden Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar yolunu izleyerek bu konuda ayar yapmanız mümkün olacaktır. Daha sonra karşımıza şu şekilde bir ekran gelecektir.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

Burada karşımıza 5 adet önceden ayarlı kalıcı bağlantı tiplemesi çıkacaktır.

 • Düz ; https://www.batuhandurmaz.com/?p=123
 • Gün ve İsim; https://www.batuhandurmaz.com/2020/06/04/ornek-yazi/
 • Ay ve İsim; https://www.batuhandurmaz.com/2020/06/ornek-yazi/
 • Sayısal; https://www.batuhandurmaz.com/arsivler/123
 • Yazı İsmi; https://www.batuhandurmaz.com/ornek-yazi/
 • Özel Yapı; https://www.batuhandurmaz.com/….

Yukarıda belirtilmiş olan tiplemelerden Kırmızı ile işaretlediklerimiz SEO uyumuna sahip olmayan slug tiplemeleridir. Bu nedenle bu kalıcı bağlantılar kesinlikle seçilmemelidir.

Yeşil olarak belirtiğimiz tiplemeler ise SEO açısından uyumlu ve faydalı bağlantı türleridir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

ÖZel Yapı ayarları yapılırken şu kodlama türleri kullanılabilmektedir;

 • %year%/
 • /%monthnum%/
 • /%day%/
 • /%hour%/
 • /%minute%/
 • /%second%/
 • /%post_id%/
 • /%postname%/
 • /%category%/
 • /%author%/

Bu kodlama türlerinden kırmızı ile belirtmiş olduklarımızı kesinlikle kullanmamalısınız. Ayrıca turuncu ile belirtilmiş olan kısım bağlantınıza yazar ismini eklemenize olanak tanır. Bu önerilen bir durum değildir ama tercihinize kalmıştır.

Özel yapı olarak önerilebilecek kalıcı bağlantı ayarı;

www.siteadi.om/%category%/%postname%/ şeklinde olabilir.

Bu bağlantı şu şekilde gözükecektir.
www.batuhandurmaz.com/seo/kalici-baglanti
Bu nedenle slug oluştururken bu tarz bir düzen kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 1. Kalıcı Bağlantı Nedir?

  Web sayfalarının ve yazılarınızın sahip oldukları benzersiz URL’lere kalıcı bağlantılar denilmektedir.

 2. Kalıcı Bağlantı Neden Önemlidir?

  Kalıcı bağlantılar arama motorları ve kullanıcılar tarafından ilk olarak dikkat edilen parçanızdır. Bu nedenle çok önemlidir.

 3. Kalıcı Bağlantı Nasıl Olmalıdır?

  Kalıcı Bağlantılar mümkün olduğunca uzun olmamalı ve içerisinde rakam içermemelidir. İçerik ile alaka düzeyi yüksek olmalıdır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.