1. Ana Sayfa
 2. SEO

Google Search Console Nedir?

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, web site sahiplerinin tarafından kullanılması adına Google tarafından sunulmakta olan bir webmaster servisidir. Web sitelerinin kontrol edilmesi konusunda, Mülk sahiplerine çeşitli raporlar sunar. Bu raporlar sayesinde web sitelerinin teknik detayları gözden geçirilebilir ve hataları tespit edilebilir. Web sitelerinin ve sahip oldukları sayfaların Google arama motoru dizinlerine eklenmesi adına hizmet vermesi bakımından çok önemlidir.

Google Search Console eski ismiyle Google Web Yöneticisi Araçları ya da Webmaster Tools 20 Mayıs 2015’den bu yana yeni ismi ve yeni özellikleri ile anılmaktadır. Web site sahipler kendi “mülk”lerini doğruladıktan sonra kullanabilecekleri search console ile google arama motorunu ilgilendiren hemen hemen tüm teknik detayları yürütebilmektedirler.

Google Search Console ile yalnızca sahip olunan web siteleri konusunda analizler yürütülebilmektedir. “Mülk” sahibi olunmayan web siteleri için işlem yapılamaz.

Google Search Console ile Neler Yapılabilir?

Google Search Console genellikle tenknik detayları içerisinde barındırmakta olan bir web servisidir. Search console üzerinden web site sahiplerii, hepsi ayrı ayrı öneme sahip işlemleri tek çatı altından yürütebilmektedirler. Bu işlemler şu şekilde sayılabilir;

 • Web sitelerinin ve sayfalarının Google dizin ekleme işlemleri
 • Oluşturulmuş olan site haritalarının gönderilmesi ve kontrol edilmesi
 • Robot.txt dosyasının gönderimi ya da tekrar düzenlenmesi
 • Siteye gelen geri bağlantıların kontrolü
 • İstenmeyen geri bağlantıların reddi
 • Kapsam hatalarının tespiti ve kontrolü
 • Arama sonuçlarında gösterim sağlanan kelimelerin tespiti
 • İstenmeyen arama sonuçlarından sitenin kaldırılması
 • Googlebotları tarafından siteye yapılan ziyaretler sırasındaki istatistikleri görme
 • Google Tarafından siteye verilen cezaların görüntülenmesi
 • AMP , Mobil kullanılabilirlik durumu tespiti.

Görüldüğü gibi web sitelerinin Google arama motorundaki geleceğini belirleyen hayati detaylar hakkında search console üzerinden bilgi edinilebilir ve gereken aksiyonlar anında alınabilir.

Search Console web sitelerinde yaşanmakta olan problemleri
e-mail aracılığıyla tarafınıza bildirebilmektedir.

Google Search Console ile Neler Yapılabilir?

Google Search Console Kimler Tarafından Kullanılmalıdır?

Google web yönetici aracı web sitesi sahibi herkes göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Yani site sahibi olan herkes tarafından kullanılmalıdır. Ayrıca bazı meslek dalları ve özel gruplar için search console hayati öneme sahiptir. Search consel’u kullanması gereken kişiler şu şekilde özetlenebilir;

SEO Uzmanları

Arama motoru optimizasyon işlemlerini sürdüren uzmanlar search console kullanarak hayati bilgilere sahip olabilirler. Sitelerin zarar görmesini engellemek adına zararlı bağlantı tespiti ve reddini gerçekleştirebilirler. Yeni veya güncellenmiş sayfaları dizine hızlı bir şekilde ekleyebilir bu sayede de indeks vakti kaybetmezler. Ayrıca site içerisinde ki kapsam hatalarını hızlı şekilde fark ederek çalışmalarına yön verebilirler.

Web Geliştiriciler

Web geliştiriciler açısından google webmaster tools önemli bilgiler sunar. Site içerisinde yer alan kapsam hatalarını detaylı bir şekilde göstererek geliştiricileri zamandan tasarruf etmesini ve sorunu direkt olarak görebilmesini sağlar. Böylece yapısal veri hatalarını daha hızlı şekilde çözebilirler.

İşletme Sahipleri

İşletme sahipleri sitelerini kendileri yönetmese de, sitelerinin durumu hakkında temel verileri elde edebilmek için ve arama motorlarında görüntülendikleri anahtar kelimeleri tespit edebilmek için search console kullanmalıdır. Böylece yürütülecek olan tüm çalışmalara hakim olabilirler.

Google Search Console Kaydı Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyerek, console mülk doğrulama işlemleri hakkında öğrenmeniz gereken tüm bilgilere sahip olabilirsiniz. Ayrıca Google search console hataları rehberimizi de inceleyerek, console üzerinde karşılaşabileceğiniz her türlü probleme çözüm bulabilirsiniz.

 1. Search Console Nedir?

  Google tarafından web site sahiplerine sunulmakta olan bir webmaster servisidir.

 2. Search Console Neden Kullanılmalıdır?

  Search console kullanarak site yönetimine daha verimli vakit ayırabilir ve hatalarınızı daha kolay tespit edebilirsiniz.

 3. Google Console Nasıl Kullanılır?

  Search console yalnızca web sitesi sahipleri tarafından kullanılabilir. Web mülküne sahip olmaya kişiler tarafından kullanılamaz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.