1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

Google Adwords Reklam Türleri

Google Adwords Reklam Türleri

Google Adwords kullanıcılarına hedefledikleri her ne olursa olsun, bu hedeflere ulaşmaları adına birçok opsiyonu aynı anda sunmaktadır. Bu sayede reklam verenler reklamlarını diledikleri gibi özelleştirebilir ve yaratıcılıklarını kullanabilirler. Bu yaratıcılıklarını kullanmaları adına kendilerine Google adwrods reklam türleri açısından çok farklı çeşitlilikler sunmaktadır. Bu varyasyonlar her türlü reklam verenin ihtiyacına ve sektörüne karşılık gayet pratik çözümler ve yüksek getiri imkanları sunmaktadır.

Google ads kullanıcıları kendilerine sunulmakta olan reklam çeşitliliği arasından seçtikleri reklamlar için özel olarak maliyet belirleme ayrıcalığına sahiptirler. Ayrıca kampanya türünden bağımsız olarak, oluşturdukları her reklam için hatta her anahtar kelime veya seçilmiş olan lokasyon için farklı etkileşim maliyeti seçme özgürlüğüne de sahiptirler. Bu açıdan bakıldığı zaman google adwords reklam verenlerin kafasında hiçbir soru işareti bırakmadan, tüm olanakları önlerine sunmuş gibi gözükmektedir.

Google Adwords Reklam Türleri;

 • Arama ağı reklamları
 • Görsel reklamlar
 • Alışveriş reklamları
 • Video reklamlar
 • Uygulama reklamları

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, reklam verenler tarafından çok sık tercih edilen bir reklam türüdür. Ayrıca arama motoru kullanıcıları tarafından da en çok karşılaşılan reklamlar arasında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları; çeşitli anahtar kelimeler, lokasyonlar baz alınarak websiteleri adına verilen ve arama motoru sonuç sayfasında direkt olarak karşımıza çıkmakta olan reklam türleridir. Arama sonuç sayfasının ilk 4 ve son 4 olmak üzere 8 sonucu direkt olarak bu reklamlardan oluşmaktadır. Reklamlar arasında sıralama belirleyen farklı unsurlar bulunmaktadır. Bu tarz reklamlarda tıklama başına maliyet ya da dönüşüm başına maliyet esas alınır.

Görsel Reklamlar

Görsel reklamlar; internet sitelerinin içlerinde yer alan ve site sahiplerine belli koşullar altında Adsense geliri kazandırmakta olan reklam türleridir. İçerik sitelerinde veya haber sitelerinde çok sık karşımıza çıkmakta olan bir reklam türüdür. Bu tarz reklamlar yer alacakları sitelerin içinde ki anahtar kelimeler veya sitenin kategorileri ile özel olarak eşleştirilerek kullanıcıya sunulurlar. Buna ek olarak reklam verenler görsel reklamları hazırlarken, reklamların yer almasını istedikleri siteleri özel olarak belirleyebilirler.

Ads Görsel Reklamlar

Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamları son dönemlerde trend olarak yükselişe geçmiş olan e-ticaret sitelerinin bir numaralı dostudur. Bu reklamlar sitelerin ürünleri ile eşlecek olan arama sorguları sonrasında, arama sonuçları sayfasının sağ tarafından bir düzineye kadar ürün-fiyat-kampanya bilgisi-site adresi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünlere tıklanıldığı zaman müşteri direkt olarak belirtilmiş olan ürünün sayfasına gider ve kolay alışveriş imkanına kavuşmuş olur. Bu nedenle hem e-ticaret siteleri tarafından hem de arama motorlarında sıkça ürün bulma konusunda kararsızlık yaşamakta olan müşteriler tarafından sevilmekte olan bir reklam türüdür.

google gorsel reklam

Video Reklam- Youtube Reklam

Video reklam türleri, günlük olarak milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta olan ve ortalama olarak bir kişinin en az 40 dakikasını harcamakta olduğu Youtube platformunu baz almakta olan reklam türleridir. Bu reklamlar şu anda Google Ads’in gelir pastasında en büyük yeri kaplar. Youtube üzerinde ki video arama sonuçlarında, video detay kısımlarında, video öneri veya çalma listelerinde ve en sık karşılaştığımız şekliyle videoların direkt içinde olacak şekilde karşımıza çıkarlar. Özellikle Google’ın son zamanlarda ki Youtube gelirlerini arttırma projesi ve Youtube Premium’un piyasaya sürülmesinden sonra, video reklamlar müşterilere daha sık olarak sunulmaya başlamıştır. Bu reklamlarda görüntüleme başına maliyet esas alınmaktadır.

 • youtube reklam 2
 • youtube reklam

Uygulama Reklamları

Uygulama reklamları temel olarak Google play store reklamlarıdır. Google play içerisinde yer almakta olan uygulamaların başka uygulamalarda tanıtılmalarını isteyen reklam verenler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca uygulamaların içerisinde yer almakta olan reklamların hepsini kapsamaktadır. Bu reklam türleri için oluşturması daha kapsamlı reklamlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz reklamlarda tıklama başına ya da indirme başına maliyet esası baz alınmaktadır.

Google Adwords Uygulama Reklamı
 1. Google Adwords Reklam Türleri Nelerdir?

  Google ads ; Arama ağı reklamları, uygulama reklamları, alışveriş reklamları gibi birçok farklı reklam türü sunar.

 2. Google Ads Nasıl Kullanılır?

  Google ads kullanmak için google adwords sisteminden faydalanabilirsiniz. Sistem sadece verdiğiniz reklamlar üzerinden ücretlendirme talep eder.

 3. Arama Ağı Reklamları Nedir?

  Google ads arama ağı reklamları, SERP sonuçlarında sayfanın ilk ve son 4 sırasında yer alan reklamlardır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.