1. Ana Sayfa
  2. SEO

Screaming Frog ile İç Link Potansiyelleri Keşfetmek

Screaming Frog ile İç Link Potansiyelleri Keşfetmek

Screaming frog Dünya genelinde SEO çalışmalarında sıkça kullanılmakta olan profesyonel bir SEO aracıdır. Screaming frog ile birlikte web sitenizin daha çok teknik detaylarını analiz edebilir, arama motoru optimizasyonu çalışmalarınıza yön vermek, planlama yapmak adına bu verileri kullanabilirsiniz. Tabi Screaming frog sadece teknik analizlere olanak tanıyan bir araç değildir. İçerisinde yer alan custom tarama ayarları ile birlikte birçok farklı veriyi elde etmenize olanak tanır. Bu yazımızda da screaming frog ile iç link potansiyelleri keşfetmenin yolundan bahsedeceğiz.

Bu anlatıma başlamadan önce dikkate alınması gereken noktalar bulunmaktadır

Screaming frog custom tarama yapısı sadece ücretli versiyonda yer almaktadır. Bu nedenle bu yazıda anlattığımız yöntemleri ücretsiz versiyonda kullanmak maalesef mümkün değildir.

Screaming Frog Ayarlarının Yapılması Adımları

Screaming frog aracını kullanarak sitemizde yer alan potansiyel iç linkleri keşfetmek adına uygulamamız gereken adımlar çok basittir.

İlk olarak Screaming frog SEO spider programınızı çalıştırın. Daha sonra program üst menüsünde yer alan “Configuration” menüsüne tıklayın.

configuration menüsünü açınız

Daha sonra buradan karşınıza çıkan “Custom” seçeneğine tıklayınız. Ve Custom içerisinde yer alan “Search” menüsünü açınız.

custom search yapısını açınız

Custom search menüsüne girdikten sonra en sağ altta yer alan “Add” tuşuna basınız. Buradan istediğimiz yapıda özel arama seçeneğini aktif edeceğiz.

custom arama ekleyiniz

Burada karşınıza çıkan alanda 5 farklı giriş seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki bu özel aramanıza isim vermenize olanak tanır. İkincisi ise aramanın nasıl olacağını seçmenize olanak tanır. Burayı “Contains” olarak ayarladığınızdan emin olunuz.

contain olarak seçiniz

Hemen bu alanın yanında bulunan kutunun ise “Text” olarak seçili olması gerekmektedir. Burayı da text olarak seçiniz ve yan tarafta yer alan metin giriş alanına, keşfetmek istediğiniz potansiyel link kelimesini giriniz. Yani burada iç link verirken kullanmak istediğiniz kelimeyi girmelisiniz. Buraya text girerken küçük ve büyük harfe duyarlı olduğunu unutmayınız.

text alanını doldurunuz

Son olarak ise en sağda yer alan seçeneklerden “Page Text No Anchors” seçeneğini seçtiğinizden emin olmalısınız. Daha sonra sağ altta yer alan “OK” tuşuna basınız ve ayarları kaydediniz. Buraya istediğiniz kadar custom yapı ekleyebilirsiniz.

page text no anchors seçiniz

tüm bu adımlardan sonra custom yapımızı oluşturduk. Şimdi sıra tarama yapmaya geldi. Tarama için uygulamanın en üstünde yer alan alana root domain adresinizi URL şeklinde giriniz ve hemen yanında yer alan “Start” tuşuna basınız. Ardından taramanın bitmesini beklemeniz gerekecek.

domain adresini giriniz ve tarayınız

Tarama Verilerinin Kontrol Edilmesi

Başlattığınız tarama tamamlandıktan sonra verileri kontrol etmek için uygulamanın sağ tarafında yer alan Overview alanını kontrol edeceğiz. Burada site taramanız içerisinde elde edilen HTML bilgilerini, Heading yapılarını ve link durumlarınızı kontrol edebilirsiniz. Bizim daha önce ayarlamasını yaptığımız custom search verileri ise bu alanın en altında yer almaktadır.

custom search verilerini kontrol ediniz

Burayı incelediğiniz zaman custom search olarak oluşturduğunuz verilerin sizlere sunulduğunu göreceksiniz. Bu verilere daha yakından bakmak adına text (Contains) alanına tıklayınız ve sol tarafta değişen URL’leri gözden geçiriniz.

urlleri gözden geçiriniz

Sol tarafta yer alan veriler şu anlama gelmektedir;

  • Adress; Seçtiğiniz kelimeyi linke bağlı olmadan içerisinde barındıran sayfa adresi
  • Content type; Sayfanın türü
  • Status code; Sayfanın durum kodu
  • Occurrences; Seçtiğiniz kelimenin sayfada geçme sayısı

Bu verileri tek tek kontrol ederek istediğiniz kelimelerin link için uygun olup olmadığına emin olabileceksiniz. Bu sayede otomatik bir şekilde istediğiniz kelimenin hangi sayfada yer aldığını ve bu kelimenin link olarak kullanmaya müsait olup olmadığını görebileceksiniz.

Screaming Frog Ücretsiz Bir Araç mı?

Screaming frog 500 URL’e kadar ücretsiz tarama hakkı vermekte olan bir araçtır. Birçok faydalı özelliği ise ücretli olarak sunulur.

Custom Search Yapısı Her Site İçin Kullanılabilir mi?

Evet, screaming frog custom search yapısı her site için kullanılabilen bir yapıdır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap