1. Ana Sayfa
 2. SEO

Breadcrumb Nedir? Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Nedir? Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb; web sayfalarının içerisinde yer alan, kullanıcılara yön göstermek ve web sitesi içerisinde daha hızlı bir şekilde gezinti işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan bir tür navigasyondur. Sayfa işaret yolu sayesinde kullanıcıların dışında arama motorları botları da sayfa hiyeraşisini daha iyi anlamlandıracak ve böylece tarama işlemlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

Breadcrumb Ne İşe Yarar?

Breadcrumb (ekmek kırıntısı) site içi navigasyonu sayesinde kullanıcılar, site içerisinde ki hareketlerini daha iyi takip edebilecektir. Web sayfalarına gelmeden önce kat ettikleri yolu, ana sayfadan izledikleri yolu anlamasına olanacak tanıyacaktır. Bu sayede kullanıcı deneyimleri daha iyi etkilenecektir. Sayfaların sahip oldukları hemen çıkma oranları azalacak ve bu sitenin etkileşim verilerine de doğrudan etki edecektir.

Ayrıca web sitelerini tarayacak olan ve dizin işlemlerini gerçekleştirecek olan arama motoru botları, site işaret yolları sayesinde sitenin hiyerarşisine daha hakim olabilecek ve bu sayede tarama işlemleri hızlı, eksiksiz bir şekilde tamamlayabilecektir. Bu sitelerin indekslenme hızını doğrudan etkileyen bir durum oluşturacaktır.

Breadcrumb Örneği

Breadcrumb Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Breadcrumb web sitelerinni alt yapılarına göre site içerisine dahil edilebilmektedir. Temaların içerisinde özel olarak yer alabileceği gibi ayrı olarak da kullanılabilir. Wordpress siteleri için sayfa içerik yolu eklentileri bulmak ve basitçe ayarlar yaptıktan sonra kullanmak mümkündür. Ayrıca web geliştiriciler tarafından da özel olarak dizayn edilebilir.

İçerik yolları kullanırken dikkat edilmesi gereken kimi hususlar bulunmaktadır;

 • Breadcrumb yapısı kullanıcı deneyimini iyileştirmek odaklı ayarlanmalıdır. Sadece arama motoru botları için düzenlenmiş olan işaret yolları site açısından zarar doğurabilir.
 • Breadcrumb ne çok dikkat çekici ne de çok sönük şekillerde ayarlanmamalıdır. Sayfanın sol ya da sağ köşelerinde, kolay ulaşılabilir biçimlerde olmalıdır.
 • Sayfa işaret yolları yalnızca belirli sayfalarda kullanılmamalıdır. Site içerisinde yer alan tüm sayfalarda kullanılmalıdır. Aksi halde kolaylık yerine zorluk oluşturur.
 • Sayfa linkleri düzenlenirken hiyerarşik düzen en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Hiyerarşik düzen göz ardı edilerek sayfa işaret yolu oluşturulmamalıdır.
 • Site işaret yolu oluştururken anahtar kelimeler kullanmak gerekir. Mümkün oldukça her sayfa bağlantısında anahtar kelimeye yer verilmelidir.

Breadcrumb ve Google Search Console Hataları

Breadcrumb (ekmek kırıntısı) web siteleri adına çok olumlu sonuçlar doğuran bir düzenlemedir. Ancak bazen siteler için kritik hatalara da sebep olabilmektedir. Bu hatarlardan en bilineni Google Search Console’da karşımıza çıkmakta olan “id” alanında geçersiz URL var” hatasıdır.

ID Alanında Geçersiz URL

Search Console üzerinde ki içerik haritaları bölümünde karşımıza böyle bir hata çıkıyorsa bunun temel sebebi sitede ki içerik yolu düzenlemesidir. Sayfa işaret yolu düzenlemeniz temanız ile düzensiz olabilir, teknik anlamda yetersiz olabilir ya da arama motoru botlarına istediği kadar veri aktaramıyor olabilir. Bu gibi durumlarda “”id” alanında geçersiz URL var” hatası ile karşılaşılır. Bu hata karşısında ya breadcrumb düzenlemesini kaldırmalı ya da optimize bir hale getirmelisiniz . Düzenlemeniz bittiğinden emin olduktan sonra iste Search console üzerinden doğrulama yapmalı ve düzenlemenizi arama motoru botlarına bildirmelisiniz.

 1. Breadcrumb Nedir?

  Sayfa içerisinde ki hiyerarşik düzene bağlı olarak oluşturulmuş sayfa işaret yolu, içerik haritalarıdır.

 2. Breadcrumb Neden Önemlidir?

  Kullanıcı deneyimi arttırmak ve arama motoru botlarının site içerisinde daha kolay ve hızlı gezinmesini sağlamak adına önemlidir.

 3. Breadcrumb Nasıl Olmalıdır?

  Hiyerarşik düzene uygun olmalı ve kullanıcı odaklı düzenlenmelidir. Sayfaların kimisinde olup kimisinde olmayacak şekilde kullanılmamalıdır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.