1. Ana Sayfa
 2. SEO

Site Hızı ve SEO İlişkisi

Site Hızı ve SEO İlişkisi

Arama motoru optimizasyonları adına yürütülen çalışmalarda daha öncede bahsettiğimiz gibi onlarca önemli detay bulunmaktadır. Bu detaylar çalışmaların başarıya ulaşması adına atlanmaması gereken hususlardır. Hal böyle olunca SEO çalışmaları adına yapılması gerekenler için epeyce uzun bir liste karşımıza çıkmaktadır. Çalışmaları temelden etkileyen maddelerden bir tanesi de Site Hızıdır. Sahip olduğunuz web sitenizin hızı arama motorlarında kullanıcıların yapmış oldukları sorgular neticesinde gösterilme oranınızı ve sıralamanızı doğrudan etkileyen bir faktördür.

Site Hızı Nedir?

Site hızı, web sitenize ulaşmak isteyen kullanıcıların, web sitenizin barındığı sunucudan bilgileri tam olarak alması yani sayfanızın tam olarak yüklenmesinin hızıdır. Bu hız doğrudan kullanıcı deneyimlerini etkileyen bir faktördür. Unutulmamalıdır ki Google arama motorlarında en çok kullanıcı deneyimlerini önemsemektedir. Bu nedenle site hızının sitenizin arama sonuçlarında doğrudan olarak yerine belirleyen faktörler arasında yerini alır. Eğer kullanıcılara çok yavaş açılan bir sayfa sunarsanız, büyük ihtimalle istediğiniz sıralamalara yükselemezsiniz ve hedeflerinize ulaşamazsınız.

Site Hızı ve SEO

Site hızı genellikle site içerisinde yer alan kodlamalar ile alakalı olan teknik bir konudur. Böyle bir teknik konuyu uzmanlarına bırakmak elbette ki daha iyi olacaktır. Eğer teknik olmayan kısımdan site hızına bakmaya çalışırsak karşımıza çıkacak olan şey ; sunucumuza bindirdiğimiz yüktür.

Her web sitesi bir sunucuda barınmaktadır. Bu sunucuya her şeyini emanet eder ve daha sonra tüm bilgiler siteye erişmek isteyen ziyaretçilere bu sunucu tarafından sunulmaktadır. Bu nedenle sunucuya yükleyeceğiniz her şey sitenizi etkiler. Yani sunucunuza aşırı yük bindirmek sizlere site hızı açısından negatif olarak dönüş sağlar. Site hızında yaşanan bir azalma ise arama motorlarında elde etmek istediğiniz sıralamadan uzaklaşmanız anlamına gelecektir.

Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Site hızınızı etkileyen birden fazla faktör vardır. Özellikle de teknik konular işin içine girdiği zaman bu durum biraz kafa karıştırıcı bir hal alabilir. Bu nedenle site hızınızla alakalı iyileştirmeler yapmak için bir SEO Uzmanından veya Danışmanından yardım almanız size hem zaman hem de maliyet anlamında olumlu olarak yansıyacaktır. Peki Site hızınızı etkileyen faktörler nelerdir?

 • Sitenizde yer alan kodlamaların düzensiz ve gereksiz olması,
 • Sitenizde yer alan ortam dosyalarının çok büyük boyutlara sahip olması
 • Animasyonlu içeriklerinizin sayısının fazla olması
 • Sunucunuzun kapasitesinden daha fazla yüke sahip olması
 • Sitenizde kullandığınız temanın uyumsuzluğu
 • Eklentilerinizin uyumsuzluğu

gibi faktörler site hızınızı doğrudan olarak etkiler. Bu da sizler arama motorlarında potansiyel ziyaretçilerinizden hatta belkide potansiyel müşterilerinizden uzaklaştıracaktır.

Site Hızının Önemi

Başarıya ulaşmak istiyorsanız hızlı olmak zorundasınız. Sitenizde size ayak uydurmak zorunda ve ziyaretçilerinize bu hızı hissettirmelisiniz. Arama motorlarında tavsiye edilmekte olan site açılış hızı 0.4 saniye olarak bilinmektedir. Sizde sitenizi bu hızlara yakın seviyelerde tutmaya, mümkün ise daha da altına çekmeye çalışmalısınız.

Site Hızımı Nasıl Ölçebilirim?

Site hızınızı ölçmek adına kendi deneyimlerinize güvenmeniz pek yeterli olmayabilir. Bu nedenle bu hizmetleri sizlere sunan araçlardan yararlanmak faydalı olacaktır. Bu araçlar sizlere site hızı puanınızı söyler. Ardından siteniz için yapılması gerekenleri, yapılmaması gerekenleri sizlere bir özet olarak sunar. Tabikide bu teknik bilgileri uzmanlar ile paylaşmak daha kaliteli bir sonuç için faydalı olacaktır.

Site hızınızı ölçmek mi istiyorsunuz? O zaman SEO Araçları yazımız tam size göre. Yazımız içerisinde yer almakta olan “Site Hızı Araçları”nı kullanarak site hızınızı kolay bir şekilde test edebilirsiniz.

SEO Araçları Yazımız Burada!

 1. Site Hızı Nedir?

  Açılış sayfanızın kullanıcılara ne kadar süre içerisinde tam olarak gösterildiğini ifade eden duruma site hızı denmektedir.

 2. Site Hızları Neden Önemlidir?

  Site Hızlarınız arama motorlarında alacağınız sıralamayı doğrudan etkileyeceği için çok önemlidir.

 3. Sitemin Hızını Nasıl Ölçebilirim?

  Sizlere sunmuş olduğumuz SEO Araçları sayfamızdan site hızlarınızı ölçmek adına değerli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 4. Sitemin Hızını Nereden Düzeltebilirim?

  Site hızı hakkında raporunuza ulaştıktan sonra teknik düzenlemeleri yapmak adına bir SEO uzmanı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.