1. Ana Sayfa
 2. Wordpress

WordPress Eklentileri Nedir?

WordPress Eklentileri Nedir?

Wordpress dünya üzerinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinin başında yer almaktadır. Öyle ki , milyonlarca bağımsız web sitesine ev sahipliği yapmakta ve web sitesi geliştiricilerin, tasarımcıların odak merkezinden bir an olsun uzaklaşmamaktadır. Her gün wordpress sitelerinden milyonlarca farklı içerik üretilirken, geliştiriciler tarafından da wordpress sitelerde kullanılması adına binlerce eklenti ve tema hayata geçirilmektedir. Peki bu eklentiler ne demektir? Sürekli karşımıza çıkmakta olan ve wordpress’in avantajlarını sayarken ilk sırada yazdığımız eklentiler ne anlama gelmektedir?

WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar?

Eklentiler; geliştiriciler tarafından wordpress sitelerinde kullanılması adına dizayn edilmiş olan küçüklü büyüklü yazılımlardır. Websitelerinin iyileştirilmesi, güncelleştirilmesi, tasarımsal farklılıklar eklenebilmesi ve özelliklerinin arttırılabilmesi adına tasarlanıp kullanıma sunulmaktadırlar. Wordpressin kullanıcı sayısının aktif olarak yüksek kalması ve arama motorlarında bu sitelerin trafik oranlarının göze çarpacak kadar iyi olmasında bu eklentilerin faydası yadsınamayacak derecede çoktur. Aynı zamanda saydığımız bu özellikler sayesinde, geliştiriciler tarafından eklenti yazılımları tasarlamak iştah açıcı bir konumda yer almaktadır.

WordPress Eklentilerinin Özellikleri Nelerdir?

Wordpress yönetim sistemi içerisinde kullanıcılara sunulmakta olan eklentiler içerisinde birden fazla avantajlı özellikler bulundurmaktadır.

 • Kolay kurulum ve kolay kaldırma imkanı
 • Binlerce ücretsiz eklenti
 • Kolay ayarlanabilme imkanı
 • Her konu için spesifik eklenti bulabilme imkanı
 • Profesyonel ve kaliteli eklentiler sayesinde yüksek fayda

gibi daha da arttırılabilecek seçenekler sayesinde wordpress eklentileri sitenize büyük faydalar sağlamaktadırlar.

En Çok tercih Edilen WordPress Eklentileri

Wordpress eklentileri kütüphanesinde daha önce de söylediğimiz gibi binlerce eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler gerek yazılımsal anlamda gerek güvenlik anlamında gerekse görsel anlamda wordpress kullanıcılarına kaliteli hizmetler sunmaktadır. Bu eklentilerin arasından en iyilerini ve en çok tercih edilenleri seçmek doğru olmayacaktır. Çünkü her web sitesinin ihtiyacı olan eklenti türü farklı olabilir. Ancak biz genel bir bakış ile ve kullanıcı deneyimlerimizden yola çıkarak sizler için en faydalı olabileceğiniz düşündüğümüz 3 eklentiyi sıralayacağız.

En Çok Kullanılan Wordpress Eklentileri Nelerdir?

1. Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi wordpress sitelerinin bir çoğunda kullanılmakta olan, neredeyse evrensel diyebileceğimiz bir eklentidir. Aktif olarak 5 milyon kullanıcıdan daha fazla bir kullanıcının Yoast SEO eklentisini sitesinde kullandığı bilinmektedir.

Yoast SEO eklentisi adından da anlaşılabileceği gibi siteniz için SEO yani Arama motoru optimizasyonları yapmanıza imkan tanır. İhtiyacınız olan, değiştirilmesi gereken şeyleri size sunar. Özellikle oluşturduğunuz içerikler için “Okunulabilirlik” ve “SEO” kategorilerinde ki yol gösterimleri sayesinde içeriklerinizin daha kaliteli bir hale dönüşmesine olanak tanır. Ayrıca oldukça kolay bir şekilde sitemap oluşturmanıza ve dizinlere eklemenize imkan tanımaktadır. İlk etapta ücretsiz olarak indirilip kullanılabilmektedir. Bazı özellikleri adına ücretli aboneliğe geçmek gerekir.

2. Elementor

Web siteleri ve ziyaretçileri adına şüphesiz ki en önemli şeylerden bir tanesi görsel dizayndır. Tasarımlar ve temalar ile desteklenmekte olan görsel dizayn için geliştiriciler tarafından oluşturulmuş sayfa düzenleme eklentileri de bulunmaktadır. Bu sayda düzenleme eklentilerinden en popüleri elementor eklentisidir. 4 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile sürekli gelişmekte olan elementor, sürükle bırak mantığı ile oluşturulmuş bloklar sayesinde, sitenizin sayfalarını istediğiniz gibi dizayn etmenize ve kullanıcılarınıza sunmanıza olanak sağlar. Ücretsiz olarak kullanılabileceği gibi bazı geliştirme özellikleri için ücretli abonelikten yararlanmanız gerekmektedir.

3. Contact Form 7

Bir web sitesi adına, özellikle de satış yapmakta olan web siteleri adına en önemli hususlardan bir tanesi; müşteri ilişkileridir. Müşteriler ile kurulacak olan olumlu ilişkiler, girişimleri ve satış rakamlarının yükseltilmesi anlamında büyük önem arz eder. Bu nedenle web sitenizde bir iletişim formuna yer vermeniz çok önemlidir.

Contact Form 7 eklentisi ile web sitenizin istediğiniz herhangi bir bölümüne özel olarak tasarlayabileceğiniz bir iletişim formu koyabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz veya ziyaretçileriniz sizin ile doğrudan e-mail yoluyla iletişime geçebilirler. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamak ve kendinizi geliştirmek adına bu eklenti hayat kurtarıcı olabilir.

Bu eklentiler herhangi bir evrensel listeleme içermemektedir. Yalnızca kullanıcı deneyimlerimiz ve popülerlikleri neticesinde tavsiye edebileceğimiz eklentilerdendir. Ayrıca web sitenize çok büyük fayda sağlayacaklarında da şüphe yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki bir web sitesinin ihtiyacı olan eklenti türü değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler göz önünde bulundurulduğu zaman sizlere sunmuş olduğumuz bu 3 eklenti, her türde ki web sitesi adına faydalı olabilecektir.

 1. WordPress Eklenti Nedir?

  Wordpress siteleri adına geliştirilmiş olan, iyileştirme ve görsel dizayn gibi birçok önemli konuda örnekleri bulunan yazılımlardır.

 2. Eklentiler Neden Önemlidir?

  Eklentiler, sitenizi her anlamda iyileştirmeniz adına kullanabileceğiniz, kolay kuruluma ve ayarlamalara sahip yazılımlardır. Her web sitesinin bu tarz yazılımlara ihtiyacı vardır.

 3. Eklentiler Nereden İndirilir?

  Wordpress sayfa yönetimi ana bölümünde yer almakta olan sol menüdeki eklentiler bölümünden tüm eklentilerinizi kontrol edebilir, etkisizleştirebilir, silebilir veya yenilerini yükleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.