1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

Youtube Reklamları Kazanılan Etkileşimler Nasıl Takip Edilir?

Youtube Reklamları Kazanılan Etkileşimler Nasıl Takip Edilir?

Youtube Dünya’nın 2. en büyük arama motoru olarak bilinmekte olan video paylaşım platformudur. Google himayesinde bulunan Youtube üzerinde reklamlar vermek için Google Ads reklam platformunu kullanmak gerekecektir. Google Ads üzerinden verilecek bu reklamlara Youtube video reklamları adı verilir.

Her reklamda olduğu gibi bu reklam modelinde de takip edilmesi gereken metrikler bulunmaktadır. Youtube video reklam modelinde sitenize trafik çekmeyi ya da Youtube kanalınıza etkileşim kazandırmayı düşünebilirsiniz. Eğer reklamları oluştururken hedefiniz Youtube etkileşimi kazanmak ise burada takip etmeniz gereken metrikler şunlar olacaktır;

 • Kazanılan beğenmeler,
 • Kazanılan oynatma listesine eklemeleri,
 • Kazanılan paylaşımlar,
 • Kazanılan aboneler,
 • Kazanılan görüntülenmeler.

Tüm bu metrikler Youtube video reklamlarınızın hedefleri doğrultusunda sizler için önem arz eder. Peki bu metrikler nasıl takip edilir?

Youtube Kazanılan İşlemleri Takip Etmek

Youtube kazanılan işlemler reklam gruplarımızda ilk olarak aktif gelen dönüşüm metriklerinden birisi değildir. Bu nedenle analiz ekranında aktif edilmeleri gereklidir. Youtube kazanılan işlemler metriklerini aktif etmek ve daha sonrasında takip etmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Metrikleri takip etmek istediğiniz reklam grubunu açın,
reklam grubunuzu seçiniz
 • Reklam analiz çubuğu üzerinde yer alan “Sütunlar” tuşuna tıklayın,
sütunlara tıklayınız
 • Açılan pencereden “Sütunları Değiştir.” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek sizlere yeni bir sayfa açacaktır.
sütunları değiştire tıklayınız
 • Karşınıza çıkacak olan eklenilebilir metrikler içerisinde “Youtube Kazanılan İşlemler” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneğe tıklayınız.
youtube kazanılan işlemleri açınız
 • Burada karşınıza yukarıda daha önce bahsettiğimiz 5 farklı seçenek çıkacaktır. İstediğinizi aktif edin. Benim tavsiyem “Kazanılan aboneler” boyutunu kesinlikle seçin. Bu sayede video reklamlarınızdan ne kadar abone kazandığınızı görebileceksiniz.
takip etmek istediğiniz youtube reklam kazanımı boyutlarını seçiniz
 • Sol altta bulunan “Uygula” tuşuna basınız ve kayıt ediniz. Artık seçtiğiniz kazanımları reklam analiz penceresinde takip edebileceksiniz.
artık youtube kazanılan işlemlerinizi takip edebileceksiniz

Youtube Kazanılan Aboneleri Neden Açmalısınız?

Youtube reklamlarınızda eğer harici bir web sitesini hedeflemeden direkt olarak kendi Youtube kanalınızı hedefliyorsanız bu dönüşüm boyutlarını kesinlikle açmalısınız. Aksi halde yaptığınız yatırımlar karşılığında kaç adet abone kazandığınızı göremeyebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz hedef kitlenin uygunluğunu daha iyi analiz etmek ve reklamlarınızın başarısını tekrar gözden geçirmek adına Youtube kazanılan işlemler dönüşüm boyutlarını aktif etmek mantıklı bir seçim olacaktır.

Kazanılan İşlemlerde Hangi Boyutları Takip Edebilirim?

Kazanılan işlemler üzerinden beş farklı dönüşüm boyutu takip edebilirsiniz. Bunlar kazanılan aboneler, kazanılan görüntülenmeler, kazanılan oynatma listesi kayıtları, kazanılan paylaşımlar, kazanılan beğenmeler.

Bu Boyutları Hangi Reklam Grubunda Kullanabilirim?

Yazımızda bahsi geçen bu boyutları sadece Google ads video reklamlarınızda kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap