1. Ana Sayfa
 2. Wordpress

WordPress Nedir?

WordPress Nedir?

Websiteleriyle, Blog sayfalarıyla ilginiz olsun ya da olmasın WordPress ismini kesinlikle duymuşsunuzdur. Zaten duymanızda çok normal, çünkü WordPress dünyanın her bölgesinde, milyonlarca kişi tarafından kullanılan, ayrıca kullanmayan kişiler tarafından bile bilinen veya en azından ismi duyulmuş olan adeta bir internet dünyası fenomenidir. Peki nedir bu dünyanın her tarafında ismini duyurmayı başarmış olan ve milyonlarca kullanıcıya erişmiş olan WordPress?

WordPress Nedir?

WordPress temel olarak bir içerik yönetim sistemidir. PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış olan kişisel yayın sistemi olarak da kabul etmek mümkündür. İçerik yönetim sistemi olması neticesinde, sadece kişisel yazılar yazmak ya da yayınlamaktan daha fazlasını kullanıcılarına sunabilmektedir. Sayfaları ve içerikleri istenildiği gibi dizayn etme ve yayımlama seçeneğini sunmaktadır. Hal böyle olunca, özgür üretim ve dizayn sistemi sayesinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır. WordPress sistemini kullanan kullanıcılar, sitelerini wordpressin sunduğu binlerce seçenek sayesinde özgür bir şekilde dizayn edebilirler. Ayrıca bu dizayn ve üretim aşaması sırasında sistemin sahip olduğu sadelik sayesinde işlemlerini gayet basit bir şekilde tamamlayabilmektedirler.

Wordpress Nedir?

WordPress yoğunlukla kişisel blog sayfaları tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra daha ileri düzey siteler tarafından, hatta bazı e-ticaret siteleri tarafından da kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılabileceği gibi, WordPress her türlü amaca ve hayale hizmet edebilmekte olan bir yazılımdır. İçerisinde barındırdığı binlerce eklenti ve tema opsiyonları sayesinde, isteyenlerin daha farklı tasarımlar yapmasına ve sitelerine yeni özellikler eklemelerine imkan sunmaktadır. Ayrıca eklenti ve tema geliştiricilerine de kendilerini tanıtma ve ürünlerini satma fırsatını sunar.

WordPress Avantajları Nelerdir?

WordPress, websitesi ve web tasarımı denildiği zaman dünya üzerinde akla gelen ilk yazılımdır. Peki bu evrensel başarıya ulaşmış olan yazılımın sundukları ve avantajları nelerdir?

 • Tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.
 • Kodlama bilgisi gerektirmeden web sitesi oluşturmaya ve dizayn etmeye olanak sağlar.
 • İçerisinde binlerce tema ve eklenti barındırır.
 • Kolay bir şekilde kullanıcı adı ve şifre ile site yönetimini istenilen yerden yapma imkanı sunar.
 • SEO uyumlu site ve içerikler oluşturmaya kolaylık sağlar.
 • Medya dosyalarının kolay bir şekilde entegre edilmesine imkan tanır.
 • Google sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.
 • Binlerce geliştirici tarafından sürekli olarak güncel temalar ve eklentiler ücretsiz olarak paylaşılmaktadır.
 • Kolay bir şekilde yedekleme imkanı sunmaktadır.

WordPress İle Neler Yapılabilir?

WordPress kullanarak; kendi sitenizi oluşturabilir ve kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Herhangi bir kod bilgisine sahip olmadan, içerisinde bulunan entegre temalar ve eklentiler sayesinde, içeriklerinizi istediğiniz tasarım ile güçlendirebilir ve kendinizi en iyi şekilde ifade edecek sayfalar oluşturabilirsiniz. İster blog sayfası isterse e-ticaret sayfası oluşturarak, tüm hayallerinize hitap edecek olan bir websitesini tek başınıza ve tamamen kendi isteklerinize göre ortaya çıkartabilirsiniz.

 1. Nedir?

  WordPress, PHP ve MySQL kullanarak oluşturulmuş olan bir kişisel içerik yönetim sistemidir.

 2. Nasıl Kullanılır?

  WordPress, site sahibinin istekleri doğrultusunda, içerik üretmek ve paylaşmak için özgür tasarıma sahip üret ve paylaş şeklinde kullanılır.

 3. Neden Avantajlıdır?

  WordPress ücretsiz olmasının yanı sıra binlerce opsiyon sunar. Bu nedenle dünyada ki en avantajlı içerik yönetim sistemidir.

 4. Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

  WordPress 2001 yılında ortaya çıkmıştır ve o günden bu yana sürekli olarak geliştirilmeye devam etmektedir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap