1. Ana Sayfa
 2. SEO

SEO Uyumlu İçerik Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SEO Uyumlu İçerik Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Bir web sitesinin en önemli bileşenlerinden birisi de sahip olduğu içeriklerdir. Paylaşılan içerikler web sitelerinin yeni ziyaretçiler kazanmasına, organik trafik miktarını arttırmasına ve de hemen çıkma oranlarını düşürmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle sitelerde SEO uyumlu içerik oluşturmak hayati önem taşımaktadır. İster e-ticaret hizmeti vermekte olsun isterse de blog amaçlı kullanılmakta olsun her web sitesi adına bu durum aynı öneme sahiptir.

Web siteleri adına bu kadar hayati öneme sahip olan içerikler şüphesiz ki SEO çalışmaları için de çok kritik bir noktadadır. Arama motorlarına optimize bir şekilde oluşturulmuş içerikler, her zaman daha fazla organik ziyaretçinin dikkatini çekecek ve web sitesinin hedeflediği görüntülenme sayılarına ulaşmasına imkan tanıyacaktır. Bu nedenle bir web sitesinde SEO uyumlu içerik oluşturmanın önemi göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir ve bu konuya editörler tarafından dikkat edilmesi gerekir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu içerik oluşturmak adına dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu detaylar sayesinde içerikler daha verimli sonuçlara gebe olabilir ve web sitesine daha fazla sayıda trafik kazandırabilir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Olmalıdır?

1. Özgünlük

Bir içerik için ilk öncelik özgünlüktür. Özgün olmayan kopya içeriklerin web sitelerine herhangi bir şekilde yarar sağlaması mümkün değildir. Ayrıca kopya içerikler arama motorları tarafından verilen cezaların en büyük nedenlerinden birisidir. Hem web sitenizin sağlığı hem de kalitesi adına özgün içerikler üretmeli, kopya içeriklerden kaçınmalısınız.

2. Anahtar Kelime Kullanımı

İçerik oluşturulurken anahtar kelime kullanımına kesinlikle dikkat edilmelidir. Anahtar kelime yazının içinde “ölçülü” bir şekilde yer almalıdır. Gereğinden az ya da fazla anahtar kelime kullanımı içeriğe olumsuz etki edecektir. Ayrıca başlıkta anahtar kelime kullanımı unutulmamalıdır.

bölümlerde kesinlikle anahtar kelime yer almalıdır. Bu sayede içeriklerin alaka düzeyi daha da yüksek olacak ve verimi artacaktır. Ancak yazı içerisinde anahtar kelime kullanırken, anahtar kelime sayısının metin uzunluğu ile ölçülü bir şekilde ayarlanmış olması gerekir. Fazla anahtar kelime kullanımı içerikleri arama motoru botlarına karşı spam durumuna düşmesine neden olabilir. 400-500 kelime olan bir içirik için 8-10 adet anahtar kelime kullanımı yeterli olacaktır.

3. Metin Uzunluğu

Bir içerik oluştururken içeriğin uzunluğu en az anahtar kelime kullanımı kadar önemlidir. SEO uyumlu içerik oluşturma hususunda tavsiye edilen minimum metin uzunluğu 400 kelimeden oluşmaktadır. 400 kelimeden daha kısa metinler beklenilen verimi sağlayamayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken başka bir konu daha bulunmaktadır. İçeriklerin gereksiz şekilde uzatılmaması önemlidir. Fazla kelime kullanmak adına içeriğin ana temasından sağmak, aynı cümleleri farklı şekillerde tekrar etmek yarar sağlamaktan çok içerik adına zarar getirecektir. Google Mayıs 2020 Çekirdek güncellemesi ile, içeriklerin ne kadar çok bilgi verdiği ve kullanılan kelimelerin ne kadar çok tekrara düştüğü sıralamaları doğrudan etkilemektedir.

SEO uyumlu içerik, kullanıcılar için yazılır. Arama motorları odaklı olarak oluşturulan içerikler kalitesiz içerik olarak algılanacaktır. Bu nedenle hedef kullanıcıya bilgi vermek olmalıdır.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturma

4. Başlık Düzeni

İçeriklerin de tıpkı web sitelerinin iç yapıları gibi belirli bir düzene sahip olmaları gerekmektedir. Başlık düzenlemeleri iyi takip edilmelidir. Arama motoru botları tarafından bu konuya önem verilmektedir. H etiketine sahip olarak kodlanmış yapılar arama motorları tarafından alaka düzeyine dahil edilecektir. Bu nedenle “H” Başlık düzeni şu şekilde olmalıdır.

 • H1
  • H2
   • H3
    • H4
     • H5
      • H6

H1 bir içeriğin en önemli kısmıdır. İçerisinde kesinlikle anahtar kelime kullanılmalıdır. Ne çok kısa ne çok uzun olmalıdır. Tavsiye edilen kelime uzunluğu en az 20’dir.

Başlık (H1), SEO Title ve Meta Description ilgi çekici bir şekilde düzenlenmelidir. İçerlerinde kesinlikle anahtar kelime bulunmalıdır.

5. Doğru URL Yapısı

Oluşturulan her içerik kendisine has bir URL’ye sahip olacaktır. URL kısmı arama motoru botları tarafından alaka düzeyi belirleme açısından önemlidir. Bu nedenle “Kalıcı Bağlantı”lar iyi oluşturulmalıdır.

www.siteadi.com/post/2020/05/20/….

Bu URL yapısı içerikler için katliam niteliğindedir. Kesinlikle kalıcı bağlantı olarak kullanılmamalıdır.

www.siteadi.com/icerik-adi

Örnek; www.batuhandurmaz.com/sem-nedir/ kalıcı bağlantılar kesinlikle bu şekilde ayarlanmalıdır. Mümkünce başlık ve kalıcı bağlantı benzer aynı olmalı, anahtar kelimeyi içerisinde barındırmalıdır.

6. Görsel Ekleme ve Optimizasyon

Bir SEO uyumlu içerik görsel olmadan düşünülemez. Görsel barındırmayan içerikler kullanıcılar için daha sıkıcı hale gelecek ve okunulabilirlik adına verimsiz olacaklardır. Bu nedenle görsel eklemek şarttır.

Ayrıca eklenen görsellerin alt ve title eklemeleri unutulmamalıdır. Alt ve title kısımlarına anahtar kelime barındıran eklemeler yapılmalıdır. Bu sayede içeriğin alaka düzeyi yükselecek ve arama motorları tarafından öne çıkarılma şansı artacaktır.

7. FAQ (Sıkça Sorulan Sorular) Eklemek

SEO uyumlu içeriklerin son kısımlarında FAQ yani sıkça sorulan sorular kısmı bulunmalıdır. Google ve diğer arama motorları buna önem göstermektedir. Bu nedenle içeriklerinizin sonuna, içerikleriniz ile alakalı kısa bilgiler içeren soru ve cevapları eklemeyi unutmayınız.

 1. SEO Uyumlu İçerik Nedir?

  Web siteleri için içeriklerin arama motorlarına optimize bir halde oluşturulması demektir.

 2. İçerik Neden Önemlidir?

  Kaliteli ve özgün içerikler web sitelerinin organik trafik kazanması ve yeni kullanıcılara ulaşmasının en hızlı yöntemidir.

 3. SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

  SEO uyumlu içerikler; özgün olmalı, anahtar kelime içermeli, iç yapıları düzenli olmalı ve bilgi ağırlıklı oluşturulmalıdır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.