1. Ana Sayfa
 2. Wordpress

Wordpress Özellikleri Nelerdir?

Wordpress Özellikleri Nelerdir?

Önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi wordpress dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından tercih edilmekte olan bir içerik yönetim sistemidir. Bizlere sunmuş olduğunu özelleştirme seçenekleri, temalar ve eklentiler sayesinde içerik oluşturma ve paylaşma esnasında, kendimize ait bir dünya yaratmamıza olanak sağlar. Peki milyonlarca kullanıcıyı bir şekilde kendine bağlamayı başaran wordpress özellikleri nelerdir? Kullanıcılarına neler sunar?

İçerik Üretimi

Wordpress üzerinde, sayfa ekleyerek ve yazılar yazarak oldukça basit ve hızlı bir şekilde, istenilen tüm özelliklerde içerik üretimi yapmak ve bu içerikleri kolay bir şekilde paylaşmak mümkündür. İçeriklerinize istediğiniz gibi görsel ekleyebilir, videolar ilave edebilirsiniz. İçeriklerinizi yazarken öncelik sırasına göre başlık ekleme, paragraf oluşturma, liste oluşturma yapmanız mümkündür. Bu sayede okuyucularınıza dolu dolu bir yazı oluşturabilirsiniz. Oluşturulan bu yazılar belirli kategoriler dahilinde paylaşılabilmektedirler. Ayrıca akıllı cihazlarınıza indirebileceğiniz uygulamalar sayesinde istediğiniz her yerden istediğiniz zaman içerik oluşturma özgürlüğüne sahipsiniz. 

Ortam Dosyası Ekleme 

Üretmiş olduğunuz içeriklerinize sınırsız bir şekilde görsel eklemesi yapmanız mümkündür. Bu görselleri eklemek için yazılarınızın istediğiniz bölümünü seçebilir ve anlatmak istediklerinizi daha renkli ve dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede içeriklerinizin okunabilirliği artacak ve kullanıcılarınız daha keyifli bir okuma zamanı geçirebileceklerdir. 

Görselleriniz için alt yazılar oluşturabilir, resimlerin içine tanımlamalar ekleyebilir ve bu sayede görsellerinizi SEO çalışmaları açısından daha işlevsel bir duruma getirebilirsiniz. Kendi görsellerinizden ve videolarınızdan oluşan bir ortam kütüphanesi oluşturabilir ve dilediğinizce kullanabilirsiniz. 

WordPress

Eklentiler 

Belki de wordpress’i dünya üzerinde bu kadar sarsılmaz konuma getiren özelliklerin başında sahip olduğu binlerce eklenti seçeneği gelmektedir. Gerek kendisi tarafından gerek ise diğer geliştiriciler tarafından oluşturulmuş olan binlerce eklenti sayesinde kullanıcılar sitelerini ve içeriklerini güçlendirebilmekte, hızlandırabilmekte, koruyabilmekte ve daha özgün hale getirebilmektedirler. 

Eklentiler kütüphanesinde yer almakta olan binlerce eklentiden istediğiniz kadarını sitenize kurabilirsiniz. İstediğiniz zaman etkisiz konuma getirebilir, istediğiniz zaman ise tek bir tıklama ile eklentilerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu eklentiler ücretsiz bir şekilde sizlere sunulduğundan herhangi bir maliyetin sorumluğunu da almanız gerekmez. Tabi isterseniz geliştiricilerin sunmuş oldukları ücretli sürümlere de geçebilirsiniz.

Temalar 

Wordpress sitelerini özgün hale getirmek ve farklı görünmek isteyen kullanıcılar için binlerce çeşit tema mevcuttur. Bu temalar kullanıcılara Tema Kütüphanesinde ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Sitenizin kategorisini göz önünde bulundurarak bu temalardan istediğinizi seçebilir ve tek bir tuş ile kurabilirsiniz. Temalar ile gelmekte olan özelliklerden yararlanabilir ve sayfalarınızı dizayn edebilirsiniz. Bu sayede içinizde ki orjinalliği sitelerinize yansıtabilir ve ziyaretçilerinizi etkileyebilirsiniz. Ayrıca temalar için yalnızca panel içerisinde yer almakta olan kütüphane ile de sınırlı değilsiniz. Eğer bilginiz var ise kendi temanızı oluşturup .zip olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden binlerce orjinal temadan istediğinizi satın alabilir ve gönlünüzce kullanabilirsiniz.

Wordpress SEO

Ulaşılabilirlik

Sitenize istediğiniz zaman istediğiniz yerde hem de istediğiniz cihaz izle ulaşmak istemez misiniz? Kim istemez ki! İşte wordpress kullanıcılarına bu imkanı sunmakta. Sitenize, kullanıcı adı ve şifreniz ile internet bağlantısına sahip her türlü bilgisayardan, istediğiniz yerde ulaşmanız ve içeriklerinizi burada dilediğinizce güncellemeniz mümkün. Ayrıca akıllı telefonlar ve tabletlere yükleyebileceğiniz uygulama ile de kolay bir şekilde sitenizi buradan da takip edebilir ve yönetebilirsiniz. Bu tarz bir ulaşılabilirlik ve esneklik sayesinde hiçbir zaman orjinalliğinizi saklamak veya ertelemek zorunda kalmazsınız!

Wordpress ile ilgili tüm içeriklerimiz için ; https://www.batuhandurmaz.com/category/wordpress/

 1. Eklentiler Nedir?

  Eklentiler, sitenizi özelleştirmek ve güçelndirmek adına kullanabileceğiniz, kolayca yükleyebildiğiniz ek uygulamalardır.

 2. Temalar Nasıl Yüklenir?

  Tema Kütüphanesi üzerinden binlerce temaya ücretsiz bir şekilde saniyeler içinde erişebilirsiniz.

 3. Wordpress Neden Popülerdir?

  Sunduğu özellikler ve kullanım kolaylığı nedeniyle wordpress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir.

 4. İçerik Ne Zaman Üretilir?

  Wordpressin ulaşılabilirliği sayesinde isteğiniz yerde istediğiniz zaman içerik üretimi yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.