1. Ana Sayfa
  2. Wordpress

WordPress Eklentiler Nasıl Yüklenir?

WordPress Eklentiler Nasıl Yüklenir?

Wordpress içerik yönetim sistemleri arasında sarsılmaz bir yere sahiptir. Bu popülerliğini elbette ki içerinde bulundurduğu özelliklere borçuludur. Dünya’da en çok kullanılan içerik yönetim sistemleri arasında yer almasının en büyük etkenlerinden birisi de hiç şüphesiz ki “Eklentiler”idir. Sahip olduğu sınırsız eklentileri ile kullanıcılarına büyük deneyimler sunmaktadır. Eklentiler kütüphanesi içerisinde yer alan eklentileri sayesinde, her ihtiyaca yönelik bir cevap bulmak çok kolaylaşmıştır.

Wordpress eklentiler, geliştiriciler tarafından sürekli olarak güncellenmektedir. Ayrıca her geçen gün bir ihtiyaca yönelik olarak ya da hali hazırda bulunan eklentilere rakip olarak yeni eklentiler çıkmaktadır. Eklentilerin en önemli yanlarından biri ise kolay yüklenebiliyor ve kaldırılabiliyor olmalarıdır. Bu özellik sayesinde erişilebilirlik anlamında muhteşem bir kolaylık sağlamaktadırlar.

WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır?

Eklentileri yüklemek çok kısa ve basit işlemler dizisinden geçmektedir. Eklentileri yüklemek adına yapılması gerekenleri inceleyelim ;

1.Sol admin menümüzden “Eklentiler” sekmesini buluyoruz, ve tıklıyoruz.

Batuhan Durmaz wordpress eklenti

2. Karşımıza çıkan ilk ekran, zaten sistemimizde yüklü olan eklentileri bize göstermektedir. Bu bölümden eklentileri etkisiz hale getirebilir, silme işlemlerini gerçekleştirebilir ya da ayarlarını düzenleyebiliriz.

Wordpress eklenti yükleme batuhan durmaz

3. Eklenti yüklemek için ekranın sol üst köşesinde yer almakta olan “Yeni Ekle” butonuna basıyoruz.

Eklenti yükle batuhan

4. Karşımıza çıkan ekran en çok tercih edilmekte olan eklentileri bize göstermektedir. Bu eklentilerin sol alt köşesinde kaç kişi tarafından indirildiğini ve kaç puan topladığını görmeniz mümkün.

wordpress eklenti yükle batuhan durmaz

5. “Eklenti Ara” kısmından istediğimiz bir eklenti var ise aratıyoruz. Yoksa eklenti özelliklerinden yararlanarak bulmak adına sol üst sütunlarda yer alan seçenekleri inceleyebilirsiniz.

batuhan durmaz wordpress

6. Yüklemeye karar verdiğimiz eklentiyi bulduktan sonra üstüne gelerek “Hemen Yükle” seçeneğine tıklıyoruz. Bu sayede eklentiyi kendi sistemimize entegre etmiş oluyoruz.

worpdress eklenti yüklemek batuhan durmaz

7. Eklenti yükleme işlemi tamamlandıktan sonra karşımıza “Etkinleştir” seçeneği gelecektir. Bu seçenek bir eklentiyi etkisiz ya da aktif hale getirmek için kullanılabilmektedir. Etkinleştir seçeneğine tıklıyoruz.

wordpress batuhan durmaz

8. Etkinleştirme işlemlerimiz tamamlandıktan sonra, Eklentilerimizin olduğu alana geri döndüğümüzde istediğimiz kurma işleminin tamamlandığını ve istememiz durumunda ayar yapabileceğimizi görüyoruz. Kimi eklentilerde ayar bölümleri direkt olarak sol admin paneline seçenek olarak eklenmektedir.

wordpress eklentiler batuhan durmaz

Eklenti yükleme işlemlerimiz bu kadar sürmektedir. Bundan sonra yapacağınız ayarlar ile sisteminizi doğrudan etkileyecek işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

ZİP Eklenti Yükleme

Wordpress eklentiler hem eklenti kütüphanesinden hem de .zip dosyaları şeklinde sisteme entegre edilebilmektedir. Kendi oluşturduğunuz ya da dış kaynaklardan satın aldığınız ve indirdiğiniz zip dosyaları wordpress içerisine çok kolay bir şekilde atabilmeniz mümkün.

1.Eklentiler sekmesine girdikten sonra karşımıza çıkan “Yeni Ekle” seçeneğine tıklıyoruz.

Eklenti yükle batuhan

2.Daha sonra tekrar sol üst köşede yeni bir imge karşımıza çıkacak. “Eklenti Yükle” seçeneğine tıklıyoruz.

batuhan wordpress

3. Eklenti yükle seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza “Dosya Yükle” bölümü gelecektir. Zip dosyalarımızı istersek buraya sürükle çek mantığı ekle ile yükleyebilir ya da direkt tıklayarak seçim yapabiliriz.

dosya yükle wordpress batuhan durmaz

İşte ZİP dosya olarak eklenti yüklemek bu kadar basit. Tüm bu yöntemlerden yararlanarak sadece 5 dakika içerisinde istediğiniz eklentiyi sisteminize ekleyebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz gibi silebilir, kullanmadığınız zaman etkisiz hale getirebilirsiniz. Kullanmadığınız eklentileri etkisiz halde tutmak sizler için daha yararlı olacaktır. Etkisiz haldeki eklentiler sunucuda yer kaplamazlar ve site sağlığına negatif etkide bulunmazlar.

Wordpress hakkında daha fazla içerik için “Batuhan Durmaz Worpdress Bilgi Merkezi“ne gidebilirsiniz.

  1. Wordpress Eklentiler Ücretli mi?

    Eklenti kütüphanesinde indirilebilr halde olan eklentiler ücretsizdir. Ancak pro sürüm için ücret isteyebilmektedirler.

  2. Wordpress Eklentiler Neden Önemlidir?

    Eklentiler sayesinde, SEO, Görsel Optimizasyon, Sayfa Düzenleme, Koruma, Yedekleme gibi birçok önemli konuda yardım elde edebilirsiniz.

  3. Wordpress Eklentiler Nereden Yüklenir?

    Eklenti kütüphanesinden eklentilerinizi basit bir şekilde yükleyebilirsiniz. Sizlere sunmuş olduğumuz yazımızdan bu konuda ki detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.