1. Ana Sayfa
 2. Online Ödeme Sistemleri

Online Ödeme Sistemleri ve E-Ticaret

Online Ödeme Sistemleri ve E-Ticaret

E-ticaret son 10 yılda dünya genelinde büyük bir trend haline gelmiştir. Özellikle son 10 yılda ki girişimlerine ait yükseliş grafiği incelediğimiz zaman e-ticaret sektöründe ki girişimcilerin daha ön planda olduklarını görebilmekteyiz. Bunun nedenlerinden birisi olarak yaygınlaşan internet ağı ve buna paralel olarak değişen tüketim alışkanlıklarıdır. Bu değişkenler sayesinde ticaret ağı git gide genişlemiş bir dünya karşımıza çıkmaktadır. İşte tam bu nedenlerle E ticaret ve online ödeme sistemleri ilişkisi ortaya çıkmaktadır.

Kilometre sınırı olmadan, ister fiziksel ürünler olsun isterse çevrimiçi tedarik edilebilecek ürünler olsun günümüzde kolay bir şekilde ulaşılabilir hale gelmiştir. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna tek tık ile alışveriş imkanının doğması girişimcilerin iştahını kabartmış ve böylece e-ticaret sektörü git gide yükselmeye başlamıştır. Bu yükselen e-ticaret trendi ile kimi kolaylıklar yaşandığı gibi akabinde kimi problemlerde baş göstermeye başlamıştır. Bunlardan biriside şüphesiz ki güvenilir ödeme yapabilmek ile alakalı problemlerdir.

Online Ödeme Yöntemleri

E-ticaret ve Online Ödeme Sistemleri İlişkisi Nedir?

E-ticaret sektörünün akıl almaz büyümesi ile birlikte ortaya çıkan ve müşteriler ile birlikte satıcılarında çok canını sıkan bir problem vardır; güvenli para transferi. İşte bu probleme çözüm olarak ortaya online ödeme sistemleri çıkmıştır. Bu sistemler kullanıcılarına dünyanın neresinden olursa olsun güvenli bir şekilde ödeme yapma imkanı sunar. Ayrıca bu sistemlere sahip olan satıcılara da güvenli ödeme alma imkanı yaratmıştır.
E-ticaret siteleri, özellikle de dünya geneline satış yapmakta olan siteler online ödeme sistemlerinden faydalanmaktadırlar. Bu sayede dünyanın her tarafından güvenli bir şekilde ödemeler alabilmektedirler. Aynı zaman da alıcılarda güvenli ödemeleri sayesinde, dünyanın herhangi bir yerinde satış yapmakta olan sitelerden istedikleri ürünleri satış alabilmektedir.

E-ticaret Sitelerinin En Çok Kullandıkları Ödeme Sistemleri Hangileridir?

Online ödeme sistemleri alanında dünya genelinde çeşitli girişimler boy göstermektedir. Bu girişimler;

 • PayPal
 • Checkout
 • Stripe
 • Transferwise
 • Payooner
 • Payop
 • PayTr

olarak sıralanabilir. Elbette ki bu isimlerin haricinde daha birçok isim yazılabilir ancak dünya genelinde en çok kullanılan sistemler bu şekildedir.

Online Ödeme Sistemleri

Listemizin başında yer verdiğimiz PayPal, bu sistemlerin ilk öncülerinden sayılabilir. Elon Musk tarafından kurulmuş olan bu online ödeme girişimi dünya üzerinde çok büyük bir yankı uyandırmış ve birden fazla ülkeye şube açmayı başarmıştır. Ayrıca PayPal dünya üzerinde ki en bilinen ödeme sistemidir demek yanlış olmayacaktır.

Saymış olduğumuz bu sistemler, E-ticaret sisteleri ile kolay entegre olabilmeleri ve API yapıları sayesinde çok kolay bir kullanım imkanı sunmaktadır. Bu sayede günden güne tercih edilme sayıları artar hale gelmiştir.

Türkiyede Aktif Olarak Kullanılan Online Ödeme Sistemleri Hangileridir?

Ülkemizde bilindiği gibi e-ticaret sektörü son 5 yıldır büyük atılım gerçekleştirmiştir. Bununla beraber bazı yurt dışı kaynaklı e-ticaret siteleri de ülkemizde kendi altyapıları ile yeni pazarlar oluşturmaktadır. Buna rağmen dünya da sık olarak tercih edilmekte olan çoğu online ödeme sistemi ülkemiz için hizmete uygun durumda değildirler. PayPal, Stripe, Checkout gibi e-ticaret sitelerine kolay entegre edilebilen ve çok tercih edilen sistemler ülkemizde ki satıcılara yasal olarak şuan için hizmet sunamamaktadırlar. Ancak PayTr bu konuda büyük bir atılım yapmış ve bu alanda ki boşluğu doldurmaya çalışmaktadır.

 1. E-ticaret Nedir?

  E-ticaret; websiteleri üzerinden internet kullanımına ulaşabilen herkese satış yapmayı hedefleyen bir alışveriş yöntemidir.

 2. Online Ödeme Sistemleri Nasıl Kullanılır?

  E-ticaret sitelerine entegre edilerek, kullanıcıların güvenli bir şekilde ödeme yapması ve ödemelerin satıcıya hızlıca ulaşması prensipine dayanır.

 3. Online Ödeme Sistemleri Neden Tercih Edilmektedir?

  Güvenilir ve pratik olan bu sistemler e-ticaret ssitelerinin en büyük problemlerine çözüm olduklarından dolayı tercih edilmektedir.

 4. Online Ödeme Sistemleri Ne Zaman Kullanılır?

  E-ticaret alışverişlerinde ve uluslararası para ticareti sırasında kullanılabilmektedirler.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.