1. Ana Sayfa
 2. Google Adwords

Google AdSense Nedir?

Google AdSense Nedir?

Google Adsense; web site sahiplerinin sitelerinde google reklamları yayınlamasına olanak tanıyan bir sistemdir. Google reklamcılık sistemleri ile reklam veren kullanıcılar tarafından oluşturulan reklamlar, web sitenizin belirlenmiş alanlarında ziyaretçilerinize gösterilecek ve bu sayede reklamlardan gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

Web sitelerinde bulunan reklam alanları için, reklam verenler ve web site sahiplerinin iletişime geçmeleri ve reklamların gösterime girmesi konusunda anlaşmaya varmaları gerekmekteydi. Bu süreç hem reklam verenler için hem de web site sahipleri için uzun ve karmaşık hale gelmekteydi. Ayrıca reklam verenler kendi reklamlarına en uygun ve avantajlı web sitelerini bulmak ve yayınlamak için büyük araştırmalar yapmak zorundaydı. Adsense ile bu durum ortadan kalktı. Google Adsense reklam verenler ile web site sahiplerinin iletişime geçmelerine gerek kalmadan, tüm reklam süreçlerinin otomatik olarak yürütülmesini sağlamaktadır. Bu sayede hem web siteleri adına hem de reklam verenler adına büyük avantajlar sağlamaktadır.

Google Adsense Nasıl Çalışır?

Google AdSense Nasıl Çalışır?

Google adsense aslında çok temel bir çalışma prensibine sahiptir. Google ads üzerinden reklam veren kişiler ile adsense alanına sahip web siteleri otomatik eşleştirilir ve bu sayede reklamlar ziyaretçilere gösterilmeye başlanır. Reklam verenler ödemelerini google’a yapar. Google daha sonra web site sahiplerine reklamların gelirlerinden tıklama başına ödeme yapmaktadır. Adsense reklam süreçleri şu şekilde işlemektedir;

1. Sitenizi Google Adsense İçin Düzenleyin;

Sitenizde Google adsense reklamları gösterilebilmesi ve reklamlardan kazanç elde edebilmeniz adına, web sitenizde reklam gösterim alanları ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için isterseniz özel tasarımlar kullanabilir isterseniz de wordpress altyapısına sahip siteleriniz için özel geliştirilmiş eklentilerden faydalanabilirsiniz . Ardından sizlere verilen google adsense kodunuzu web sitenize yerleştirmeniz gerekir.

2. Reklamlar Sitenizde Görünsün;

Web siteniz için daha önceden belirlemiş olduğunuz reklam alanlarına google adsense sistemi ile reklamlar gelmeye başlayacaktır. Bu reklamlar google adwords tarafından belirlenmiş olan reklamlardır. En yüksek teklif ve alaka düzeyine göre belirlenmektedir.

3. Ödeme Alın;

Reklamların sitelerinizde görünmesinin ardından google adsense ile olan işbirliğiniz başlar. Böylece reklamlardan gelir elde etme imkanına sahip olursunuz. Tüm ödeme işlemleri ile bizzat Adsense sistemi ilgilenmektedir. Bu nedenle herhangi bir hesaplama yapmanıza ya da takipte bulunmanıza gerek kalmaz.

Google AdSense Avantajları Nelerdir?

AdSense dijital pazarlama alanında lider olan Google adwords ile doğrudan bir ilişki içerisindedir. Bu iki sistem sayesinde google internet reklamcılığına yeni bir soluk getirmiş ve hem reklam verenler için hem de web site sahipleri için büyük avantajlar sağlamıştır;

 • Tamamen ücretsiz bir şekilde web sitelerine kurulabilir ve herhangi bir ekstra ücret gerekmez
 • İstenmeyen reklamların gösterilmesi engellenebilir
 • Kolay kurulum süreci sayesinde zamandan tasarruf sağlar
 • Reklamlar otomatik gösterilir, reklam bulmak/ayarlamak zorunda kalmazsınız
 • Mobil uyumlu reklamlar sayesinde gösterim ve tıklama sayıları artar
 • Yalnızca en alakalı ve en yüksek ödeme yapan reklamlar yayımlanır

AdSense’in sağladığı tüm bu avantajlar ile web siteleriniz üzerinden gayet kolay bir şekilde gelir elde etmeniz mümkündür. Ayrıca tüm bu süreçleri adsense sizin için otomatik olarak yürütür.

Google AdSense’e Nasıl Kayıt Olunur?

Adsense hesabı oluşturmak ve bu sayede web siteniz üzerinden gelir elde etmek için yapmanız gerekenler çok basittir. İlk olarak adsense kullanabilmek adına bir google hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Google hesabına sahip olmadan adsense kaydı oluşturamazsınız. Google hesabınız yok ise yeni bir hesap oluşturmanız yeterli. Arından sizden istenen alanlara telefon numaranızı ve e-posta adresinizi giriniz. Bu bilgiler doğru olarak doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi durumda hesabınız üzerinden yaptığınız işlemler sağlıklı olmayacaktır.

Adsense sistemi sadece web sitelerinde kullanılmaz. Youtube kanallarınız için de adsense’den yararlanabilirsiniz.

Daha sonra ise web site adınızı gerekli alana girmelisiniz. Adsense sizlere bir kod parçacığı verecektir. Bu kod parçacığını web sitenize eklemeli ve sistemleri birbirlerine bağlamalısınız.

İşte tüm yapmanız gerekenler bu kadar. Adsense sizin için reklam hazırlamaya ve sizlere gelir üretmeye başlamaya hazır!

AdSense kayıt sayfası ;

Sitemiz üzerinde ki diğer blog içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz. SEO ve Dijital Pazarlama alanında yazılmış içeriklerimiz sizleri bekliyor.

 1. Adsense Nedir?

  Google ads üzerinden verilen reklamların web siteleri üzerinden ziyaretçilere ulaştırması görevini üstlenen bir sistemdir.

 2. Adsense Nasıl Kullanılır?

  Web siteniz veya youtube kanalınız var ise adsense reklamlarını aktif edebilirsiniz. Bunun için web sitenizde gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir.

 3. Adsense Neden Avantajlıdır?

  Adsense sistemi ile hiçbir uğraşa gerek kalmadan otomatik olarak reklamlar sitenizde yayınlanır ve gelir elde edersiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.