1. Ana Sayfa
 2. SEO

Google Search Console Dizin Hataları ve Uyarıları Rehberi

Google Search Console Dizin Hataları ve Uyarıları Rehberi

Google search console dizin raporları, web sitelerinizin dizin durumlarını takip edebileceğiniz, index süreçlerini etkileyen kapsam hataları görebileceğiniz bir özelliktir.

Search Console Dizin raporları üzerinden Site haritalarınız ile ilgili süreçleri takip edebilir, URL kaldırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Google Search Console Dizin Raporlarına Nasıl Ulaşılır?

 • Google Search Console’u açın
 • Web sitenizin kayıtlı olduğu mülke girin
 • Dizin raporları sol yönetim panelinde yer almaktadır.
 • Kapsam, Site Haritası ve URL kaldırma olarak 3 ayrı özellik, dizin raporlarının alt sekmesinde yer alır.
Google search console dizin raporları

Google Dizin Raporları Bölümü Nelerden Oluşur?

Google search console paneli üzerinde yer alan dizin kapsam raporları içerisinde 3 farklı bölümü barındırmaktadır. Bu bölümler;

 • Kapsam
 • Site haritaları
 • URL Kaldırma

Bu 3 özellik, Web sitelerinin index durumlarını direkt olarak etkiler. Web sitelerinin index hataları ile ilgili direkt olarak bilgiler verir. Şimdi dizin raporlarında yer alan bu 3 özelliği tek tek inceleyebiliriz.

Bu yazı ile ilgili olan Google Search Console Nedir? ve Google Search Console Site Ekleme yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Google Search Console Kapsam Raporları

Search console dizin raporları altında yer alan kapsam raporları web siteleri adına hayati bilgiler sunmaktadır. Sitenizde yer alan tüm URL’lerin Google tarafından nasıl algılandığını ve kapsam dahilinde yer alıp almadığını görmenize imkan tanır. Kapsam raporlarının içerisinde 4 farklı kategori yer almaktadır;

 • Hata
 • Uyarı
 • Geçerli
 • Hariç Bırakıldı

Bu kategorileri, URL’lerinizin Google gözünde ne durumda olduğunu, arama sonuçlarında yer alıp almadığını, yer almıyor ise neden yer almadığını anlatmaktadır. Dijital görünürlüğünüzü direkt olarak etkiler, organik trafik kaybetme sebeplerinize ya da index alamama durumlarınıza ışık tutar.

Google search console kapsam raporları

Search Console Kapsam Hataları

Search console kapsam hataları, web sitenizde yer alan ancak herhangi bir hatadan dolayı arama sonuçlarında yer almayan URL’leri göstermektedir. Kapsam hataları birden fazla olarak karşımıza çıkabilmektedir. Google rehber üzerinde de yer aldığı gibi 9 farklı kapsam hatası durumu olabilmektedir.

Kapsam hataları ile ilgili detaylı bilgiler için bir diğer kaynak; https://support.google.com/webmasters/answer/7440203

1. Sunucu hatası (5xx)

Sunucu hatası, Google botları tarafından URL’lerinize ulaşılmaya çalışıldığını ama bu sırada sunucudan kaynaklı bir hata olduğunu göstermektedir. Bu durum genellikle geçici olarak karşımıza çıkabilmektedir. Anlık bir sunucu hatası nedeniyle kapsam hatası olarak görülebilir. Kontrol edip, doğrulama yapmak gerekir.

Çözüm önerisi; Bu durum anlık sunucu aksaklıktan kaynaklanabilir. Sunucu logları kontrol edilebilir. Hatanın devam etmemesi adına sunucu üzerinden aksiyon alınabilir.

2. Yönlendirme hatası

Yönlendirme hatası durumu genellikle bir URL’nin birden fazla kez başka URL’ye yönlendirilmesi yani yönlendirme zinciri oluşması durumunda ortaya çıkar. Ayrıca yönlendirme döngüleri (loop) ya da boş URL yönlendirmeleri de bu hataya sebep olabilir.

Çözüm önerisi; Yönlendirme zincirlerini kırmak adına, en fazla 2 farklı URL arasında yönlendirme yaptığınızdan emin olmasınız. A URL’sini B URL’sine ve daha sonra B URL’sini C URL’sine yönlendirmeyin. Ayrıca 301 kodu vereceğiniz URL için 2 farklı hedef URL seçmeyin.

Google search console kapsam hataları
3. URL, Robots.txt tarafından engellendi

Bu hata, Robots.txt dosyanızda kullandığınız kurallar nedeniyle kimi URL’lerin dizine alınamadığını göstermektedir. Eğer bu rapor altında sizlere sunulan URL’leri bilerek engellediyseniz herhangi bir problem yoktur.

Çözüm önerisi; Bu engelleme durumları isteyerek yapılmamıiş ise acilen çözülmesi gereken bir hatadır. Robots.txt kuralları ile engellediğiniz URL’leri sitemap üzerinden Google’a sunmadığınızdan emin olmanızda da fayda bulunmaktadır. Robots.txt üzerinde engelli olan URL’ler sayfa içi linklerde de yer almamalıdır.

4. URL, Noindex olarak işaretlendi

Kapsam raporunda yer alan noindex hatası, URL’lerinizden kimilerinin noindex etiketine sahip olduğunu göstermektedir. Bu etiket nedeniyle bu URL’ler indexlenmemektedir. Eğer bu rapor altında yer alan URL’leri isteyerek noindex etiketi ile Google’a sunuyorsanız o zaman korkulacak bir şey yoktur. Ancak bu URL’ler index alması gerekirse bu tarz bir hata alıyor ise anında aksiyon almalısınız.

Çözüm önerisi; URL’leri kontrol ederek, gerçekten noindex etiketine sahip olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca bir URL için noindex etiketi kullanıyor iseniz o URL’lerin sitemap üzerinde yer almadığından emin olunuz.

5. URL, Soft 404 olarak gözükmekte

Sof 404, sayfa durum kodunda 200 (başarılı) kodu dönen ancak kullanıcıya aslında bu sayfanın mevcut olmadığını belirten bir sayfa türüdür. Başarılı (200) durum kodu döndüğü için bu sayfa arama motorları tarafından 404 sayfası olarak algılanmaz. Soft 404 URL tespit edildi raporunda ise bu tarz sayfalarınız var ise görüntüleyebilirsiniz. Bu

Çözüm önerisi; URL’lerin gerçekten 200 kodu ile dönüp dönmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer bu tarz bu durum var ise bu sayfaların 404 kodu ile geldiğinden emin olmalısınız. Sitede bulunmayan ya da kaldırılmış adresler kesinlike 404 vermelidir, 200 kodu vermesi bir hatadır.

6. URL, Yetkisiz istek 401 olarak gözüküyor

401 Hata kodu, sayfaya ulaşmak adına gerekli yetkilerin/izinlerin olmadığını göstermekte olan HTTP hata kodudur. Bu sayfanın sadece gerekli yetkilere sahip kişiler tarafından görülebileceğini ifade eder. Eğer Google search console üzerinde bu hatayı görüyor iseniz, 401 kodu veren sayfalara botların nasıl ulaştığını tespit etmelisiniz.

Çözüm önerisi; Sitenizi iç link taramasından geçirin. 401 hatası veren sayfa adresleri iç link olarak kullanılmış ise linkleri kaldırın. Sitemap üzerinde bu tarz URL’lerin yer almadığından emin olunuz.

7. URL Bulunamadı 404

404 kapsam hatası, web sitenizde yer alan ve başarısız (404) hata kodu dönmekte olan URL’leriniz için Google’a dizin ekleme talebi gönderdiğinizde olmaktadır. Bu dizin talepleriniz sitemap üzerinden göndermiş olabilirsiniz. Ya da Google site içi linklerinizden aslında var olmayan bu URL’lere ulaşmış olabilir.

Çözüm önerisi; Bu rapor altında yer alan URL’leri tek tek inceleyerek yönlendirme işlemlerine tabi tutmalı ve dizinden kaldırılması için talep oluşturmalısınız. İç linkleme işlemlerinde bu URL’leri kullanmadığınızdan ve site haritalarınızda bu URL’lerin yer almadığından emin olunuz.

8. URL, 403 hatası dönmektedir

403 kapsam hataları, web sitenizde yer alan bazı URL’lerin erişiminin kesinlikle yasak olduğunda ortaya çıkan hatadır. Googlebotlarının bu URL’ye ulaşmak istediğini ancak erişim yasağı nedeni ile dizine ekleyemediğini ifade etmektedir. Bu URL’leri tek tek inceleyerek, gerçekten kasti bir engelleme var mı emin olmalısınız. Eğer 403 kodlarını bilerek döndürüyorsanız bu URL’leri Google dizine ekleme talebinden çekmelisiniz. Site haritalarınızda bu URL’lere asla yer vermemelisiniz.

Çözüm önerisi; Bu hatayı alan URL’leri URL kaldırma işlemi ile dizinden kaldırın. Sitemap üzerinde yer almadığından emin olunuz.

9. Başka bir 4xx hatası

Bu hata, yukarıda bahsi geçen 4xx hata kodlu durumlardan farklı olarak ve Google tarafından anlaşılmayan bir hata olduğunu ifade eder. Bu kapsam hatası ile karşılaşıyor iseniz bahsi geçen URL listesini inceleyiniz. Eğer bu URL’ler gerçekten 4xx hata kodları dönüyor ise Googlebotları tarafından bu URL’lere ulaşılamadığından emin olunuz.

Çözüm önerisi; Google bu URL’lere nasıl ulaşıyor bundan emin olmalısınız. Site haritasında bu URL’ler yer alıyor mu? Hata kodları gerçekten doğru mu? bunlardan emin olmalısınız.

HTTP durum kodları ile ilgili kapsamlı kaynak;
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes

Search Console Kapsam Uyarıları

Google search console dizin raporları altında yer alan kapsam uyarıları, dikkat edilmesi ve gözden geçirilmesi gereken URL’leri belirtmektedir. Kapsam uyarıları altında yer alan sayfalar tam olarak hata kapsamına girmezler ancak tam olarak da geçerli sayılmamaktadırlar. Bu sayfalar dizine eklenmiş ya da eklenmemiş olabilirler. Kesinlikle gözden geçirmek gerekir. Kapsam raporları içerisinde yer alan uyarılar 2’e ayrılmaktadır;

Google Search Console kapsam uyarıları
1. Robots.txt tarafından engellendi, ama dizine eklendi

Robots.txt tarafından engellenmesine rağmen dizine eklenen URL’ler ciddi bir problemi ifade etmez. Bu uyarı altında yer alan URL’lere diğer web sitelerinden bağlantı çıkılmış olabilir. Bu nedenle Google bu sayfaları robots.txt yönergelerine rağmen dizine ekleyebilir.

Çözüm önerisi; Bu URL’leri kontrol ederek noindex etiketi eklenebilir ve gelen bağlantılar inceledikten sonra bağlantı kaldırma işlemleri disallow tool üzerinden yapılabilir.

2. Dizine içeriksiz eklendi uyarısı

Bu uyarı altında yer alan sayfalar dizine eklenmiştir. Ancak sayfa içerikleri Google tarafından tam olarak okunamamış olabilir. Bu sayfanın Google tarafından tam ve net olarak anlaşılabileceğinden emin olmak gerekir. Biçimler kontrol edilebilir, HTML yapısı gözden geçirebilir.

Çözüm önerisi; Sayfa biçimlerini ve HTML yapısını kontrol ediniz. Sayfa adreslerinizi W3 üzerinden taratarak HTML hatası almadığınızdan emin olunuz.

Google Search Console Hariç Bırakıldı Raporları

Google search console dizin ve kapsam raporları içerisinde yer alan “Hariç bırakıldı” raporları, Google tarafından verilen karar ile dizine eklenmeyen URL’leri belirtmektedir. Bir hata durumu yoktur, ancak Google kendi insiyatifi ile bu sayfaları dizine eklemez. Hariç bırakılma durumları ile alakalı olan 15 farklı senaryo karşımıza çıkabilir.

1. Noindex etiketi tarafından hariç bırakıldı

Bu hariç bırakılma durumu kapsam hatalarında yer alan noindex hatası ile aynı durumdan kaynaklanmaktadır. Google bu sayfanın “noindex” olarak etiketlenmesini hata olarak görmez. Ancak yine de hariç bırakıldığını site sahiplerine bildirmek ister.

Çözüm önerisi; Bu durumdan etkilenen URL kontrol edilmelidir. Noindex istenmeyen bir durum ise etiketler konusunda aksiyon alınmalıdır.

2. Sayfa URL kaldırma aracı nedeniyle engellendi

Hariç bırakılan bu URL’ler bizzat sizin tarafınızdan “URL Kaldırma” aracı kullanılarak dizinden kaldırma talebi oluşturulan URL’lerdir. İstek oluşturulan ve kabul gören URL’ler 90 gün dizinden kaldırılır. 90 gün geçtikten sonra Google bu sayfa adresini site haritanızdan, iç linklerinizden ya da web üzerinde herhangi bir yerde bulur ve noindex etiketi ile karşılaşmaz ise dizine tekrar ekleyebilmektedir.

Çözüm önerisi; URL kaldırma talebi oluşturduğunuz sayfalarınızın sitenin hiç bir yerinden ulaşılabilir olmadığına emin olun. Bu sayfalara noindex etiketi ekleyin.

search console hariç bırakılanlar
3. Robots.txt tarafından engellendi

Kapsam hatalarında yer alan uyarının aynısıdır. Robots.txt tarafından engellenen URL’lerin hariç bırakılma nedeni ise URL robots.txt tarafından engellenmesine rağmen Google botun bu adrese başka yollarla ulaşabiliyor olmasıdır. Örneğin bu sayfalar iç linklerde kullanılmış olabilir ya da bir geri bağlantı ile dizine ekleme süreçlerine dahil olmuş olabilir. Ayrıca robots.txt tarafından engellenmesine rağmen sayfalar noindex olarak gelmiyor olabilir.

Çözüm önerisi; Bu URL’ler için hariç bırakıldı durumundan kurtulmak adına, Bu adreslerin noindex etiketi aldığından emin olmalıyız. Noindex etiketini bu sayfalara ekleyerek problem büyük ölçüde çözülebilecektir.

4. Tarandı ama dizine eklenmedi

Bu hata nedeniyle hariç bırakılan sayfalar taranmış ancak Google tarafından dizine eklenmesi gerekli görünmeyen sayfalar anlamına gelmektedir. Bu durum Google’ın sayfayı nitelikli olarak görmemesinden, dizine eklemeye uygun görmemesinden kaynaklanabilir.

Çözüm önerisi; Sayfanızın içeriğini kuvvetlendirmeyi, nitelikli ve kullanıcıya fayda sunacak bir içerik haline dönüştürmeyi deneyebilirsiniz.

5. Yetkisiz istek

Yetkisiz istek hatası, sayfanın 401 kodu vermesinden kaynaklanır. Google bot 401 engeli ile karşılaştığı için sayfayı dizine ekleyemez ve hariç bırakır. Keşfedilmesine rağmen tarama gerçekleşmez.

Çözüm önerisi; Sayfanın Google botu, Google bot IP adreslerini engellenmediğinden emin olun. Eğer sayfanın taranmasını istemiyorsanız, noindex etiketini kullanmayı tercih edin. Dizinden kaldırın.

6. Doğru standart etiket bulunan alternatif sayfalar

Alternatif sayfa hatası nedeniyle hariç bırakılma durumları, başka bir versiyon ya da orijinal içeriğin Google tarafından hali hazırda dizine alınmış olmasından kaynaklanır. Yani siteniz içerinde bulunan ve kendini tekrar eden sayfalardan orijinal olanlarını Google belirlemiş ve sadece onları dizine almıştır.

Çözüm önerisi; Bu hatada herhangi bir aksiyon almaya gerek yoktur. Google zaten orijinal URL’leri taramış ve dizine eklemiştir. Ama yine de canonical etiket kontrolleri yapılabilir.

7. Standart olmayan kopya sayfalar

Bu hata nedeniyle hariç bırakılan URL’ler Google tarafından kopya ya da benzer içerik sayfa olarak algılanmış olan URL’lerdir. Bu nedenle Google bu sayfaları tarasa da dizine almaz ve hariç bırakır.

Çözüm önerisi; Bu tarz bir hata genelde canonical etiketlerin eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Kopya ya da benzer sayfa URL’lerini kontrol edin ve canonical etiketler ile standart URL’leri etiketleyin.

8. Google farklı bir standart URL seçti

Farklı standar URL olması hatası, sizin tarafınızdan bir standart URL belirtilmiş olan bir URL’nin Google tarafından standart olarak algılanmaması ve onun yerine başka bir standart URL seçilmesi durumunda gerçekleşmektedir. Google tarafından belirlenen bu URL dizine eklenmiştir.

Çözüm önerisi; Sizlerin standart olarak canonical ile belirlediğiniz URL yerine Google tarafından belirlenen standart URL’yi kullanın. Hata veren tüm URL’ler için bu işlemi uygulayın. Eğer bir hata olduğunu düşünüyor iseniz içeriğinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz ve tekrar URL tarama isteği gönderebilirsiniz.

9. Bulunamadı (404) hatası

404 hatası verip hariç bırakılan URL’ler, sizin tarafınızdan dizin talebi olmadan yani ne site haritasından ya da site içi linklerden keşfedilmeyen URL’lerdir. Google bu URL’leri başka yollarla keşfetmiştir. Dış link verilmiş bir URL olabilir. Bu nedenle hata olarak değil hariç bırakılma olarak gözükecektir.

Çözüm önerisi; Bu sayfanın dış bağlantı almadığından emin olun. Eğer backlink almış bir sayfa ise link reddetme aracını kullanın.

10. Soft 404 hatası

Kapsam hatalarında da yer alan Soft 404 hatası hariç bırakılma durumlarında da karşımıza çıkabilmektedir. Burada karşımıza çıkan Soft 404’ler bulunamamasına ve kullanıcıya bu konuda bilgi vermesine rağmen HTTP kodu olarak başarılı dönen ya da 404 dönmeyen URL’lerdir.

Çözüm önerisi; Soft 404 olarak belirtilen URL’leri tek tek inceleyiniz. Gerçekten 404 vermesi gerekirken 404 kodu dönmüyor ise kod eklemesi yaparak Soft URL durumundan kurtarın.

11. Gönderilen URL standart olarak seçilmedi

Bu hariç bırakılma durumu, dizine ekleme talep ettiğiniz URL’lerin kopya ve benzer içerikleri olduğunun ve buna rağmen herhangi bir standartlaştırma durumu yapılmadığından ortaya çıkmaktadır. Bahsi geçen bu URL’ler başak bir sayfanın kopyası olarak algılanmaktadır ve bu nedenle hariç bırakılmışlardır.

Çözüm önerisi; Bu URL listesini indirin ve hangi içerikleriniz ile benzerlik ya da kopya durumları gerçekleştiğini kontrol edin. Tüm bu URL’ler için canonical etiketleri ekleyerek standartlaştırma işlemlerini gönderin ya da URL’ler çok niteliksiz ise direkt olarak yönlendirme seçeneklerini de düşünebilirsiniz.

12. 403 nedeniyle hariç bırakıldı

403 hatası nedeni ile hariç bırakılan URL’ler yetki verilmemiş sayfaları içerisinde barındırır. Siz bu sayfalar için dizin talebinde bulunmamış olabilirsiniz ancak Google yine de bu sayfalarınıza ulaşmış olabilir. Bu durum ise sayfanın hariç bırakılan bir URL haline gelmesine neden olur.

Çözüm önerisi; 403 kodu döndüğünüz sayfaları noindex etiketi ile belirtin ve bu sayfaları kesinlikle robots.txt dosyanıza ekleyin.

Search Console Geçerli URL Listesi

Geçerli URL’ler bölümü herhangi bir hata vermeyen ve Google tarafından eksiksiz olarak dizine eklenmiş olan URL’leri belirtir. Bu sayfaların arama sonuçlarında yer alması adına herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Google Search Console Site Haritaları Bölümü

Search console site haritaları bölümü web siteniz adına oluşturduğunuz site haritalarınızı Google’a bildirmenizi, Sitemaplerinizin geçerlilik durumlarını ve hatalarını takip etmenize olanak tanıyan bir alandır.

 • Site haritaları alanı üzerinden yeni site haritası ekleyebilir,
 • İstediğiniz site haritasını kaldırabilir,
 • Site haritalarınızın verdiği hataları takip edebilir,
 • Site haritanızda kaç adet URL’nin geçerli olduğunu görebilir,
 • Gönderdiğiniz site haritalarının kapsam durumlarını görebilir,
 • Son taranma tarihlerine dair bilgileri alabilirsiniz.
Google search console site haritaları

Google URL Kaldırma Aracı

Google search console URL kaldırma aracı, daha önce Google tarafından dizine alınmış URL’lerin kaldırılması adına talepte bulunabileceğimiz araçtır. Kullanmadan önce dikkat etmek ve emin olmak gerekir. URL kaldırma aracı ile kaldırılan araçlar 6 ay süre ile dizinde yer almayacaklardır. 6 ay geçtikten sonra eğer tekrar keşfedilirler ise dizine eklenebilirler.

 • Google URL kaldırma aracı ile ister belirli bir URL’yi isterseniz de belirli bir ön ek ile başlayan tüm URL’leri tek seferde kaldırabilirsiniz.
 • Search console URL kaldırma aracı ile oluşturduğunz istekler her zaman liste halinde tutulur ve geriye dönük kontroller saplayabilirsiniz.

Google URL Kaldırma Aracı Nasıl Kullanılır?

 • Google Search console’u açın ve Dizin raporları bölümüne gelin,
 • Dizin raporları altında yer alan URL Kaldırma aracına tıklayın,
 • Burada karşınıza çıkan “Yeni İstek” butonuna tıklayın.
 • Kaldırmak istediğiniz URL’yi gerekli alana giriniz.
 • Daha sonra isterseniz sadece bu URL’yi kaldırabilir, isterseniz de bu ön ek ile başlayan diğer URL’leri kaldırabilirsiniz.
URL Kaldırma aracı nasıl kullanılır

Google Search Console Dizin Raporları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular;

Google Kapsam Sorunları Nelerdir?

Seach console kapsam sorunları, web sitenizde yer alan URL’lerin neden dizinde yer almadığına dair bilgi vermekte olan raporlama bölümüdür.

Hariç Bırakılan URL Ne Demektir?

Hariç bırakılan URL’ler, sitenizde yer alan sayfaların Google tarafından belirli sebepler nedeniyle dizine eklenmemesi ve arama sonuçlarında çıkmamasını ifade eder.

Google Dizin Hataları Nasıl Çözülür?

Dizin hatalarının neden kaynaklandığını öğrenmek ve hata alan URL’lerin tek tek kontrol edilerek, sayfamızda oluşturduğumuz rehberimizde bulunan çözüm önerileri ile denemeler yaparak hataları çözebilirsiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap