Yandex Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

Yandex Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yandex direct; Yandex arama motorunda veya yandex ağlarında yayınlanmak üzere reklamlar oluşturulmasını sağlayan bir reklam platformudur. Reklam ağı sistemlerinin en çok tercih edilenlerinden bir tanesi olan yandex direct, tıpkı muadili olan google ads gibi birçok farklı özellik ile reklamlar oluşturulmasını sağlar.

Yandex Reklam Ağı (YRA), reklam verenler tarafından belirlenmiş olan hedef kitlelere ulaşmak ve bu sayede markaların amaçlarını dijital ağlarda hayata geçirmeyi amaçlamaktadır. Reklam verenler direct reklamları ile Medya reklamları, Grafik reklamları, Banner Reklamları, Mobil Uygulama Reklamları oluşturulabikmektedir.

Yandex Direct Nasıl Kullanılır?

Yandex reklam ağında reklamlarını oluşturmak ve hedef kitleniz ile paylaşmak için ilk olarak bir yandex hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Yandex hesabına sahip olduktan sonra direct sistemine giriş yapabilirsiniz. Direct sistemi, temel olarak 3 ana kola ayrılmaktadır. Kampanyalar > Reklam Grupları > Reklamlar. Bir reklam oluşturmak için ilk etapta bir kampanya oluşturmanız gerekir.

1. Kampanyalar

Yendex reklamları oluşturmak için ilk olarak bir kampanya yaratmanız gerekmektedir. Kampanyalar, reklam oluşturmanın ilk ayağıdır ve temel ayarların yapılması gereken bölümdür. Kampanya oluştururken belirlemeniz gereken parametreler şunlardır;

 • Kurum Ayarları
 • Hedefler
 • Kampanya Bütçesi
 • Gösterim Bölgesi ve Saat Ayarlamaları
 • A/B Testleri

Kurum Ayarları

Yandex reklamlarınızı oluşturduğunuz web siteniz için daha önceden Yandex Haritalarda kaydınız var ise kullanabileceğiniz bir bölümdür. Haritalarda yer alan kurumunuz ile ilgili bilgilerin direct olarak kampanyanıza dahil edilmesini ve reklamlarınızın zengin gösterilmesini sağlar.

Hedefler

Bir reklamın en hayati unsuru hedef belirlemektir. Yandex direct reklam kampanyası oluştururken belirleyeceğiniz hedefleriniz reklamlarınızın en kritik sınavı olacaktır. Hedefler ayarlamaları ile birlikte kampanyalarınızın olası dönüşüm değerlerini belirleyebilir ve bu sayede istatistiklerinizi daha verimli olarak ölçümleyebilirsiniz.

Kampanya Bütçesi

Bir kampanya, bütçe belirlemesi olmadan kesinlikle düşünülemez. Kampanya bütçe düzenlemeleri ile yandex direct hesabınızda yer alan bakiyeyi hangi kampanyada ne kadar kullanacağınızı belirleyebilir, reklamlarınızın TBM (tıklama başı maliyet) düzenlemelerini yapabilir ve haftalık olarak bir reklam kampanyasının maksimum harcamasını belirleyebilirsiniz. Burada belirleyeceğiniz rakamlar, reklamlarınızın hangi sıralarda yer alacağını doğrudan belirler ve alacağınız dönüşümlere etki eder.

Gösterim Bölgesi ve Saat Ayarları

Oluşturacağınız reklamların hangi lokasyonlarda görüntülenmesini istediğinzi bu ayarlamalar ile belirleyebilirsiniz. Reklamlarınız için dünya genelinde bir bölge seçebilir, Türkiye içi spesifik lokasyonlar belirleyebilirsiniz. Ayrıca kampanyalarınızın hangi tarihte ve hangi saat aralıklarında gösterimde olmasını istediğinizi de seçebilirsiniz.

Bu özelliği en çok özel ve sınırlı olarak hizmet sunan, indirimde olan hizmetlerini özel tarihlerde reklamlamak isteyen reklam verenlerin kullandığını da söylemek gerekir.

A/B Testleri

A/B Testleri dijital reklamlar adına çoğu zaman belirleyici olabilmektedir. Direct sistemi ile oluşturacağınız reklam kampanyalarınızın a/b testlerini ayarlayabilir ve metrica sayaçlarınızı da bu testlere dahil edebilirsiniz.

Yandex Direct Reklamlar

2. Reklam Grupları

Reklam grupları, kampanyalardan sonra gelen ikinci adımdır. Kampanyaların altında oluşturacağınız reklam grupları ile ilgili özel ayarlamalar yapabilir ve reklamlarınızı daha verimli sonuçlar için optimize edebilirsiniz.

Örneğin bir alışveriş sitesi adına bir reklam kampanyası oluşturdunuz. Alışveriş sitesinde yer alan ürünlerin kategorilerini reklam grupları şeklinde düzenleyebilirsiniz. Spor ayakkabılar için reklam grupları oluşturabilir ve erkek spor ayakkabılar içinde ayrı reklam metinleri hazırlayabilirsiniz. Reklam gruplarında yararlanabileceğiniz ayarlamalar şu şekildedir;

 • Otomatik Hedefleme
 • Gösterim Bölgeleri
 • Anahtar Sözcükler
 • Hedef Kitle Koşulları
 • Kullanıcı Profili Ayarları
 • Teklif Düzenlemeleri

Otomatik Hedefleme

Otomatik hedeflemeler, Yandex direct yapay zekası ile birlikte reklamlarınızın en ilgili kullanıcılara ulaşmasını hedefleyen bir özelliktir. Bu özelliği aktif etmeniz durumunda kullanıcıların ilgi alanları yapay zeka ile ölçümlenir ve sizlerin anahtar sözcükleriniz ile eşleştirilir. Ortaya çıkan sonuçlara ise reklamlarınız sunulur.

Otomatik hedeflemeler bütçelerinizi biraz yorabilir. Eğer anahtar sözcük kullanmayacaksanız, otomatik hedeflemeler size fayda sağlayabilir.

Gösterim Bölgeleri

Reklam grupllarınızın hangi coğrafyalarda gösterileceğini seçtiğiniz ayarlamalardır. Dünya’da ya da Ülkemizde hangi bölgede reklamlarınızın gösterilmesini istediğinizi seçebilirsiniz.

Örneğin sadece Ankara ve Konya’da hizmet vermekte olan bir yetkili servis ağınız var. Bu yetkili servis ağınız için oluşturacağınız reklamlarda belirli konumları seçebilir ve bütçelerinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Anahtar Sözcükler

Yandex reklamlarını oluşturmak için reklam grupları ayarları üzerinden belirleyebileceğiniz bir başka parametrede Anahtar sözcük gruplarıdır. Anahtar sözcük grupları içerisinden ulaşmak istediğiniz arama kelimesini belirleyebilir ve reklamlarınızın sadece bu kelimelerde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Negatif sözcükler bölümünden de reklamlarınızın çıkmamasını istediğiniz sözcük öbeklerini belirleyebilirsiniz.

Hedef Kitle Koşulları

Hedef kitle koşulları bölümünden reklam gruplarınız adına Metrica’yı dahil ederek oluşturabileceğiniz belirli parametreler dizayn edebilirsiniz. Metrica üzerinde belirlediğiniz metrikleri ve segmentleri direct sistemi ile bağlantı kurarak Hedef kitle koşulları üzerinden görüntüleyebilir ve bu sayede reklamlarınız adına anlamı kural dizileri oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı Profili Ayarları

Kullanıcı profili ayarları bölümünden, reklamlarınız için özel hedef kitleleri oluşturabilirsiniz. Reklamlarınızın ulaşmasını istediğiniz kullanıcıların ilgi alanlarını belirleyebilir ve bu ilgi alanlarını belirli diziler altında toplayabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızın verimlerini arttırabilir ve maliyet oranlarınızı düşürebilirsiniz.

Teklif Düzenlemeleri

Yandex reklam ağında oluşturacağınız kampanyalarınızın içerisinde yer alan reklam grupları parametrelerinde son olarak Teklif düzenlemeleri konusunda ayarlamalar yapabilirsiniz. Teklif düzenlemeleri bölümünden, reklamlarınıza ulaşacak olan kullanıcıların kullandıkları cihazlar (masaüstü ya da akıllı telefon), cinsiyet ve yaş özellikleri gibi özel durumlarının her birine göre teklifinizi arttırabilir ya da düşürebilirsiniz.

Örneğin reklamlarınızın akıllı cihazlara daha çok görünür olmasını istiyorsanız, teklif düzenlemeleri bölümünden cihaz koşulu ekleyebilir ve akıllı cihazlardan gelecek kullanıcılara yüzdesel olarak öncelik sunabilirsiniz.

Yendex Direct

3. Reklamlar

Kampanya ve Reklam grubu oluşturma işlemleri bittikten sonra özel reklam metinleri hazırlamaya ve yayınlamaya hazırız demektir. Her bir Reklam grubu içerisinde en fazla 50 adet reklam boy gösterebilir. Reklamlarınız, reklam grubunda belirlediğiniz hedef kitle ve anahtar sözcük düzenlemeleri dahilinde kullanıcılara sunulacaktır. Reklam parametreleri düzenlerken yapabileceğiniz ayarlamalar şu şekildedir;

 • Reklam Metni Oluşturulması
 • Reklam Bağlantısı
 • Görseller ve Videolar
 • Sanal Kartvizit
 • Reklam Fiyatları
 • Netleştirmeler
 • Hızlı Bağlantılar

Reklam Metni Oluşturulması

Reklam metinleri, dijital reklamların en hayati parçasıdır. Reklam metinleriniz can alıcı, oldukça net ve harekete geçirici olmalıdır. Yandex direct sistemi ile reklam metni oluştururken kullanabileceğiniz 3 adet alan bulunmaktadır.

Reklam Başlığı

Reklam başlıklarınızı oluşturmak adına kullanabileceğiniz karakter sayısı en fazla 35 olabilmektedir. Başlıklarınız tıklama oranlarını yükseltmek, reklam sıralamalarınızı iyileştirmek ve dikkat çekmek adına çok önemlidir. Sizleri en iyi şekilde ifade edecek, kullanıcılara aradıklarını bulabilecekleri izlenimi sunacak ve harekete geçirerek, kısa ve öz reklam metinleri oluşturmalısınız.

Ek Başlıklar

Ek başlıklar, Reklam başlıklarınızın hemen yanında yer alabilecek, slogan ve motto eklemek adına oldukça faydalı olan bir bölümdür. Ek başlıklarınız en fazla 30 karakter olabilmektedir. Oluşturulması zorunlu olmasa da reklamlarınızın verimliliği açına çok faydalı olabilmektedirler.

Reklam Metni

Reklam metinleri ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamanız adına, yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz ve kullanıcıları direkt olarak etkileyebileceğiniz bir alandır. Yandex reklam oluşturma sisteminde reklam metinleri en fazla 81 karakter olmalıdır. Reklam metinlerinizin içerisinde temel anahtar kelimenizi eklemeli, farkındalık oluşturma ve satın alma dürtüsünü uyandırma adına verimli olacak cümleler oluşturmalısınız. Bu sayede reklamlarınız çok daha faydalı olacaktır.

Reklam Bağlantısı

Reklam metni oluşturma işleminiz bittikten sonra, reklamınız ile alakalı olan web site URL’nizi eklemenizin sırası geldi. Reklam bağlantınız reklamlarınız ile en alakalı olan sayfanız olmalıdır. Eğer alakasız bir sayfa seçimi yaparsanız, reklamlarınızın alaka düzeyi düşecek ve arama sonuçlarında reklam sıralamaları azalacaktır. Bu nedenle reklam URL’niz net ve alaka düzeyi en yüksek bağlantınız olmalıdır.

Görseller ve Videolar

Reklamlarınıza görsel ve videolar ekleyerek daha dikkat çekici bir hale getirmek isterseniz, bu özellik tam da size göre! Reklamlarınız ile en çok alakası olan ve kullanıcılara hitap edecek olan görselleri belirleyin ve reklam parametrelerinizden eklemeleri yapın. Tıklama oranlarınızda bir artış yaşanması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Sanal Kartvizit

Sanal kartvizit, adeta bir harita kurum kaydı oluşturma işlemleri gibi firmanız hakkında bilgiler içermekte olan bir özelliktir. Reklamlarınıza profesyonellik katma konusunda çok işlevseldir. Ayrıca tıklama oranlarınızda büyük bir artış vaat etmektedir.

Reklam Fiyatları

Reklam fiyatları bölümü üzerinden, vermiş olduğunuz reklama özel olarak indirimleri ve avatanjlı fiyatları kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınız daha dikkat çekici bir hale gelebilir. CTR oranlarınız ve dönüşümleriniz yükselebilir. Bu özellikle birlikte yeni fiyat ve eski fiyat belirliyor ve reklamlarınız da bu iki fiyatın karşılaştırmalı olarak sunulmasını sağlayabiliyorsunuz.

Netleştirmeler

Netleştirmeler, markanızın neden tercih edilmesi gerektiği, rajiplerinizden farkınız gibi durumları daha iyi belirtmeniz ve reklamlarınızda ki avantajlara yenilerini eklemeniz adına çok önemli bir özelliktir. Her bir netleştirme en fazla 25 karakterden oluşabilir ve reklamlarınızda en fazla 4 adet netleştirme gözükebilir. Ancak reklamlarınızda yer alacak toplam netleştirme uzunluğu 100 karakteri geçemez.

Netleştirme örnekleri vermek gerekirse; Güvenilir Hizmet, 7/24 Canlı Destek, İade Seçenekleri gibi kelimeler kullanabilir ve reklamlarınızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Hızlı Bağlantılar

Hızlı Bağlantılar ile reklamlarınızın en alt bölümüne tıklanabilir bağlantı ekleyebilirsiniz. Bu bağlantılar sayesinde ürün ve hizmetlerinizin ekstra opsiyonlarını da reklamlarınıza dahil edebilirsiniz. Bu sayede reklamlarınız hem daha zengin gözükecek hem de kullanıcılarınıza birden fazla imkan sunmuş olabileceksiniz.

Yandex reklam ağında bir reklam oluşturmak adına atmanız gereken yolu ve bu yolda sizlere yardımcı olabilecek özellikleri bu şekilde özetleyebiliriz.

Yandex Direct Neden Kullanılmalıdır? Avantajları Nelerdir?

Google ve google araçlarının dijital pazarda ki payını yadsımak imkansızdır. Öyle ki google 2019 yılında Türkiye’de kullanılan arama motorları arasında yaklaşık olarak %85’lik bir paya sahiptir. Ancak bir sene öncesine yani 2018 yılına baktığımızda google payının yaklaşık olarak %93 olduğu görülmektedir. Bu istatistiklerde gösteriyor ki google pazarda ki payını ciddi oranda diğer arama motorlarına kaptırmıştır. Bu arama motorlarından en büyüğü ise yandex olarak karşımıza çıkar. Yandex ülkemizde kullanılan arama motorları arasında %10’luk bir paya sahiptir. Bu rakam pastada hiç azımsanmayak kullanıcısı sayısını işaret eder.

Yandex’in rakamlarında görülen bu artış dijital pazarlama alanında hedefleri olan ve kullanıcılarına ulaşmak isteyen markalar adına yeni bir mecra çıkarmıştır. Bu mecra digital marketing anlamında bakıldığında karşımıza Yandex direct olarak çıkar. Yandex haritalarda yer almak ve reklam seçenekleri arasında direct reklam ağını da eklemek büyük bir kullanıcı kitlesini hedeflemek anlamına gelir. Yandex direct kullanım anlamında ise bizlere birkaç avantaj sağlar;

 • Kolay arayüz sayesinde basit ve akıcı kullanım,
 • Parametre ayarları sayesinde özelleştirilebilir reklamlar,
 • Milyonlarca kullanıcıyı hedefleme imkanı
 • Bütçe tahmin aracı ile daha maliyetsiz reklamlar
 • 9 farklı araç ile profesyonel kullanım imkanı
 • Metrica ile bağlantı ve veri toplama imkanı
 • İstatistik ve Rapor oluşturma imkanı
 • Arayüz Rehberi özelliği ile anlaşılabilirlik
 • Türkiye’den sorunsuz ödeme imkanı
 • Re-marketing ve Autotargeting yapma imkanı

Yandex Direct hakkında bahsedeceklerimiz temel anlamda bu kadar. Direct reklam sistemi hakkında daha detaylı ve bilgi dolu içeriklerimiz gelmeye devam edecek.

 1. Yandex Direct Nedir?

  Yandex reklam ağlarında yayınlanmak üzere kampanyalar oluşturmaya imkan veren bir reklam arayüzüdür.

 2. Yandex Direct Nasıl Kullanılır?

  Direct reklam sistemi Kampanya > Reklam grupları > Reklamlar düzleminde kullanılmakta olan çok kapsamlı bir reklam arayüzüdür. Detayları blog yazımızda bulabilirsiniz.

 3. Direct Neden Kullanılmalıdır?

  Yandex Direct reklam sistemi kullanarak, yandex ağı üzerinde yer alan milyonlarca kullanıcıya ürünlerinizi ve hizmetlerinizi uygun maliyetler ile tanıtabilirsiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.