SEO Araçları, Arama motoru optimizasyonu çalışmaları sırasında uzmanlar veya danışmanlar tarafından kullanılmakta olan araçlardır. Bu araçlar analiz yapmayı, teknik detayları incelemeyi ve daha sonra da elde edilen bu veriler aracılığı ile çalışmalar için kullanılacak yol haritası oluşturmayı kolaylaştırırlar. Bu araçlar sayesinde sitenizin inşa sürecinin nasıl gittiği hakkında fikir sahibi olabilir, neleri doğru yaptığınız veya nelerin değiştirilmesi gerektiği hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler sizler için çok değerlidir. Yolunuza ışık tutan bu bilgiler sayesinde rakiplerinize karşı hamleler yapabilir ve arzu ettiğiniz sıralamalar adına sıçramalar yapabilirsiniz.

SEO Araçları Listesi

Araç İsmiTürüİşlevi
Google Search ConsoleWeb SitesiWeb sitenizin organik trafik verilerini takip etmenizi sağlar. Detaylı bilgi ve kurulum için; Google Search Console Kayıt Rehberi
Google AnalyticsWeb SitesiWeb sitenizin verilerini toplar, hedefler ve etkinlikler oluşturmanıza olanak tanır. Detaylı bilgi için; Google Analytics Nedir?
Google Anahtar Kelime PlanlayıcısıWeb SitesiGoogle ads içerisinde kullanılabilir. Anahtar kelime hacimleri ver zorluklarını analiz etmenize olanak tanır. Anahtar kelime analiz aracıdır.
Google TrendsWeb SitesiGoogle arama motorunda kullanılan terimlerin yıllara göre trendlerini takip etmenize olanak tanır.
Page Speed InsightsWeb SitesiWeb sitelerinin site performans skorlarını ölçmenizi sağlar. Core web vitals değerleri hakkında bilgi sunar.
GTMetrixWeb SitesiWeb sitelerinin site performans skorlarını ölçmenizi sağlar. Core web vitals değerleri hakkında bilgi sunar.
SEOQuakeUzantıEklenti yardımı ile istediğiniz web sitesinin meta verilerini görebilirsiniz. (Başlık, açıklama, iç başlıklar, metin vb.)
Keywords EverywhereUzantıSERP üzerinde gelen sonuçları analiz etmenizi, anahtar kelime önerileri almanızı sağlar.
Detailed SEOUzantıEklenti yardımı ile istediğiniz web sitesinin meta verilerini görebilirsiniz. (Başlık, açıklama, iç başlıklar, metin vb.)
Google Dev ToolsUzantıWeb sitelerinin kaynak kodlarını görüntülemenizi, yüklenme detaylarını ve console hatalarını takip etmenize olanak tanır.
Ahrefs SEO ToolbarUzantıEklenti yardımı ile istediğiniz web sitesinin meta verilerini görebilirsiniz. Diğerlerinden farklı olarak iç ve dış linkleri sayfa üzerinden görmenize yardımcı olur.
Dopinger SEO Analiz Web SitesiWeb sitenizin SEO uyumluluğunu ücretsiz olarak ölçümlemenizi sağlayan SEO analiz aracıdır.
Dopinger Rakip AnalizWeb SitesiProjeler oluşturarak rakiplerinizi takip etmenizi, yaşadıkları değişimleri gözlemlemenizi sağlar.
Dopinger Sıra BulucuWeb SitesiWeb sitenizin anahtar kelime performanslarını ölçmenizi ve yaşadığınız pozisyon değişimlerini görmenizi sağlar.
Dopinger Sıra TakipWeb SitesiProjeler oluşturarak anahtar kelimelerinizin pozisyon değişimlerini takip etmenizi sağlar.
Google Zengin Sonuç TestiWeb SitesiWeb sayfalarınızın URL bazlı olarak yapısal veri işlemelerini kontrol etmenizi sağlar.
Google Bağlantı Reddetme AracıWeb SitesiWeb sitenize gelmiş olan backlinklerin reddedilmesini yapabileceğiniz seo aracıdır.
Google Mobil Uyumluluk AracıWeb SitesiWeb sitelerinizin mobil cihazlar için uyumlu olup olmadığını görmenize olanak tanır.
SEO RehberiMakaleSEO çalışmalarınıza yardımcı olmak için hazırlanmış ve SEO’nun nasıl yapılacağını gösteren rehber içerik.

SEO araçlarının sizlere sunmuş olduğu bilgileri okumak ve bu bilgileri pratiğe dökebilmek çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki bu bilgiler kendi başlarına herhangi bir fayda sağlamazlar. Elde edilen bilgiler iyi analiz edilmeli ve çalışmalara iyi entegre edilmelidir. Bu nedenle bu araçlar sitenizi sıralama açısından tek başına bir yere taşıyamaz. Bir uzman veya danışman tarafından analiz edilmeli, analizler neticesinde kaliteli bir yolculuk planı belirlenmelidir. Kaliteli bir analiz, kaliteli bir sonuç getirir.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu araçlar ücretsiz olarak deneyebileceğiniz ve bazı bilgileri edinebileceğiniz araçlardır. Kimi araçlarımız için yükseltme seçenekleri elbette ki mevcuttur. Ancak bu tamamen sizlerin insiyatifinde olan bir durumdur. İstediğiniz araç ile ilgili tuşa basarak tüm işlemleriniz gerçekleştirmek adına yönlendirileceksiniz. İyi çalışmalar!