1. Ana Sayfa
 2. Online Ödeme Sistemleri

Online Ödeme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Online Ödeme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Online Ödeme Sistemleri, sınırların ortadan kalktığı e-ticaret dünyası ile hayatımıza giren yepyeni bir ödeme metotudur. Dünyanın neresinde olursa olsun bir müşterinin, satıcı ile doğrudan kontak kurmaya gerek kalmadan alışveriş yapabildiği muhteşem bir altyapıya sahiptirler. Dünyanın dört bir yanında ki satıcılar ile alıcıları birbirine bağlayan bu sistemler sayesinde e-ticaret sektörünün hacmi öngörülenden hızlı bir şekilde yükselmeye artmaya başlamıştır.

Online ödeme sistemlerinin sürekli gelişiyor olması ve kullanıcı geri dönüşlerini önemseyerek yeniliklere bu fikirleride dahil etmeleri sayesinde bu sistemler milyonlarca kişi tarafından para akışı seçenekleri arasında görülmeye başlamıştır. Hatta öyle ki internet alışverişleri sırasında bu sistemler birer alternatif olmaktan çıkmış, müşterilerin ilk dikkat ettikleri husus olmayı başarmışlardır.

Online Ödeme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Online Ödeme Sistemlerinin temel prensibi, satıcı ile alıcı arasında bir konumda yer almak ve hem alıcıyı hem de satıcıyı mağdur etmeyecek, dolandırıcılıklara müsaade etmeyecek bir online alışveriş ağı kurmaktır. Peki bu ağ nasıl işler?
Online Ödeme Sistemleri üzerinden hem ticari hem de kişisel olarak hesap açmak mümkündür. Satıcılar ticari hesaplar açarak sistemler tarafından desteklenmekte olan banka hesaplarını online ödeme sistemlerine entegre ederler. Ardından e-ticaret siteleri ile online ödeme sistemleri arasında bir entegrasyon işlemi yapılır. Bu entegrasyon işleminden sonra artık alıcılar ödemelerini bu sistemler aracılığı ile güvenli bir şekilde yapabileceklerdir.

Alıcılar kartlarından ödeme miktarlarının çıkmasını hizmet satım alımı için onayladıktan sonra, hizmet için ödenen bedel online ödeme sistemi aracılığı ile satıcının hesabına aktarılır. Tabiki bu transfer esnasında komisyon bedelleri uygulanmaktadır. Ancak ödenen bu düşük komisyon karşılığında hem alıcı hem de satıcı doğrudan kontak kurmadan, yalnızca ticaret işleminin tamamlanması adına gerekli bilgiler ile sınırlı olarak iletişim kurarlar. Bu sayede iki tarafın hakları da korunmuş olur.

Bu ticaret sırasında alıcının Kredi kartı bilgileri hiçbir şekilde satıcıya ulaşmaz. Bu sayede kendi bilgisi haricinde herhangi bir işlem gerçekleşmesi riski ile karşı karşıya da kalmaz.

Online Ödeme Sistemlerinin Aşamaları Nelerdir?

Online Ödeme Sistemleri Ne Demektir?

Online ödeme sistemlerinde bir ticaretin tamamlanması adına aşamalar bulunmaktadır;

 1. E-ticaret satın alımı yapan alıcı bir sepet oluşturur ve sepeti onaylar.
 2. Onaylanan sepet miktarı için alıcı belirlenmiş olan ödeme yöntemlerinden birini seçer.
 3. Alıcı bu seçimi sonrasında ödemesine yapmak üzere bu sisteme otomatik olarak yönlendirilir.
 4. Sistem üzerinden kart bilgiler ile satın alma işlemi tamamlamak adına ödemesini tamamlar ve onaylar.
 5. Onaylanan ödeme ile ilgili satıcıya söz konusu sepet üzerinden dönüş gerçekleştirilir.
 6. Eğer ödeme başarısız olduysa sipariş iptal edilir.
 7. Eğer ödeme başarılı olduysa sipariş başarılı olarak atfedilir ve tedarik zinciri harekete geçer.

Tüm bu aşamalar sırasında alıcı ve satıcı doğrudan bir iletişim kurmadan yalnızca dizayn edilmiş online bir ilişki ağı içerisinden alışverişi tamamlar.

Online Ödeme Sistemleri Hangileridir?

Son zamanların en büyük trendlerinden olan online ödeme sistemlerine gün geçtikçe bir yenisi daha eklenmektedir. Ancak bu sistemlerin kurucularından birisi şüphesiz ki PayPal’dır. PayPal bu sistemlerin ilk örneğidir ve şu anda Dünya genelinde ki en popüler ve en güvenilir sistem olma iddiasını taşır. PayPal’ın ardından en çok tercih edilen sistemler arasında Checkout ve Stripe gelmektedir. Ardından özellikle ülkemiz de popüler olan PayTr online ödeme sistemleri arasında yer almaktadır. Bu sistemleri tek tek inceleyeceğiz.

 1. Online Ödeme Sistemleri Nedir?

  Online ödeme sistemleri, satıcılar ile alıcıların ortasında aracı bir konumda yer alan güvenlir ödeme araçlarıdır.

 2. Ödeme Sistemleri Nasıl Çalışır?

  Online ödeme sistemleri alıcıdan ödemeleri belli bir komisyon karşılığında alarak, satıcıya ulaştırır. Satıcı ve alıcı arasında ki köprü işlevini görür.

 3. Online Ödeme Sisteleri Neden Tercih Edilir?

  Bu sistemler; güvenilir, pratik ve kolay ulaşılabilir sistemler olduğu için çağın tüm gereksinimlerini karşılarlar.

 4. Ödeme Sistemleri Ne Zaman Kullanılır?

  E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcılar tarafından güvenli ödeme olanağı olarak istenilen zaman diliminde kullanılabilirler.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.