1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

Google Ads Kalite Puanı Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Google Ads Kalite Puanı Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Google dünya üzerinde sunmuş olduğu hizmetleri yakından tanıdığımız ve hemen hemen hayatımızın her alanında az da olsa bir yere sahip olan bir teknoloji şirketi. Google Adwords sistemi ise dijital pazarlama alanında tabiri caizse sektörün zirvesinde yer alıyor. Arama motorlarında reklamlar sunmak, youtube videoları için reklamlar oluşturmak vb. gibi bir çok konuda hizmet sunmakta olan google ads servisi, reklamların hangi sıralamalar ile gösterileceğine dair belirli paremetreler. Özellikle de kalite Google ads kalite puanı olarak bilinen ve reklamları içerisinde bulunan belirli bileşenlere sıralanmasına olanak tanıyan kriterler ile google reklamları kendi aralarında otomatik olarak sıralanıyor.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı, Google tarafından belirlenmiş olan ve Adwords sistemi üzerinden verilen reklamların hangi sıralamalarda gösterileceğini belirleyen bir puanlama sistemidir. Google bu puanlama sistemi ile kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve reklamların gerçekten ilgili kullanıcılar tarafından görülmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Google ads kalite/kampanya puanları, çok büyük reklam rekabetine sahip anahtar kelimelerde verilecek olan reklamların en isabetli şekilde sıralanmasını hedefler. Bir reklam en yüksek teklifi vermiş olsa da eğer kalite puanı düşük ise ilk sırada çıkamaz. Bu sayede reklamların oluşturduğu kullanıcı deneyimi iyileştirilmektedir. Alakasız reklamların yayınlanmasının önüne geçilir ve en iyi şekilde hazırlanmış olan reklam göz önünde olacak şekilde kullanıcılara sunulur. 10 üzerinden verilen kalite puanları tek başına reklamlarınızın ilk sıralarda yer alması adına yeterli olmaz. Reklamlar adına verilen tıklama başına maliyet (TBM) teklif ile kalite puanınızın birlikte bir bütün oluşturması gerekir.

Google Kalite Puanı Nedir? Nasıl Hesaplanır

Kalite Puanı Hesaplaması

“Araba Tamiri” anahtar kelimesi hedeflenerek yapılmış olan bir reklam için reklam veren tarafından verilen tıklama başı maliyet (TBM) teklifinin 1,00 TL olduğunu düşünelim. Ayrıca oluşturulan reklamın google tarafından belirlenen kalite puanının 6/10 olarak hesaplandığını varsayalım. Bu reklam için sıralama belirlenirken < TBM x KP > şeklinde hesaplanacaktır. Yani 1,00 x 6 = 6 olarak rakipleri ile kıyaslanacaktır. Aynı anahtar kelime için 0,75 tıklama başı maliyete sahip ancak 9/10 kalite puanı alan bir reklam ise 0.75 x 9= 6.75 ile kıyaslanacaktır. Yani ikinci reklamımız daha az maliyet ile daha yüksek sıralama kazanacaktır.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Google reklamları adına büyük önem arz eden kalite puanlarının belirlenmesi adına belirli kriterler bulunmaktadır. Sizlerde reklam metinlerini oluştururken bu kriterlere dikkat ederek kalite puanınızı yüksek tutabilirsiniz ve böylece arama sonuçlarınında reklamlarınızın daha iyi sıralamalarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Kalite puanlarını belirleyen kriterler şu şekildedir;

1. Açılış Sayfası

Bir reklam için belirlenmiş olan açılış sayfası yanı Funnel page kalite puanlarını belirleyen kriterlerin başında gelir. Açılış sayfanızın hızı, kullanıcı deneyimi açısından başarısı yüksek kalite puanına erişmeniz adına çok önemlidir. Google yavaş açılan sayfaları sevmek, bu nedenle reklamlarınızdan bu sayfaları uzak tutun. Kullanıcıları en alakalı sayfaya yönlendirin.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

2. Alaka Düzeyi

Alaka düzeyi hem web siteleri için genel olarak hem de reklamlar adına çok önemlidir. Reklam verdiğiniz anahtar kelime ile reklam metninizin alaka düzeyi yüksek olmalıdır. Ayrıca açılış sayfanız ile reklam verdiğiniz anahtar kelime yakından alakalı olmalıdır.

3. Beklenen Tıklama Oranı

Reklamlarınızı Google ads üzerinden oluşturduktan sonra sistem reklamınızı tarar ve sizlere otomatik olarak bir tıklama oranı beklentisi sunar. Eğer bu beklenen oran %5 ve üzerinde ise bu durum sizler için iyiye işarettir. Beklenen tıklama oranları google tarafından yapılan bir tahmindir ve gerçek tıklama oranlarından farklılık gösterir.

Yüksek Kalite Puanları Neden Önemlidir?

Google arama motoru ülkemizde ve dünya’da en çok kullanılan arama motorudur. Tarayıcılardan yapılmakta olan aramaların yaklaşık %95’i google arama motoru üzerinden yapılır. Bu nedenle google üzerinde verilecek olan reklamlar en yüksek verime ulaşacak reklamlardır. Tabiki reklamlarınızın sıralamaları çok önemlidir. Sayfanın en altında yer alacak reklam ile ilk 4 sıra arasında yer alacak reklamın sizlere katkı farkı tartışılmaz. Kalite puanlarınızın yüksek olması reklamlarınızın daha iyi sıralamalar elde etmesine olanak tanıyacaktır. Kalite puanlarının sizlere avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tıklama başına vereceğiniz maliyet miktarları daha düşük olabilir,
 • Reklamlarınıza yüksek sıralama ile daha fazla ziyaretçi çeker
 • Google ads hesabınızın kalitesini ve başarı oranlarını yükseltir

Kalite puanları tek başına reklamlarınızın başarıya ulaşmasını sağlamaz ancak bu konuda sizlere çok büyük yardımı dokunur. Reklamlarınızı oluştururken reklam metinlerinizi özenle hazırlamalı, kalile puanlarınızı önemsemeli ve google tarafından sizlere sunulan maliyet tekliflerini ciddiye almalısınız.

Google Adwords kategorimizi ziyaret ederek, dijital pazarlama hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 1. Kalite Puanı Nedir?

  Google tarafından reklamların sıralamalarını belirlemek adına 1 ile 10 arasında verilmekte olan puanlama sistemidir.

 2. Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

  Kalite puanınızı yükseltmek için, alaka düzeyinizi arttırmalı, açılış sayfanızı iyileştirmeli ve beklenen tıklama oranlarına önem vermelisiniz.

 3. Kalite Puanı Neden Önemlidir?

  Reklamlarınızın yüksek kalite puanlarına sahip olması, daha düşük maliyetler ile daha yüksek sıralamalar elde etmenize olanak tanır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.