1. Ana Sayfa
 2. Online Ödeme Sistemleri

Online Ödeme Sistemleri Nedir?

Online Ödeme Sistemleri Nedir?

Online Ödeme Sistemleri; Dünya genelinde artan e-ticaret alışkanlığına yönelik geliştiriciler tarafından sunulmakta olan geleneksel ödeme yöntemlerine alternatif olan sistemlerdir. E-ticaret siteleri tarafından çokca tercih edilmekte olan bu ödeme sistemleri uluslararası hizmet verebilmeleri ile ön plana çıkmaktadırlar.

Online Ödeme Sistemleri Müşterilere Neler Sunar?

Ödeme Sistemleri; kullanıcılar açısından pratik olması konusunda tercih sebeplerinin başında gelir. Çok makul komisyon bedelleri ile kullanıcılara üst düzey güvenlik imkanı sağlar. Ayrıca alıcı ve satıcı arasında ki anlaşmazlıkların çözülmesi konusunda pratik alternatifler sunar. E-ticaret sistemlerinde yaşanılan dolandırıcılık mağduriyetlerinin en aza indirilmesi konusunda kullanıcılara çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Online Ödeme Sistemleri

Online Ödeme Sistemi kullanan kullanıcıların bilgileri satıcı tarafından görüntülenemez. Bu nedenle kart bilgileri daimi olarak güvende kalmaktadır. Müşteriler ve Satıcılar ortak bir güven içerisinde tüm işlemleri halledebilirler.

Online Ödeme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Online Ödeme Sistemlerinin çalışma prensibi çok basittir. Bu sistemler Satıcı ile Alıcı arasında bir aracı görevi görmektedir. Satıcının e-ticaret hizmetleri sunduğu websitesine entegre olan online ödeme yöntemleri sayesinde Alıcı ödemelerini yaparken, hizmet bedelini online ödeme sistemine aktarır. Online ödeme yöntemleri gelen ödemeleri başarılı veya başarısız olarak konumlandırır. Arından ödemeler hakkında satıcıya dönüşler sağlanır ve bu dönüşler neticesinde sipariş başlar ya da başarısız ödeme olarak iptal edilir. Bu sayede alıcı ile ilgili kart bilgilerinin hiçbiri satıcıya ulaşmaz. Karşılıklı olarak sorunsuz bir alışveriş ortaya çıkmış olur.

 1. Online Ödeme Sistemleri Nedir?

  Online Ödeme Sistemler; internet üzerinden hızlı bir şekilde para akışı sağlayabilen güvenilir ödeme yöntemleridir.

 2. Online Ödeme Yöntemleri Nasıl Kullanılır?

  Bu sistemler, e-ticaret sitelerinin alt yapılarına entegre edilerek müşterilere %100 güvenli bir şekilde alışveriş imkanı sunar. Kredi kartı üzerinden para transferi yapılabilir.

 3. Ödeme Sistemleri Neden Kullanılmalıdır?

  Hem güvenilir hem de pratik olan bu sistemler aynı zamanda oldukça kolay ulaşılabilir sistemlerdir. Bu nedenle hem satıcıya hem alıcıya büyük avantaj sunar.

 4. Ödeme Sistemleri Ne Zaman Kullanılır?

  Online ödeme sisteleri, e-ticaret alışverişleri sırasında ya da kişisel para transferleri esnasında kullanılabilir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.