1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

Yeniden Pazarlama (Re-Marketing) Nedir?

Yeniden Pazarlama (Re-Marketing) Nedir?

SEM yani Dijital pazarlama; internetin kullanımının artması ile birlikte geleneksel reklamcılık ve pazarlama türlerinin yerini almaya başlamış ve git gide sektörde sağlam bir yer edinmiştir. İnternet kullanıcısı milyonlarca kullanıcıya anlık olarak reklamlar sunmak çok kolay bir hale gelmiştir. Üstelik geleneksel pazarlama türlerine göre hem daha hızlı hem de daha az maliyet ile gerçekleştirilebilmektedir.Dijital pazarlama içerisinde birden fazla alt unsur barındırmaktadır. Bu unsurlardan birisi, belki de en etkililerinden birisi de yeniden pazarlamadır.

Yeniden pazarlama; web sitelerinde belirlenmiş olan hedeflerin birini ya da birkaçını gerçekleştirmiş olan ancak herhangi bir satın alma işleminde bulunmamış olan kullanıcıların belirlendiği ve reklam kampanyalarında hedef kitle olarak kullanıldığı reklam türlerine verilen isimdir. Örneğin; Bir e-ticaret sitesinin ürünlerinden birisini incelemiş ve detaylarını gözden geçirmiş bir ziyaretçi, yeniden pazarlama kampanyalarının hedef kitlesi arasında kendine yer bulabilecektir. Tabi bu hedef kitleleri yani ziyaretçilerin kim olacakları özel olarak belirlenebilmektedir. Bir web sitesinde alışveriş sepetine bir ürün ekleyip daha sonradan satın almaktan vazgeçmiş bir ziyaretçi yeniden pazarlama hedefi olabilirken, aynı şekilde web sitesinde bir ürün aramış ancak sepete eklememiş, detaylarına dahi bakmamış bir ziyaretçi de yeniden pazarlama kampanyalarının hedefi olabilecektir. Bu durum tamamen reklam kampanyasını oluşturan istek ve hedeflerine kalmıştır.

Yeniden Pazarlama reklamları, “Görüntülü Reklam Kampanyaları” şeklinde oluşturulmaktadır.

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

Re-Marketing Nasıl Yapılır?

Re-marketing yani yeniden pazarlama kampanyaları; dijital pazarlama hizmetleri sunan sistemler aracılığı ile yapılabilmektedir. Bunun en güçlü örneklerinden birisi olan Google Ads ile yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmak ve dönüşümleri takip etmek mümkündür. Ancak bu tarz bir kampanya oluşturmak için ilk olarak ihtiyacımız olacak şey bir veri kitlesidir. Elimizde re-marketing kampanyası yapmak için hangi ziyaretçileri seçebileceğimize dair bir veri kitlesi olmadan bu kampanyaları oluşturmak mümkün olmayacaktır.

Veri sahibi olmak için, Google Analytics ve Google Ads işbirliğinden yararlanmak gerekecektir. Google Analytics üzerinde, belirli hedefler oluşturarak bu hedefler doğrultusunda işlem yapmış ziyaretçiler belirlenebilir ve bu bilgiler Google Ads ile paylaşılabilir. Böylece yeniden pazarlama kampanyalarında kullanmak için elimizde gerekli olan veriler olmuş olacaktır. Bu nedenle bu tarz bir reklam kampanyası oluşturmak için Google Ads ve Analytics işbirliğinden iyi yararlanmak gerekir.

Yeniden Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Yeniden Pazarlama Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yeniden hedefleme reklam kampanyaları ile daha önceden farkındalık edinmiş kişiler kampanya odağıdır. Bu sayede karşımızda ki müşteri soğuk müşteri değil, satın alım işlemi yapmak için daha sıcak pozisyonda olan bir müşteridir. Bu sayede bu tarz reklam kampanyalarında bir bilinilirlik oluşturma çabasına girmeden direk satış odaklı bir reklam düzenlenebilecektir. Yeniden pazarlama reklam türlerinin avantajları şu şekildedir;

 • Farkındalığa sahip müşteriler hedeflendiği için dönüşüm oranları yüksek olacaktır
 • Düşük maliyet oranlarına sahip olacaktır
 • Kısa sürede daha fazla hedef gerçekleştirmeye imkan tanır
 • Daha dar bir hedef havuzu olduğu için maliyet/performans anlamında avantajlıdır.
 • Ziyaretçilerin ne aradıkları zaten belli olduğu için onlara özel reklamlar gösterme fırsatı doğacaktır.
 • Hedef çağrıları daha net ve belirleyici olacağından reklam gösterilen kişilere daha çok etki edecektir.

Yeniden pazarlama kampanyalarından yararlanarak sizlerde, daha az maliyet ile daha yüksek dönüşümlere erişebilirsiniz. Ancak unutmayın yeniden hedefleme reklamlarında verileri iyi analiz etmeli ve hedef kitleyi iyi seçmelisiniz!

Reklam kampanyaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Batuhan Durmaz Google Adwords Bilgi Merkezi“ni ziyaret edebilirsiniz.

 1. Yeniden Pazarlama Nedir?

  Daha önceden belirli bir hedefi gerçekleştirmiş, web sitesini ziyaret etmiş kişileri hedef kitle olarak belirleyen reklam kampanyasıdır.

 2. Yeniden Hedefleme Neden Avantajlıdır?

  Yeniden hedefleme daha düşük maliyerler ile daha yüksek geri dönüşler elde etme imkanı sunan bir kampanya türüdür.

 3. Re-Marketing Nasıl Yapılır?

  Re-marketing kampanyaları, gerekli veriler toplandıktan ve hedef kitle belirlendikten sonra google ads veya diğer dijital pazarlama sistemleri üzerinden yapılabilir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.