SEO Araçları

SEO Araçları Nedir?

SEO Araçları, Arama motoru optimizasyonu çalışmaları sırasında uzmanlar veya danışmanlar tarafından kullanılmakta olan araçlardır. Bu araçlar analiz yapmayı, teknik detayları incelemeyi ve daha sonra da elde edilen bu veriler aracılığı ile çalışmalar için kullanılacak yol haritası oluşturmayı kolaylaştırırlar. Bu araçlar sayesinde sitenizin inşa sürecinin nasıl gittiği hakkında fikir sahibi olabilir, neleri doğru yaptığınız veya nelerin değiştirilmesi gerektiği hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler sizler için çok değerlidir. Yolunuza ışık tutan bu bilgiler sayesinde rakiplerinize karşı hamleler yapabilir ve arzu ettiğiniz sıralamalar adına sıçramalar yapabilirsiniz.

 

SEO araçlarının sizlere sunmuş olduğu bilgileri okumak ve bu bilgileri pratiğe dökebilmek çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki bu bilgiler kendi başlarına herhangi bir fayda sağlamazlar. Elde edilen bilgiler iyi analiz edilmeli ve çalışmalara iyi entegre edilmelidir. Bu nedenle bu araçlar sitenizi sıralama açısından tek başına bir yere taşıyamaz. Bir uzman veya danışman tarafından analiz edilmeli, analizler neticesinde kaliteli bir yolculuk planı belirlenmelidir. Kaliteli bir analiz, kaliteli bir sonuç getirir. 

Sizlere sunmuş olduğumuz bu araçlar ücretsiz olarak deneyebileceğiniz ve bazı bilgileri edinebileceğiniz araçlardır. Kimi araçlarımız için yükseltme seçenekleri elbette ki mevcuttur. Ancak bu tamamen sizlerin insiyatifinde olan bir durumdur. İstediğiniz araç ile ilgili tuşa basarak tüm işlemleriniz gerçekleştirmek adına yönlendirileceksiniz. İyi çalışmalar!

SEO Araçları
  • SEO Araçları Ücretli mi?
  • SEO Araçlarının Avantajı Nedir?
  • Bu Araçları Kullanmanın Herhangi Bir Zararı Var mı?

Sizlerle paylaşmakta olduğumuz bu araçlar içerisinde ücretsiz kullanım imkanı barındırmakta olan araçlardır. Bu nedenle belli başlı kullanımlar için ücret ödemezsiniz. Ancak kimi aşamalar için ücretli üyelikler gerekmektedir.

Bu araçlar sizlere ücretsiz analiz yapma ve sitenizin ihtiyaçlarını anlama imkanı sunar. Bu sayede çalışmalarınızı şekillendirebilir ve ilerleme katedebilirsiniz.

Bu araçlar dünya çapında kullanılmakta olan profesyonel araçlardır. Tüm SEO çalışmalarında, SEM çalışmalarının bir bölümünde bu araçlardan yararlanılmaktadır. Bu nedenle bu araçların sizlere zarar verme durumu yoktur.

Anahtar Kelime Araçları

Google Keywords Planner

Google tarafından sunulmakta olan bu hizmet hem SEO çalışmalarında hem de SEM yani Dijital pazarlama çalışmalarında kullanılabilir. Bu araçtan yararlanmak adına bir Google Ads hesabını ücretsiz bir şekilde açabilir ve tüm aramalarınızı ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Arama hacimleri ve  rekabet derecelerini öğrenebilirsiniz.

Keywords Tool

Bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanmış olan bu anahar kelime aracı sizlere yazmış olduğumuz veri hakkında birden fazla anahtar kelime ve semantik anahtar kelime sunacaktır. Ancak anahtar kelimelerin arama hacimleri ve rekabet durumları hakkında bilgi vermek için yükseltme yapmanızı istemektedir. Keyword tool aracı sizlere ister SEO isterseniz de SEM çalışmalarında yardımcı olabilecek olan bir araçtır.

Site Hızı Araçları

Google PageSpeed Insights

Google tarafından sunulmakta olan bu site hızı test aracı tamamen ücretsizdir. Sizlere siteniz hakkında detaylı bilgiler sunar. Değiştirmeniz gereken teknik bilgilerin sitenize ne gibi katkısı olacağı konusunda ipuçları vermektedir. 

GT METRİX

Bağımsız geliştiriciler tarafından oluşturulmuş bu araç, site hızı ölçme adına en çok kullanılan araçlar arasında yer almaktadır. Site hızınızı nasıl iyileştireceğiniz ve bu iyileştirmelerin sizlere ne gibi artıları olacağını size sunar.

 

Diğer Araçlar

Google Trends

Google Trends, adı üstünde sizlerin, geçtiğimiz zaman dilimlerinde arama motorlarını kullanarak arama sorgusu yapan kullanıcıların popüler sorgularına ulaşmanızı sağlar. Bu sayede hem SEO çalışmalarınızda hem de SEM çalışmalarınızda kullanabileceğiniz bir veriye erişmiş olursunuz.

Alexa

 Alexa temel olarak bir sıralama gösterim web sitesidir. Bu site üzerinden Dünyanın tüm ülkelerinde ki sıralamaları öğrenebilir ve web sitelerinin puanlarına erişebilirsiniz. Alexa değerleri SEO çalışmaları adına önemlidir. Kimi önemli özellikleri ücretsiz iken kimi özellikler adına para ödemek gerekecektir.