1. Ana Sayfa
  2. SEO

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir? Nasıl Kullanılır?

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir? Nasıl Kullanılır?

SEO çalışmaları sırasında en çok duyacağınız terimlerden birisi şüphesiz ki “Anahtar Kelime” terimidir. Anahtar kelimeler adı üstünde SEO çalışmalarında kilit rol oynamaktadırlar ve bu nedenle de büyük bir öneme sahiptirler.

Anahtar Kelime ; bir web sitesinin hedefleri doğrultusunda belirlenmiş, içerik veya ürünler ile alaka düzeyi yüksek, potansiyel müşteri ya da ziyaretçilerin arama sorguları ile paralellik göstermesi beklenen ve bu sayede arama sonuçları sayfasında yer almayı kolaylaştıran kelime ya da kelime öbeklerine verilen isimdir. Kısacası bir müşterinin ya da ziyaretçinin arama sorgusu ile web sitesinin hedefleri arasında köprü görevi gören kelimelerdir. Bu kelime ya da kelime öbekleri arama sorgularında sizleri yüksek sıralamalara taşıyabilecek potansiyele sahiptirler. Bir arama sorgusu ile ne kadar alakalı olduğunuzu belirlerler.

Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

Anattar kelimelerin SEO çalışmalarınızda ne kadar öneme sahip olduğundan bahsettik. Bu kadar öneme sahip bir detay hakkında uzun süreler düşünmek, ince eleyip sık dokumak gerekir. Çünkü iyi seçilmiş bir anahtar kelime sizleri rakiplerinizin önüne taşıyabilir ve hedeflerinize ulaştırabilir. Peki anahtar sözcükleri belirlerken nelere dikkat etmek gerekir?

1. Yüksek Alaka Düzeyi

Seçeceğiniz anahtar kelimeler; sunmuş olduğunuz içerikler veya hizmetler ile doğrudan alakalı olmalıdır. Alaka düzeyinizi yüksek tutmalısınız ki Google tarafından arama sonuçlarında çıkarılabilesiniz. Bu nedenle içeriklerinizi ve hizmetlerinizi en iyi tanımlayan kelimelere ağırlık vermelisiniz. Marka adınızı da bir anahtar kelime olarak belirlemeniz mümkün ancak bu durumu gerçekleştirirken içeriklerinize daha çok öncelik vermeniz faydanıza olacaktır.

2. Arama Hacmi

Herşeyin bir kalitesi olduğu gibi anahtar kelimelerinde kaliteleri bulunmaktadır. Bu kalitelere “Arama Hacmi” denmektedir. Arama hacmi ; bir kelimenin ne kadar sıklıkla aramalarda kullanıldığını bizlere söyler. Yani çok düşük bir hacme sahip kelime neredeyse hiç aranmıyor anlamına gelebilir. Bu nedenle arama hacmi orta veya yüksek anahtar kelimeler seçilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki yüksek hacimli kelimelerde rekabet daha da yüksektir ve sıralama kazanmak daha zor olacaktır.

3. Kelime Uzunluğu

Hepimiz biliyoruz ki arama sorgularından biraz kesin ve kısa kelimeler kullanmaktayız. Uzun kelimeler ile arama yapılma sayısı çok nadirdir. Bu nedenle anahtar kelime seçiminde kelime öbeklerinin uzunluklarına da dikkat etmekte fayda var. En sık tercih edilen anahtar kelimeler 1, 2 veya 3 kelimeden oluşmakta olan kelime öbekleridir. Ancak bu daha uzun kelimeler ile asla yola çıkmamak gerekir anlamına gelmez. Sizleri en iyi ifade edecek olan kelime öbekleri bazen daha uzun kalıplar şeklinde olabilir. Ayrıca anahtar kelime havuzu oluştururken uzun kalıplardan da yararlanmak gerekebilir. Ancak temel anahtar kelimelerimiz 1,2 veya 3 kelimeden oluşacak şekilde seçilmelidir.

4. Rakip Analizi

Rakip analizi SEO çalışmaları adına olmazsa olmazdır. Hedeflerinize ulaşmanız adına gitmeniz gereken yolda elbette ki rakipleriniz olacaktır. Ancak rakiplerinizi analiz ederek onları birer fırsata çevirebilrisiniz. Anahtar kelime seçiminde de rakipler iyi analiz edilmeli ve rakiplerin sıralama yakaladıkları kelimeler üzerinde titizlikle çalışılmalıdır.

Anahtar kelime seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar bunlardır. Bu hususlar kesin sonuçlar olarak algılanmamalıdır. Her SEO çalışmasında olduğu gibi anahtar kelime seçiminde de denge ve titizlik çok önemlidir. Bu nedenle hangi detayların ağır basacağı hangilerinin arka planda olacağı sizlerin ya da SEO uzmanlarının insiyatifindedir.

Anahtar Kelime Nerede Kullanılır?

Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelimelerin sizleri hedeflerinize doğrudan ulaştırabilecek güçte olduğundan bahsetmiştik. Seçim aşamasının zorluğundan ve adımlarından da bahsettikten sonra anahtar kelimeleri nerede ve nasıl kullanacağımıza da değinmek gerekir.

1. İçerik

Anahtar kelimelerin en çok kullanılabileceği alan hiç şüphe yok ki içeriklerimizdir. İçeriklerimizde belirlemiş olduğumuz anahtar kelimeleri geçirmek ve bu sayede “İçerik Pazarlaması” alanına da biraz girerek müşterilerimiz ile arama sonuçları sayfasında karşılaşmak olası olacaktır. Ancak kelimeleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Tekrar! Anahtar kelimeleri gerekenden fazla tekrar etmek sizlere zarar getirerbilir, spam olarak görünmenize ve içeriğinizin etkisini yitirmenize sebep olabilir. Bu nedenle içeriğinizin toplam kelime uzunluğu ile orantılı bir şekilde (Her 100 kelime için 3/4 kelime olacak şekilde) ayarlamak gerekecektir.

2. Başlık

Anahtar kelimelerin bir diğer kullanım alanı da başlıklardır. Sayfa veya içerik başlıklarınızda kesinlikle anahtar kelimelerinizi geçirmeniz gerekir. Bu oldukça önemli bir detaydır. Anahtar kelime olmayan başlık boşa yazılmış bir başlık demektir.

3. Görsel Açıklamaları

İçeriklerinizde kullandığınız görsellerin açıklamaları çok önemlidir. Google görsel arama sonuçlarınızda çıkmanıza olanak tanıyabilir. Bu nedenle görsel açıklamalarında ve HTML kodlarında anahtar kelimelerinize kesinlikle yer verin.

4. Meta Description

Meta description oluştururken anahtar kelimeler çok önemlidir. Çünkü meta açıklamaları arama sonuç sayfasında snippet olarak gözükmektedir. Bu nedenle arama sorgusu ve siteniz ile köprü olabilmesi adına kesinlikle anahtar kelime içermesi gerekmektedir.

  1. Anahtar Kelime Nedir?

    Anahtar kelime, arama sorgularıyla paralellik göstermesi gereken kelime veya kelime öbekleridir.

  2. Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

    Anahtar kelimeler, arama sonuç sayfalarında yer almanın en kolay yoludur. Bu nedenle tüm SEO çalışmaları adına önemlidir.

  3. Anahtar Kelimeler Nerede Kullanılır?

    Anahtar kelimeler; içerikler, başlık, görsel açıklamaları ve meta tag’lerde kullanılmalıdır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.