1. Ana Sayfa
 2. SEO

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime (Long Tail) Nedir?

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime (Long Tail) Nedir?

Uzun kuyruk anahtar kelime, geleneksel SEO çalışmalarında kullanılan kısa anahtar kelimelerin aksine daha uzun yapıda olan ve detay içeren anahtar kelimelerdir. Long tail SEO olarak digital sektöre giriş yapmış olan bu kelimeler, daha kısa anahtar kelimelere göre, düşük arama hacimlerine ve anahtar kelime zorluğuna (keywords difficulity) sahiptir. Bu sayede daha niş ve detaylı aramalarda içeriklerin ön plana çıkmasını, daha iyi sıralamalar elde etmesini hedefler.

Anahtar kelime hedeflemenin, kullanıcıların arama niyetleri ile eşleşmesi ve direk olarak bu niyetlere hitap etmesi gerekir. Uzun kuyruklu kelimelerde, detaylı olarak yapılan arama sorgularına hitap etmeyi amaçlar. Bu sayede daha detaylı ve kesin sonuçlara erişmek isteyen kullanıcıların karşısına çıkmayı kolaylaştırır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Avantajları Nedir?

Uzun anahtar kelimeler alışılmış olan kısa anahtar kelimelere göre kimi avantajlara sahiptirler. Bu avantajlar, gerek daha kolay sıralama elde etmeyi, gerek ise daha az maliyetler ile arama motorlarında yüksek dönüşüm oranlarına sahip reklamlar yayınlamaya olanak tanır.

 • Düşük anahtar kelime zorluğu
 • Yüksek ilgi oranı
 • Yüksek dönüşüm oranı

Düşük anahtar kelime zorluğu

Kısa anahtar kelimelere göre daha düşük anahtar kelime zorluğuna sahiptirler. Örneğin; “Spor Ayakkabı” anahtar kelimesi yüksek bir arama zorluğuna sahiptir ve bu anahtar kelimede sıralama elde etmek daha zor olabilir. Ancak bunun yerine “Kadın kırmızı spor ayakkabı” anahtar kelimesi daha düşük arama hacmine sahip olsa da, bu anahtar kelimede sıralama elde edilmesi daha az bir çaba sarf etmek anlamına gelecektir.

Yüksek ilgi oranı

Uzun kuyruk kelime seçimi, direkt olarak daha ilgili ve daha niş bir kullanıcı kitlesini hedefler. Bu sayede kullanıcıların ilgisi içeriklere ve satılan ürünlere daha fazla olacaktır. Daha dar bir hedef kitleye hitap edilmesine rağmen daha fazla tıklama oranı elde etmek söz konusu olabilecektir.

Yüksek dönüşüm oranı

Ürün satış sayfalarınız için ya da Google ads reklamları için belirleyeceğiniz anahtar kelimelerinizin uzun kuyruklu olması sizlere yüksek tıklama oranı kazandırabilir. Özellikle Google ads reklamları için belirlenen uzun kuyruk kelimeler, düşük rekabet nedeniyle düşük tıklama başı maliyet (TBM) oranlarına sahip olacaktır. Hem de ilgi oranı yüksek kullanıcılar sayesinde tıklama oranlarınız da (TO) artacaktır. Bu sayede reklamlarınız daha verimli sonuçlar getirebilir.

uzun kuyruk anahtar kelime grafigi

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

Her anahtar kelimede olduğu gibi uzun kuyruklu anahtar kelimelerin seçim aşamalarında da kimi zaman zorluklar yaşanabilmektedir. Seçim için başvurulabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

 • Google anahtar kelime planlayıcısı
 • Google SERP önerileri
 • Google kelime tamamlama özelliği
 • Google Trends
 • SEO analiz araçları

Google anahtar kelime planlayıcısı

Google anahtar kelime planlayıcı kullanarak, kısa anahtar kelime ile ilgili olarak diğer önerileri elde etmeniz ve bu öneriler arasından kendinize uzun kuyruk anahtar kelime belirlemeniz olasıdır. Yukarıda da vermiş olduğumuz “Spor ayakkabı” örneği üzerinden yapılan Google keywords planner araştırmasını aşağıda yer alan görselde bulabilirsiniz.

google anahtar kelime planlayıcısı

Hatılatma; Google anahtar kelime planlayıcısı sadece Google Ads hesabı olan kullanıcılara açıktır.

Google adwors ile ilgili bilgi almak için yazımızdan yararlanabilirsiniz. ; Google adwords nedir?

Google SERP önerileri

Google üzerinde yapılan kullanıcı aramaları neticesinde sayfaların altında, kullanıcıların ilgisini çekebilecek alakalı diğer arama sorguları çıkmaktadır. Bu özellik sayesinde kısa anahtar kelimenizi google üzerinde aratabilir ve sayfanın alt kısmında çıkan bölümden uzun anahtar kelime seçimi yapabilirsiniz.

google arama önerileri

Google kelime tamamlama özelliği

Google kelime tamamlama özelliği sayesinde kullanıcılara, alakalı olabileceklerini düşündükleri ve popüler olan arama sorgularını sunar. Sizler de bu özellikten yararlanarak uzun anahtar kelime seçimleri yapabilirsiniz.

google kelieme tamamlama özelliği

Google trends

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Google trends özelliği ile istediğiniz anahtar kelime için, geçmişe dönük ya da günümüzde hala popülerliğini koruyan anahtar kelimeleri kolay bir şekilde araştırabilirsiniz.

google trendler

SEO analiz araçları

Anahtar kelime araştırmalarında büyük bir yeri olan SEO araçlarının kullanımı da uzun kuyruk seçimlerinde büyük rol oynayabilir.

 • Ahrefs
 • Semrush
 • Ubersuggest
 • Keywordtool.io

gibi araçları kullanarak kolay bir şekilde uzun kuyruk seçimi yapılabilir. ancak bu araçlar ücretli oldukları için ve döviz ile kayıt olunabildiği için maalesef ülkemiz şartlarında pek uygun olmamaktadırlar.

 1. Uzun kuyruk anahtar kelime nedir?

  Uzun kuyruklu anahtar kelime, kısa ve popüler anahtar kelimeler yerine anlamsal olarak daha fazla detay içeren ve daha fazla kelimeye sahip anahtar kelimelerdir.

 2. Arama hacmi düşük olan anahtar kelime kullanmak avantajlı mı?

  Arama hacmi çok yüksek olmayan veya düşük olan anahtar kelimelerin kullanılması, daha kolay sıralama elde edilmesine ve niş bir kitleye hitap edilmesine olanak tanır.

 3. Long tail SEO nedir?

  Lon tail SEO, uzun kuyruk anahtar kelimelerin hedeflenmesi ile yürütülen bir optimizasyon tekniğidir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.