1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

Google Adwords Görsel Reklamlar Nedir?

Google Adwords Görsel Reklamlar Nedir?

Google Ads, içerisinde sunmuş olduğu birden fazla reklam oluşturma opsiyonu ile şuan dijital pazarlama ve reklam dünyasında lider konumdadır. Daha önce bu konuda “Arama Ağı” reklamlarından zaten bahsetmiştik. Şimdide bu yazımızda bir diğer en çok tercih edilen reklam türü olan “Google adwords görsel reklamlar” üzerine konuşacağız.

Google Ads Görsel Reklam Nedir?

Görsel reklamlar, reklam verenler tarafından en çok tercih edilen reklam türlerinin arasında yer almaktadırlar. Bu reklam türleri adı üstünde, arama ağı reklamlarında ki reklam metinlerinin aksine içerilerinde görsel materyaller barındırmaktadırlar. Bu reklamları oluşturacak olan kişiler isterlerse web sitelerinin içinde olan görsellerin Google tarafından kendilerine sunulan “duyarlı oluşturma” özelliği ile oluşturulmuş hallerinden yararlanabilirler. Bu sayede daha pratik ve özel bir uğraş gerektirmeden zaten hali hazırda bulunan görseller ile reklam oluşturulabilir. Bunun haricinde ise isteğe bağlı olarak reklam verenler, Google tarafından özel olarak belirlenmiş boyutlar çerçevesinde görseller oluşturabilir ve bu görseller ile reklamlarını daha orijinal ve çekici bir hale getirebilirler. Bu reklam türleri sayesinde marka bilinilirliği artışı daha kolay sağlanabilir. Ayrıca daha orijinal tasarımlar daha kolay dikkat çekecekleri için reklam verenler sınırsız bir reklam oluşturma özgürlüğüne kavuşmuş olacaklardır.

Google Adwords Görsel Reklam Avantajları

Oluşturulmuş olan görsel reklamlar, Google üzerinde yer alan web sitelerinin “Google Adsense” ile oluşturmuş oldukları bölümlerinde yer alacaklardır. Web siteleri adsense çerçevesi içinde sitelerinde ki her sayfada belli bir bölümü reklama açarlar. Böylece Google reklama açılmış olan bölgeleri, Adwords kullanıcılarının oluşturmuş oldukları görsel reklamları yayınlamak üzere kullanacaktır. Bu sayede web site ziyaretçileri reklamları bu kısımlarda görecekler ve  farkındalık oluşumu başlayacaktır.

Görsel Reklam Özellikleri

 • Reklamların yayınlanması adına odak anahtar kelimeler seçilebilir ve bu anahtar kelimelerin yer aldığı web sitelerinde reklamlar gösterilir.
 • Reklamların yer alınması istenilen web siteleri özel olarak belirlenebilir ve bu sayede daha belirgin bir hedef kitle üzerinde yoğunlaşmak mümkündür.
 • Reklamların yer almasının istenmediği siteler ve anahtar kelimeler, reklam içerisinden hariç tutularak fazla maliyet ve zaman kaybının önüne geçilebilir.
 • Özel görsel ekleme imkanı ile daha çekici ve etkileyici reklamlar oluşturulabilir.
 • Reklam için özel bir konu belirlenerek, sadece bu konuda içerik üretimi yapan web siteleri hedef alınabilir.
 • Görsel reklamların TBM (Tıklama Başı Maliyet) açısından diğer reklam türlerine göre maliyetleri daha düşük olmaktadır.
 • Yaş, Cinsiyet ve Konum seçimi sayesinde hedef kitle daha kesin bir şekilde ortaya konulabilmektedir.
 • “Sıklık Sınırı” seçeneği ile bir reklamın aynı ziyaretçiye bir gün içerisinde kaç kez gösterilebileceği belirlenebilir.

Görsel Reklamlarda Kullanılabilecek Olan Görsel Türleri Nelerdir?

Google ads görsel reklam türlerinden yararlanmak isteyen reklam verenler için birden fazla görsel oluşturma imkanı bulunmaktadır.

Duyarlı Oluşturma; Duyarlı oluşturma imkanından yararlanmak isteyen reklam verenler herhangi bir özel görsel oluşturmak zorunda değildirler. Bu seçenek sayesinde web sitesinin hedeflenmiş olan sayfasında yer alan görseller getir yapılır ve bu görseller içerisinden reklam veren kişi istediğini seçer ve bu görsellerin altında yer alacak olan birkaç satırlık reklam metinleri oluşturabilirler. Böylece hiçbir görsel oluşturma ihtiyacı olmadan istenilen reklam hazır hale gelmiş olur.

Görsel Reklam Yerleri
Görsel Reklamların Yer Alacağı Bölgeler.

Duyarlı google adwrods görsel reklamlar oluşturmak istemeyen ve kendi özel görsellerinden yararlanmak isteyen kişiler için kullanabilecekleri birkaç farklı görsel türü bulunmaktadır.

 • GIF
 • JPEG
 • PNG

Bu görsel türlerinde görseller oluşturulup, belirlenmiş olan adsense alanlarının boyutları için hazır hale getirilirler. Ve bu sayede reklam verenler kendi özel tasarımları ile reklam oluşturmuş olurlar. Ancak bu opsiyon içerisinde herhangi bir reklam metni ekleme olanağı bulunmamaktadır. Ve görseller en fazla 150 kb. Boyutuna sahip olabilmektedirler.


 1. Google Adwords Görsel Reklamlar Nedir?

  Reklam metinleri yerine görsellerin kullanılması ile oluşturulan google ads reklam türüdür.

 2. Görsel Reklam Nasıl Verilir?

  Bu tür reklamlardan yararlanmak isteyen kişiler, Google ads hesaplarından görsel reklam kampanyası oluşturabilirler.

 3. Görsel Reklam Neden Tercih Edilmelidir?

  Görsel reklamlar, hedeflenen müşterilerde daha kolay bir farkındalık oluşturulmasında ve marka bilinilirliği arttırılmasında artışa neden olmaktadırlar. Bu nedenle tercih edilmelidirler.

 4. Görsel Reklamlar Nerede Gösterilir?

  Görsel reklamlar daha önceden Google adsense ile ayarlanmış olan web sitesi iç bölgelerinde gösterilmektedirler.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.