1. Ana Sayfa
  2. Wordpress

WordPress Sitemap Nasıl Oluşturulur?

WordPress Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Sitemap oluşturmak web siteleri ve SEO süreçleri adına çok önemli bir konudur. Site haritaları sayesinde web sitenizin indekslenme süresi kısalır ve tüm yaptığınız güncellemeler ve yeni eklediğiniz içerikleriniz daha görünür olacaktır. SEO puanınızı yükseltmek ve sitenizi daha kaliteli bir konuma getirmek için sizlerde muhakkak site haritası oluşturmalısınız.

Wordpress temeline sahip web siteleriniz için wordpress sitemap oluşturmak hayati önem taşımaktadır. Sürekli olarak güncellenen içeriklerinizi ve yeni eklediğiniz yazıları arama motorlarına hızlı bir şekilde ulaştırabilmeniz için site haritaları en büyük yardımcınız olacaktır. Wordpress sitelerinizi eksiksiz bir şekilde arama motorları dizinlerine eklemek için ilk olarak wordpress sitemap oluşturmanız gerekmektedir.

Sitemap Nedir?

Sitemaplar, web sitenizde yer alan tüm web sayfalarınızın içinde yer aldığı bir yol haritasıdır. Arama motorları botlarının web sitenizdeki tüm içeriklerinizi eksiksiz olarak tarayabilmesi, bu sayede de dizin ve indeksleme işlemlerinizi sorunsuz olarak tamamlayabilmesi adına oluşturulmuş bir liste olarak da düşünülebilir.

Sitemap’in Önemi Nedir?

Site haritaları sayesinde, web sitenize gelecek olan arama motoru botlarına yol göstermiş ve sitenizi daha iyi anlamalarına yardımcı olmuş olursunuz. Bu sayede web sitenizin sağlığı ve SEO açısından çok önemli olan dizin işlemleriniz daha seri bir şekilde eksiksiz olarak tamamlanacaktır. Site haritaları web sitenizin SEO puanına ve kalitesine doğrudan etki eder.

WordPress Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Wordpress sitemap oluşturmak için en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi Yoast SEO eklentisi ile oluşturulan .XML uzantılı site haritalarıdır. Yoast SEO eklentisi ile arama motorları optimizasyonları konusunda kolay ve avantajlı adımlar atabilirsiniz. Yoast SEO eklentisi sizin için yanlızca tek tık ile wordpress sitemap oluşturabilir ve güncel tutabilir. Yoast SEO eklentisi ile sitemap oluşturmak için izlememiz gereken yöntemler şu şekildedir;

1. İlk olarak Yoast SEO Eklentisini Wordpress’e yüklüyoruz.

WordPress Sitemap Oluşturma
WordPress Sitemap Yükleme

Wordpress eklentileri nasıl yükleyeceğiniz ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, WordPress Eklenti Nasıl Yüklenir? yazımızdan faydalanabilirsiniz.

2. WordPress Yoast SEO eklentisini yükledikten sonra sol admin panelimizde “SEO” adı ile yeni bir sekme karşımıza çıkacaktır. Bu sekme ile Yoast SEO eklentisine direkt olarak ulaşabilirsiniz. Yoast SEO eklentimizi açıyoruz;

WordPress Sitemap

3. SEO sekmemize tıklıyoruz. Yoast SEO genel panelimize ulaşıyoruz. Yoast SEO ana panelimiz üzerinden “Özellikler” sekmesine ulaşıyoruz. Bu sekme üzerinden diğer özellikler ile birlikte sitemap oluşturmayı da gerçekleştirebiliriz.

Wordpress Sitemap Yoast SEO

4. Yoast SEO Özellikler sekmemiz üzerinden karşımıza çıkan tüm detaylar SEO açısından çok önemli detaylardır. Özellikler içerisinde XML Sitemap özelliğini buluyoruz.

WordPress Sitemap Düzenleme

XML Sitemap özelliğini açık duruma getiriyoruz. Açık hale getirdikten sonra wordpress sitemap otomatik olarak oluşturulacaktır.

5. Oluşturmuş olduğumuz WordPress Sitemap’e ulaşmak için XML Sitemap özelliğinin yanında bulunan “?” kısmına tıklıyoruz. Buradan XML Sitemap ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmamız mümkün olacaktır.

WordPress XML Sitemap

Detaylar kısmından XML sitemize nasıl ulaşacağımızı görebiliriz. XML Sitemap haritanızı görüntüleyin yazısına tıklıyoruz.

WordPress XML Sitemap Özellikleri

6. Karşımıza çıkan ekran Yoast SEO eklentimiz tarafından oluşturulmuş olan wordpress sitemap’i bizlere sunacaktır. Bu ekran üzerinden XML Sitemap uzantımıza ulaşabilir ve sitemap detaylarına ulaşabilirsiniz.

wordpress sitemap8 1

Adress çubuğunda www.siteadresi.com/sitemap_index.xml şeklinde wordpress site haritanızı görüntüleyebilirsiniz. Sayfa içeriğinde yer alan tüm detaylar ve içerikleriniz site haritanız üzerinde yer alacaktır.

WordPress Sitemap’i arama motorları dizinlerine ekleyebilirsiniz. Bu sayede içerikleriniz daha hızlı bir şekilde indekslenecek ve SEO konusunda çok önemli bir adımı atmış olacaksınız.

  1. Sitemap Nedir?

    Sitenizde yer alan tüm sayfalarınızın yer aldığı bir uzantıdır.

  2. Sitemap Neden Önemlidir?

    Sitemap ile arama motorlarının web sitenizi daha kolay bir şekilde dizine eklenmesini ve indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

  3. Sitemap Nasıl Oluşturulur?

    Wordpress sitemap oluşturmak için Yoast SEO eklentisinden yararlanabilirsiniz. Detaylara yukarıda ki blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.