1. Ana Sayfa
 2. Online Ödeme Sistemleri

E-Ticaret ve Online Ödeme Sistemleri İlişkisi Nedir?

E-Ticaret ve Online Ödeme Sistemleri İlişkisi Nedir?

İnternet çağında yaşadığımızı düşündüğümüzde artık ihtiyaçlarımızı karşılamak için evden çıkmamıza gerek bile kalmadığını, fiziksel mağazalara gitme ihtiyacımızın git gide azalmakta olduğunu normal olarak karşılayabiliriz. Şüphesiz ki internetin gelişmesi ve yayılması hayatımızda birçok şeyi değiştirdiği gibi tüketim alışkanlıklarımızı da doğrudan değiştirdi. İşte tam burada internet ağıyla birlikte hızlı bir şekilde büyümekte olan ve her geçen gün daha fazla tüketiciyi kendisine çekmeyi başaran bir yıldız karşımıza çıkıyor ; E-ticaret!

E-Ticaret ve Online Ödeme Sistemleri

E-ticaret temel olarak; fiziksel ya da dijital bir ürünü internet üzerinden satmanın veya almanın süslü adıdır. Bu ticaret durumu yüzyıllardan beri insan geleneklerinde yer almakta olan pazar kültürünü kökten değiştirmiştir. İnsanlar artık fiziksel mağazalara gitmek yerine, evlerinden veya istedikleri herhangi bir yerden sadece birkaç dakikasını ayırarak beğendiği hizmetleri satın alabilmekte. Hem de bu satın alma işlemlerini dünyanın herhangi bir yerinde ki online mağaza üzerinden gerçekleştirme imkanına da sahip. Google verilerine baktığımız zaman Türkiye’de hizmet vermekte olan e-ticaret sitelerinin aranma hacimlerinde son 5 yılda muhteşem bir artış olduğu gözlemelenbilmektedir. Ayrıca bu tarz siteler tarafından oluşturulmakta olan e-ticaret kültürü de dikkat çekmektedir. Bu kültür kendisine ait çeşitli indirim günlerine sağlam bir yer edinmeyi başarmıştır. Ayrıca diğer özel günlerde de arama hacimleri git gide yükselmektedir.

E-Ticaret ve Online Ödeme Sistemleri İlişkisi Nedir?

E-ticaret trendinin çığ gibi büyümesinin ardından ortaya yeni bir ihtiyaç daha çıkmıştır. Bu ihtiyaç satın alnın hizmet karşılığında yapılacak olan ödeme ile ilgilidir. Özellikle uluslararası satın alımlarda, hem müşteri hem de alıcı açısından çok büyük önem arz eden bu durum karşısında yepyeni bir trend ortaya çıkmıştır; Online Ödeme Sistemleri!

Bu sistemler, web sitelerine entegre edilerek, alıcı ve satıcı arasında ki ödeme bağını yalnızca dakikalar içinde kurabilmekte ve dünyanın neresinde olunursa olunsun kolay bir şekilde internet üzerinden ödemeleri gerçekleştirebilmektedir.

Bu gibi avantajlı durumlardan ötürü e-ticaret trendleri ve online ödeme sistemlerini birbirlerinden ayrı olarak ele almak mümkün olmayacaktır. Çünkü bir e-ticaret sitesinin tüm ödeme detaylarını kolay bir şekilde karşılayabilen bu sistemler hayat kurtarıcı niteliktedir. Bu nedenle herhangi bir e-ticaret girişimi planına bu sistemlerin entegre edilmesi çok önemlidir. Bu sistemler hem kullanıcıların gözünde sizlere itibar ve güven kazandırır, hem de sizleri rakipleriniz ile yarışa ortak edebilir.

PayPal ile başlayan bu online ödeme sistemleri macerası içinde daha birçok başka girişim bulunabilmektedir. Bu sistemleri kullanıcılarının sayısı gün geçtikte daha fazla artmakta ve e-ticaret ile birlikte güçlü bir koalisyon oluşturmaktadırlar. Bahsettiğimiz bu sistemlerin Amerika Birleşik Devletlerinde yer almakta olan yaklaşık 120,000 web sitesinde entegre olarak kullanıldığı bilinmektedir. Online ödeme sistemlerine kayıtlı olan kullanıcıların sayısı ise yarım milyara yaklaşmış durumda. Hal böyle olunca e-ticaret siteleri adına dünya genelinde satış portföyleri arasında yer alabilecek milyonlarca müşterinin bu sistemlerde faydalandığını görmek mümkün bir hale geliyor.

Online ÖDeme Sistemleri Neden Tercih Edilmelidir?

Verilere ve araştırmalara göre bir E-ticaret sitesinden alışveriş yapmak isteyen bir kullanıcının günümüzde en çok dikkat ettiği detaylardan birisi ödeme yöntemleridir. Bu yöntemlerin güvenilirliği ve ulaşılabilirliği alıcı açısından büyük önem arz eder. Bu da içerisinde entegre bir ödeme sistemi bulundurmayan e-ticaret siteleri açısından kötüye işarettir. Bu sistemlerden uzak durarak bir girişimde bulunmak müşteri kaybına ve doğal olarak satış hacminin düşmesine neden olacaktır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, satış hacmini genişletmek ve daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen e-ticaret sitelerinin online ödeme sistemlerinden uzak durması söz konusu olamaz. Özellikle yurt dışı pazarını hedeflemekte olan girişimciler için bu hayati bir önem taşır. Ancak ülkemizde bazı online ödeme sistemleri kullanmak şu an için maalesef mümkün değildir. Paypal, Checkout, Stripe gibi online ödeme sistemleri Türkiye için hizmet sunmamaktadır. İşin kötü tarafı ise bu sistemler dünyanın en çok tercih edilmekte olan online ödeme sistemleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ülkemizde aktif olarak kullanılmakta olan ödeme sistemi PayTr mevcuttur.

Online Ödeme Sistemlerinin Avantajları

E-Ticaret Sitelerinde Online Ödeme Sistemleri Kullanmanın Avantajları

 • Güvenli ödeme alma imkanı
 • Hazır API’ler sayesinde kolay entegre imkanı
 • Milyonlarca yeni müşteriye ulaşma imkanı
 • Kolay ödeme yöntemi sayesinde müşteri devamlılığı
 • Bakiye giriş ve çıkışının kolay hesaplanabilmesi.
 • Yurt dışı pazarına kolay erişim imkanı

Online entegre sistemler sizler ile müşteriniz arasında güvenilir bağ kurmanıza yardımcı olur. Bu nedenle e-ticaret girişimlerinizde bu sistemler sizlerin en büyük yardımcılarınızdan olacaktır. Kendinize en uygun entegre sistemi seçerek, hem zamanda tasarruf edebilir hem de müşteri portföyünüzü geliştirebilirsiniz.

 1. Online Ödeme Sistemi Nedir?

  İnternet üzerinde yer alan web siteleri entegre bir biçimde çalışan üçüncü taraf ödeme sistemidir.

 2. E-Ticaret Sitelerinde Ödeme Sistemleri Neden Kullanılmalıdır?

  Ödeme sistemleri e-ticaret sitenizi daha ulaşılabilir ve güvenilir hale getirecektir. Bu sayede sizlere yeni müşteriler kazandırabilir.

 3. Online Ödeme Sistemleri Nerede Kullanılabilir?

  Online sistemler, sitenize entegre bir şekilde çalışmaktadır.E-ticaret sitelerinde ki ürün satışlarının ödeme aşamalarında karşımıza çıkmaktadırlar.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap