1. Ana Sayfa
  2. SEO

Google Index API Nedir?

Google Index API Nedir?

Google Index API ya da dizine ekleme API’si, sitenizde gerçekleşen URL kaldırma, URL güncelleme gibi durumları Google’a hızlı bir şekilde bilgi vermenizi sağlamaktadır. Dizine ekleme API’si tarafından sağlanacak olan hızlı bilgilendirme akışı sayesinde Google söz konusun sayfaları tarar ve kullanıcılara en son hali ile birlikte sunar. Bu sayede SEO çalışmaları konusunda hız avantajı elde edebilirsiniz.

Google dizin ekleme API kullanarak yapabilecekleriniz;

  • Yeni yayınlanan URL’leri göndermek,
  • URL güncellemeleri hakkında bilgi vermek,
  • URL kaldırma işlemleri hakkında bilgi vermek,
  • İstek kontrolleri sağlamak,
  • Toplu index talebi göndermek.

Daha fazla bilgi için Google blogda yer alan klavuzu da incelemenizi tavsiye ederim.

https://developers.google.com/search/apis/indexing-api/v3/quickstart

Neden Google Index API kullanmalısınız?

  • Sayfa güncellemeleriniz daha hızlı index alır,
  • Yeni ve güncel konularda hızlı davranarak sıralama ihtimalinizi artırabilirsiniz,
  • Güncel kalarak pozisyonlarınızı daha kolay koruyabilirsiniz,

Tabi tüm bu işlemlerinizi belirli bir kota içerisinde yapabilirsiniz.

Google Index API Kullanım Kotaları

Gönderim TürüKota
Publish/GüncellemeGünde 200 Adet
Data İsteğiDakikada 180 Adet
Proje BazlıDakikada 600 Adet

Google Index API Nasıl Kullanılır?

Google dizine ekleme API kurulumu yapmak için Google Cloud hesabınızın olması gerekmektedir.

Google Cloud açtıktan sonra Google API console adresine gidiniz. Buradan yeni bir proje oluşturmanız gerekmektedir. Projenizi oluşturunuz.

yeni google cloud projesi oluşturun

Projenizi oluşturduktan sonra ise servis hesabınızı oluşturmanız gerekecektir. Bunun için ilk olarak sol yönetim panelinde yer alan “Service Accounts” yazısına tıklayınız. Ardından ise yeni oluşturduğunuz projenizi seçiniz.

projeyi seçiniz ve servis hesabı oluşturunuz

Projenizi seçtikten sonra “Create Service account” alanına tıklayınız ve kendinize yeni bir servis hesabı oluşturunuz. Google hızlı index API’sini oluşturmak için bu servis hesaplarını açmaya mecburuz.

yeni servis hesabı oluşturunuz

Servis hesabınızı açtıktan sonra sizden bazı bilgileri girmenizi isteyecektir. Bu bilgileri tamamlayınız. Bu hesap bilgilerinin doldurduktan sonra “Services Account ID” alanında vereceği çıktı sizin için çok önemlidir. Lütfen bunu kopyalayınız.

servis hesap bilgilerinizi giriniz.

Google index API servis hesabı oluşturma kısmında karşınıza “Role” alanı gelecektir. Burayı “Owner” olarak düzenleyiniz. Bu çok önemli bir detaydır. Burayı kesin olarak “Owner” yaptığınızdan emin olunuz.

API hesap yetkisini ayarlayınız

Hesap bilgilerinizi tamamladıktan sonra sıra geldi anahtar oluşturmaya. Bunun için sol menüde yer alan “Services Accounts” kısmında tıklayınız ve ardından yeni oluşturduğunuz servis hesabını bularak yanında yer alan 3 noktaya tıklayın. Karşınıza çıkan “Manage keys” tuşuna basınız.

API anahtarlarınızı yönetin

Anahtarları yönetme alanına geldikten sonra yeni bir API anahtarı üreteceğiz. Bunun için ilk olarak “Add key” tuşuna daha sonra ise “Create new key” seçeneğine tıklayınız.

yeni API anahtarı oluşturun

Anahtar oluştur seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza 2 seçeneği bulunan bir alan gelecektir. Bu alandan JSON seçeneğini seçmelisiniz. JSON seçeneğini seçtikten ve “Create” tuşuna bastıktan sonra API anahtarını içeren JSON dosyası bilgisayarınıza otomatik olarak inecektir.

json seçeneğini seçiniz

API anahtarımızı elde ettikten sonra Google Search Console panelimize girerek oluşturduğumuz servis hesabını mülkümüzde sahip olarak ayarlayacağız. Bunun için ilk olarak Search Console’u açınız. Daha sonra sol yönetim panelinde yer alan “Ayarlar” tuşuna basınız.

Google Search Console ayarlara gidiniz

Ayarlara girdikten sonra Kullanıcı izinlerini yönetmemiz gerekecek. Bunun için “Kullanıcılar ve İzinler” alanını açınız.

mülk ayarları üzerinden kullanıcı izinlerini ayarlayınız

Aktif olan sahipliğinizin bulunuz ve seçenekler üzerinden “Mülk sahiplerini yönet” tuşuna basınız.

mülk sahiplerini yönetin

Mülk sahiplik ayarları alanına girdikten sonra sol köşede en altta yer alan “Sahip ekle” kısmına tıklayınız. Buradan Google cloud projemizi bağlayacağız.

sahip ekleye tıklayınız

Sahip ekleme alanına geldikten sonra yapmanız gereken şey, Proje oluşturma esnasında aldığınız “Services Accounts ID” kısmını buraya yapıştırmak olacaktır. Eğer kopyalamayı unuttuysanız Google Could Platform’u tekrar açınız ve “Services Accounts” kısmında gidiniz. Burada oluşturmuş olduğunuz Account karşınıza gelecektir. Accounts e-mail adresi olarak gözüken ID alanını kopyalayınız.

Services Hesabı ID kopyalayınız

Servis hesap ID’nizi kopyaladıktan sonra Google Console sahiplik alanına geri geliniz ve sahip ekleme kısmında sizden istenilen e-mail alanına kopyaladığınız ID’yi yapıştırınız.

sahiplik alanına ID ekleyiniz

ID eklemesini yaptıktan sonra “Devam” tuşuna basınız ve ekleme işlemini tamamlayınız. Bu sayede projemizi başarılı ile Console hesabımıza bağlamış olacağız.

sahiplik ekleme tamamlandır

Tüm bu adımlar ile Index API kurulumunu tamamlamış ve Google console üzerine projenizi bağlamış olacaksınız. JSON dosyasını kendi sisteminizde veri göndermek için kullanabilir, bu sayede hızlı index API özelliğinden yararlanabilirsiniz.

WordPress Siteler İçin Google Hızlı Index API Kurulumu

Yukarıda yer alan adımları tamamladıktan sonra WordPress siteleriniz var ise hızlı indexten nasıl yararlanacağınızı anlatacağım. Bunun için gereken eklenti kurulumları bulunmaktadır. Benim önerim, yazımda kaynak olarak da kullandığım Rank Math SEO eklentisi ve Instant Indexing for Google eklentisidir. WordPress hızlı index alma için ilk olarak bu 2 eklentiyi indirin ve kurun.

Instant index for google eklentisini kurun

Eklentileri kurduktan sonra admin panelinizde yer alan “Rank Math” ayarları üzerine gelin ve açılan alandan “Instant Indexing” seçeneğine tıklayınız.

instant index seçeneğine tıklayınız

Karşınıza çıkan ayarlar bölümünden “Google API settings” alanını açınız ve bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz Google Index API JSON dosyasını eklentiye yükleyiniz. Bunu yaparken Gönderi tipini de “Yazılar” ya da “Sayfalar” olarak seçmeyi unutmayın.

JSON dosyanızı yükleyiniz

JSON dosyasını da yükledikten sonra artık hızlı index alma API’sini kullanmaya hazırsınız. Bunu yapmak için eklenti üzerinde yer alan “Console” alanına gidiniz. Burada karşınıza çıkan alana API gönderimi yapılmasını istediğiniz ve bu sayede Google botlarını bilgilendirmek istediğiniz URL’leri giriniz. Daha sonra yapılması istediğiniz sorguyu seçiniz. Bunlar yeni URL gönderimi ya da güncellemesi, URL kaldırma talebi ve URL durumu kontrol etme seçenekleridir. Bunları da seçtikten sonra “Send to API” tuşuna basınız.

URL listesini girin ve API gönderin

Hızlı index alma işlemleri işte bu şekilde tamamlandı! Tebrik ederim.

API Gönderimi Başarılı

Tüm gönderimlerinizi yine proje ayarları üzerinden (Google Cloud) kontrol edebilir, metrikleri inceleyebilirsiniz.

metriklerin takip edilmesi

Sıkça Sorulan Sorular

Google Index API Kotası Var mı?

Google tarafından sunulan dizine ekleme API’si için kullanım kotası bulunmaktadır. Klavuzda verilen bilgiye göre toplu index talebi için tek seferde 100 adet URL gönderebilirsiniz.

Index API Kurduktan Sonra Site Haritası Kullanmaya Gerek Kalmaz mı?

Index API kurulumunu yaptıktan sonra site haritasını kullanmaya devam etmeniz Google tarafından önerilmektedir. URL gönderme konusunda Index API kullanımı önerilir ama Site haritası tüm siteyi kapsayacağı için harita göndermekten vazgeçmemek gerekir.

Google Index API Gerçekten Hızlı Index Sağlıyor mu?

Google ve diğer kullanıcı verilerine göre Dizine ekleme API’si hızlı index alma konusunda ciddi faydalar sağlamaktadır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap