1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?

Google dünyanın teknoloji devlerinin başında yer almakta olan bir şirkettir. Ancak hepimizin bildiği gibi Google bu ününe arama motoru sayesinde ulaşmıştır. Dünyanın her tarafından milyarlarca kişiye ulaşmayı başarmış ve bu sayede adını kısa süre içerisinde teknoloji liderleri arasına yazmayı başarmıştır. Ancak Google yalnızca arama motoru olarak hizmet vermekle kalmamakta, bunun yanın da onlarca ek hizmeti de kullanıcılarına sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de dijital pazarlama-arama motoru pazarlamasında çok büyük bir pay sahibi olmayı başaran Google Adwords girişimidir. Peki dijital pazarlama dünyasını birden değiştiren bu sistem, google adwords nedir?

Google Ads Nedir?

Google Adwords nedir? ; birden fazla platform üzerinde aynı sistem üzerinden çok fazla çeşitlerde reklam verme imkanı sunan bir google projesidir. Google reklamları sayesinde kullanıcılar gayet makul maliyetler ile reklamlarını istedikleri platformlar üzerinden milyonlarca kişiye ulaştırma imkanına sahip olurlar. Bu sayede hedefledikleri her ne olursa olsun Google Adwords sayesinde kendilerine ve firmalarına kolayca değer katabilirler.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, tıklama başı maliyet, gösterim başı maliyet ya da dönüşüm başı maliyet temel prensipleri ile çalışmaktadır. Burada maliyet çeşitlerini kullanıcılar kendi insiyatifleri çerçevesinde seçebilmektedirler. Hal böyle olunca reklam vermek isteyen kullanıcılar için onlarca opsiyon ortaya çıkar. Kısaca ne kadar çok etkileşim o kadar çok harcama mantığına dayanan Adwords, reklam gösterimlerini Google arama motoru, G-mail, Youtube, Play Store gibi platformlar üzerinden sağlamaktadır. Günde milyarlarca ziyaretçisi olan bu platformlar doğal olarak reklam vermek isteyen her türlü kullanıcı için hedef halindedir. Kullanım kolaylığı sayesinde her türlü kullanıcı Adwords üzerinden rahat bir şekilde, hedeflediği müşterilerine hizmet verebilecektir.

Google Ads Avantajları Nelerdir?

Google Adwords Ne Demektir?


Google Adwords, reklam vermek isteyen kullanıcılarına şu avantajları sunmaktadır;

 • Basit arayüz sayesinde keyifli bir deneyim,
 • Uygun maliyetli reklamlar karşılığında büyük kitlelere ulaşma şansı,
 • İstenilen lokasyonda reklam verme,
 • İstenilen dil seçeneği ile reklam verme,
 • Verilecek reklamlar için özel olarak gün/saat belirleme imkanı,
 • Demografi seçimi ile hedef kitle belirleme,
 • Anahtar kelimeler kullanarak hedef belirleme,
 • Negatif anahtar kelimeler sayesinde istenilen arama sonuçlarını hariç tutabilme,
 • Reklamlara kampanyalar ekleyebilme ve müşteriler için fırsat yaratma,
 • Etkileşime girmeyen reklamlar için maliyet oluşturmama.

Tüm bu cezbedici avantajlar sayesinde Google reklam sistemi kurulduğu günden bu yana büyük ilgi görmüştür ve günde milyonlarca reklamı müşteriler ile buluşturmaktadır. Ayrıca Google Adwords ülkemizde ki reklam verenler adına tam Türkçe dil desteği sunmakta ve yardım hattı imkanı da sağlamaktadır. Hal böyle olunca hem içinde barındırdığı potansiyel kitlesi, hem de sağladığı kolaylıklar neticesinde dijital pazarlama alanında hem ülkemizde hem de dünya da bir numaraya tırmanması hiç zor olmamıştır.

Google Ads ile ilgili olarak çeşitli bilgiler vermeye devam edeceğiz, çünkü gerçekten dolu dolu bir kitleye sahip olan Google Ads’i anlamak ve bir nebze olsun anlatabilmek adına daha çeşitli başlıklar altında yazılar yazmamız gerekecektir.

 1. Google Adwords Nedir?

  Google Adwords, google platformları üzerinden kullanıcıların basit bir şekilde reklam verebildikleri, etkileşim başına maliyet endeksine bağlı olarak çalışan bir sistemdir.

 2. Google Adwords Nasıl Kullanılır?

  Google Adwords kullanıcı tarafından belirlenen odak müşteri kitlesine sınırsız yaratıcılık imkanı ile reklamlar oluşturma mantığı ile kullanılır.

 3. Google Adwords Neden Kullanılmalıdır?

  Google Adwords kullanmak dijital pazarlama alanında rakiplerin önüne geçme avantajı sağlar. Düşük maliyetlere, yüksek etkileşim imkanı sunduğu için reklam verenler tarafından tercih edilmelidir.

 4. Google Adwords Ne Zaman Kullanılmalıdır?

  Google Adwords, internet çağında yaşadığımız için herhangi bir zaman dilimi ile sınırlandırılamaz. Ancak firmaların seçimlerine bağlı olarak belirli kampanya dönemlerinde reklam vermek daha avantajlı olabilir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.