1. Ana Sayfa
 2. SEO

Meta Description Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Meta Description Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Meta Description; Meta açıklamaları olarak dilimize çevirebileceğimiz, web sayfaları hakkında arama sonuçları sayfasında kısa bilgiler sunan açıklamalardır. Sayfaların <head> </head> kodları arasında gömülü olarak yer almakta olan bu içerikler, bir kullanıcının web sayfasına girmeden önce o sayfa ile ilgili kısa bilgiler edinmesi adına kullanılmaktadır.

Meta description, kullanıcılara doğrudan içerik ile ilgili bilgi verdiği için organik trafik sayılarını arttırma konusunda çok yardımcı olmaktadır. Etkileyici ve dikkat çekici olarak yazılmış meta açıklamaları sayesinde arama sonuçları sayfasında kullanıcılar tarafından görüntülenen web sayfalarının tıklanma oranlarının yükseleceği yadsınamaz bir gerçektedir. Bu açıklamaların google sıralamaları konusunda belli belirsiz yargılar olsada, trafik kazanma konusunda ki etkisi nedeniyle web siteleri adına hayati öneme sahip olduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçektedir. Ayrıca arama motoru botları tarafından meta descriptionlarda yer alan içeriklerin alaka düzeyini belirlemek adına kullanıldığını söyleyebiliriz.

Meta Description Nedir?

Yukarıda web sitemin arama sonuçlarında çıkmakta olan görüntüsünü görmekteyiz. Bu görüntüde başlık kısmının alt tarafında yer alan; “Batuhan Durmaz- Kişisel Blog ve Özgeçmiş sitemde sizlere deneyimlerimi ve kendi üretmiş olduğum içerikleri sunmaktayım.” kısa yazısı bir meta description örneğidir. Bu meta açıklama sayesinde web siteme girmeden sitenin içerikleri hakkında fikir sahibi olmak mümkündür.

Meta Description SEO

Burada da web siteme ait SEO kategorisinin meta açıklama kısmını görebilmekteyiz. Burada dikkat etmemiz gereken durum meta description kısmı belirli bir limit üstünde kelimeye sahip olursa yukarıda ki gibi fazla olan kısım “….” olarak kesilecektir.

Meta Description Nasıl Olmalıdır?

Web siteleri adına her detay için belirli bir düzen ve bu detayları en faydalı şekilde lehimize kullanabilmek adına belirli bir yol bulunmaktadır. Meta açıklamalarını düzenlerken de dikkat edilmesi gereken durumlar bulunur.

 • Meta Description en fazla 155-160 kelime arasında olmalıdır.
 • Meta Açıklamaları anahtar kelime içermelidir.
 • Açıklamalar içerisinde kullanılacak anahtar kelime sayısı en fazla 2 olmalıdır. Aksi halde işlevsiz olur.
 • Meta Description kısmı içeriklerinizin mümkün olduğu ölçüde özeti şeklinde olmalıdır. Bu sayede kullanıcıların daha çok dikkatini çekebilirsiniz.
 • Etkileyici ve dikkat çekici bir biçimde yazılmalıdır.
 • Her sayfanız için benzersiz bir meta açıklaması yazmaya özen gösterin.
 • Meta açıklama kısmında rakam ve tırnak işaretlerini kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Meta açıklamalarda içeriğinizin en iyi şekilde reklamını yapmalı ve olabildiğince fazla hit almak adına düzenlemelisiniz.

Meta Açıklamaları ve SEO

Meta açıklamalarının arama motoru botları tarafından dikkate alındığı ve alaka düzeyini etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle kusursuz olarak düzenlenmiş bir meta description sizlere sıralama kazanma konusunda yardımda bulunabilir. Ayrıca arama sorgusu yapan kullanıcıların hızlı karar verdiklerini ve hangi web sayfasına gireceklerine karar verirken en çok meta açıklamalardan destek aldıkları bilinmektedir. Özellikle mobil kullanıcılar açısından meta açıklamalar çok önemlidir. Bu nedenle yeterli olarak düzenlenmiş bir meta description sizlere organik trafik kazanma konusunda çok yardımcı olacaktır.

Meta açıklamalar, arama motorlarında yer almakta olan sponsorlu içerikler adına hayati önem taşımaktadır. Reklam oluşturmak adına verilen sınırlı karakter bölümleri arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkar ve reklamın geleceğini belirler. Bu nedenle etkileyici ve harekete geçirici bir açıklama metnine sahip olan sponsorlu içerikler her zaman daha düşük maliyet ile daha yüksek tıklama ve dönüşüm oranlarına erişebilecektir.

Tüm bu sebepler doğrultusunda yukarıda belirttiğimiz maddelerden yararlanarak web sitenize güçlü meta açıklamalar oluşturabilir, reklamlarınızda veya organik arama sonuçlarınızda daha verimli sonuçlar almanızı sağlayabilirsiniz.

 1. Meta Açıklama Nedir?

  Meta açıklama, web sayfa içerikleri hakkında özet bilgi veren ve arama sonuçlarında gösterilen açıklamalardır.

 2. Meta Açıklama Nasıl Olmalıdır?

  Meta açıklamalar en fazla 150 kelime olmalı ve içerisinde anahtar kelime geçirmelidir.

 3. Meta Açıklama Neden Önemlidir?

  Meta açıklamalar kullanıcıların dikkatini çekmek ve daha fazla trafik kazanmak adına önemlidir. Sıralamaları etkileme ihtimali de bulunur.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.