1. Ana Sayfa
 2. SEO

Resim Site Haritası (Image Sitemap) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Resim Site Haritası (Image Sitemap) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Resim site haritası, web siteleri içerisinde yer alan görselleri bir arada barındıran XML dosyalarıdır. Arama motorlarının site içerisinde yer alan görselleri keşfetmelerine yardımcı olur.

Kullanıcıların aradıkları bilgiye ulaşmak için başvurdukları yöntemlerin çeşitliliğinin artması, arama motorlarının optimizasyon kriterlerinin daha da farklılaşmasına neden olur. Son dönemde popüler olan görsel aramaları ve sesli arama yöntemleri bunlardan birisidir. Şüphesiz ki görsel aramalarında yaşanan artış web siteleri adına yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyaçların başında resim site haritası oluşturma ihtiyacı gelmektedir.

Web sitelerinin kullandıkları görselleri alt ve title düzenlemeleri ile optimize etmeleri gerektiği zaten bilinmekteydi. Ancak yeni çıkan trend ile görsel site haritaları oluşturulmaya başlandı ve bu haritalar ile görsel aramalarında ön plana çıkmak mümkün hale geldi. İşte bu nedenle resim site haritası oluşturmak SEO açısında yapılacaklar listesine eklenmiş oldu.

Resim Site Haritası Ne İşe Yarar?

Web sitelerinizde yer alan görseller için görsel site haritaları oluşturmanız, görsel aramalarında sitenizde yer alan içeriklerin daha kolay bir şekilde çıkmasını ve bu sayede görsellerinizin size trafik kazandırmasını sağlar.

Görsel site haritası sayesinde ürün görselleriniz, blog görselleriniz, haber görselleriniz; kısacası tüm görselleriniz sizlere trafik kazandırabilir. Bu işlemlerden önce görsel ekleme sırasında alt ve title düzenlemelerinizi yapmayı unutmamalısınız. Ayrıca resim site haritaları, google tarafından bulamayacağı özellikle Javascript ile oluşturulmuş resimlerinde daha ulaşılabilir olmasını ve daha verimli sonuçlar vermesini sağlar.

Google Görsel Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Resim site haritalarını oluşturmak için birden fazla kullanılabilecek yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ile ister otomatik olarak, isterseniz de manuel olarak görsel sitemap oluşturma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Eklenti ile Görsel Sitemap oluşturma
 • Screaming Frog ile Image sitemap oluşturma
 • Manuel olarak Resim sitemap oluşturma

Eklenti İle Görsel Sitemap Oluşturma

Wordpress siteler için eklenti kullanımları hayati önem taşır ve büyük kolaylıklar sağlar. Bu tarz eklentiler arasında “Google XML Sitemap For İmages” eklentisi gelmektedir. Bu eklenti kütüphanede direkt olarak erişimde olmasa da ufak bir araştırma ile bulunabilmektedir.

Kullanmı çok basit olan bu eklenti ile sadece saniyeler içinde görsel sitemap oluşturabilir ve arama motorlarına gönderebilirsiniz. Eklenti linki ; https://wordpress.org/plugins/google-image-sitemap/

ScreamingFrog SEO Aracı İle Görsel Sitemap Oluşturma

Screamingfrog SEO aracı, optimizasyon ile uğraşmakta olan birçok kişi tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bu aracın diğer avantajlarının yanı sıra, görsel sitemap oluşturmak için de özellikleri mevcuttur.

ScreamingFrog SEO aracını kendi sitesinden tamamen ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Aracı indirdikten ve kurulumunu tamamladıktan sonra şu adımları izleyerek site haritanızı oluşturabilirsiniz;

1- Tarama bölümüne gelerek sitemap oluşturma istediğiniz web sitesinin URL’sini giriniz ve tarama işlemi başlatınız. Tarama işlemi tamamlanana dek beklememiz gerekiyor.

screaming frog image site haritası

2- Tarama işlemi bittikten sonra screamfrog menüsü içerisinde yer alan “Sitemap” bölümüne geliyoruz. Bu bölümden sonra karşımıza çıkan “Create Sitemap” alanına tıklıyoruz.

screaming frog image sitemap

3- “Sitemap”> “İmage Sitemap” aşamalarını seçtikten sonra karşımıza gelecek olan ayarlar kısmından, sitemap ayarlarımızı oluşturabiliyoruz. Burada tavsiyemiz, ayarların varsayılan olarak bırakılması ve değiştirilmemesi olacaktır.

screaming frog ile görsel site haritası oluşturma

Screamingfrog ile görsel sitemapler oluşturmak için yapmanız gerekenler sadece bunlar. Ancak site haritanızı dizine eklemeyi unutmamalısınız. FTP ya da CPanel kullanabilirsiniz.

Manuel Olarak Resim Sitemap Oluşturma

İlk iki sitemap oluşturma yönteminden sonra geriye sadece manuel olarak görsel sitemap oluşturma yöntemi kalır. Bu yöntem kod bilgisi içermektedir. Ancak yoğun bir detay gerektirmez. İlk olarak resim sitemapler içerisinde kullanılabilecek etiketlere göz atalım.

ETİKETKULLANIMAÇIKLAMA
<image:image>zorunluResimle ilgili tüm bilgileri içerir. Görsel sitemap içerisinde en fazla 1000 kez kullanılabilir.
<image:loc>zorunluResim URL’sini ifade eder.
<image:caption>isteğe bağlıResim açıklamasını ifade eder.
<image:geo_location>isteğe bağlıResim lokasyonunu ifade eder.
<image:title>isteğe bağlıResim başlığıdır.
<image:license>isteğe bağlıResim lisansı var ise lisansa ilişkin URL’yi ifade eder.

Bu etiketlere göz attıktan sonra bir resmin sitemap üzerinde nasıl yer alabileceğine bakalım;

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
    xmlns:image="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1">
 <url>
  <loc>http://example.com/sample.html</loc>
  <image:image>
   <image:loc>http://example.com/image.jpg</image:loc>
  </image:image>
  <image:image>
   <image:loc>http://example.com/photo.jpg</image:loc>
  </image:image>
 </url> 
</urlset> 

Burada’da gördüğümüz gibi 2 resim adına oluşturulmuş bir sitemap mevcuttur. Sitemap içerisinde sadece resim konumları girilmiştir. Ancak sizler isterseni resim başlığı, lokasyonu ve açıklamaları ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Görsel sitemapler ile websiteniz içerisinde yer alan resimlerinizi arama motorlarına daha kolay ulaştırabilir ve böylece görsel aramalarında daha iyi trafik kazanımı sağlayabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır? SEO Yapılacaklar listesi ile sizlerde SEO konularına ve adımlarına hakim olabilirsiniz.

 1. Resim & Görsel Sitemap Nedir?

  Resim site haritaları, web sitenizde yer alan görsellerin daha iyi taranabilmesi için oluşturulmuş site haritalarıdır.

 2. Görsel Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

  Görsel site haritaları eklenti ile, screamfrog ile ya da manuel olarak oluşturulabilir.

 3. Image Site Haritaları Nereye Eklenmelidir?

  Resim site haritalarınızı site ana dizininize ve search console panelinize yüklemelisiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.