1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

SEM Nedir?

SEM Nedir?

SEM, açılım olarak Search Engine Marketing dilimizde ise Arama motorları pazarlamacılığı anlamına gelmekte olan bir terimdir. SEM temelde, Arama motorlarını aktif olarak kullanmakta olan kullanıcılara internet üzerinden çevrimiçi olarak ürünleri tanıtmayı ve satış oranlarını arttırmayı hedefler. Çeşitli platformlar aracılığı ile internet kullanıcılarına sunulan reklamlar sayesinde, kullanıcılarda farkındalık yaratmayı, ürün hakkında bir görüş sunmayı, bilgilendirmeyi ve en nihayetinde de satış olarak kazanç sağlamayı amaç edinmiştir.

SEM çalışmaları aracılığı ile ürün hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan kişiler ile ürünü satın almaya çok yakın kişiler arasında ki skala hedef olarak belirlenebilir. Hedef kitlesinin belirlenmesi için ürün ile alakalı olabilecek kullanıcılar tespit edilmeli ve çalışmalar bu şekilde devam ettirilmelidir.

SEM Platformları Nelerdir?

Arama motoru pazarlamacılığı yaparken kullanılabilecek olan çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bu platformlar, reklam verenlere belirli bir maliyet ile belirlenen kitlelere sponsorlu reklamları sunmayı ve reklamın tanıtımını yapmayı vaat eder. Bu sayede reklamlar global çapta yayınlanabilir ve milyonlarca görüntülenme ve tıklanma sayılarına erişebilmek adına avantaj sağlar. SEM çalışmalarında kullanılmakta olan belli başlı platformlar şu şekildedir;

SEM Platformları Nelerdir?

1. Google Ads (Adwords)

Google Ads, Dijital pazarlama alanında lider konumda bulunmakta olan bir servistir. Google arama motorunda, Youtube, Play Store ve Gmail gibi platformlarda aktif olarak sponsorlu paylaşımlar yapılmasına olanak sağlayan bir sisteme sahiptir. Google Ads üzerinden; Arama Ağı Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Ürün Reklamları, Uygulama Reklamları ve Video Reklamları türlerinde reklamlar oluşturmak ve belirli maliyet hesaplamaları neticesinde bu reklamları kullanıcılara oluşturmak mümkündür. Bu maliyet hesapları; Tıklama başı maliyet, Görüntülenme başı maliyet, İndirme başı maliyet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Google Ads, milyonlarca kişiye hitap eden ve hedef kitlelerinin hepsini içinde barındırabilen bir platformdur. Hem kolay kullanımı, hem de etkili sonuçlar vermesi neticesinde SEM çalışmalarında sıkça tercih edilir.

2. Facebook Business Manager

Facebook hiç süphesiz dünyanın en popüler sosyal medya platformudur. Milyarlarca kullanıcısı ile tüm dünyaya yayılmış bir durumdadır. Facebook Business Manager servisi de hem Facebook uygulaması hem de İnstagram uygulaması üzerinden, sosyal medya kullanıcılarına sponsorlu içerikler sunmayı ve dijital pazarlama kampanyalarını bu platformlarda yürütmeye imkan tanır. Metin Reklamları, Görsel Reklamlar ya da Video Reklamlar oluşturarak kolay bir şekilde kullanıcılara sunmayı sağlar. İçerisinde barındırdığı büyük kitle sayesinde dijital pazarlama çalışmalarında büyük rol oynamaktadır. Hem Facebook Hem de Instagram iki iki sosyal medya devine hizmet vermesi açısından çok avantajlıdır.

3. E-Posta Pazarlamacılığı

SEM çalışmaları adına çok sık kullanılmakta olan bir diğer platform ise mail platformudur. Mail çalışmalarına yön vermek diğer platformlarda olduğu gibi basit olmayacaktır. Bu tarz çalışmaları yürütebilmek adına izin alınmış e-posta adresleri listesine ihtiyaç duyulur. Web sitelerinin e-posta bültenlerine kayıt olmuş kullanıcıların mail adreslerine sponsorlu içerikler gönderilmesi ile yürütülmektedir. Google Ads bu konuda Gmail uygulaması üzerinden hizmet vermektedir. Ayrıca diğer e-posta servisleri kullanılarak da bu tarz çalışmaları yürütmek mümkündür.

SEM Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEM çalışmaları yürütülürken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu püf noktaları sayesinde çalışmalar istenilen düzeyde yürütülebilecektir.

 • Anahtar kelime seçimi iyi yapılmalıdır
 • Hedef kitle iyi belirlenmeli, mümkünse lokasyon seçilmelidir
 • Reklam metinleri veya görseller ilgi çekici ve harekete geçirici olmalıdır
 • Müşteri tiplerine bağlı olarak ayrı ayrı reklamlar oluşturulmalıdır
  (Soğuk Müşteri, Ilık Müşteri, Sıcak Müşteri, Satın Almış Müşteri)
 • Maliyet hesapları ve bütçe iyi belirlenmeli ve reklamlar uzun süreli periyodlara yayılmalıdır.

Bu ufak ipuçları sayesinde, SEM çalışmaları daha az maliyet ile daha verimli sonuçlara erişebilecektir. Böylece ürün bilinirliği daha kolay artacak, satış oranları daha çok yükseltilebilecektir.

 1. SEM Nedir?

  Arama motorları pazarlamacılığı anlamına gelen SEM, internet üzerinden reklamlar paylaşma çalışmalarıdır.

 2. SEM Neden Önemlidir?

  SEM çalışmaları ile büyük hedef kitlelerine daha az maliyet ile ürün tanıtımı yapmak mümkündür.

 3. SEM Nereden Yapılır?

  SEM çalışmaları; Google Ads, Facebook B.Manger ve E-mail platformları üzerinden profesyonel şekilde yürütülebilir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.