1. Ana Sayfa
  2. SEO

SERP Nedir?

SERP Nedir?

SERP; İngilizce açılım olarak Search Engine Result Page anlamına gelmekte olan bir kısaltmadır. Dilimizde ise Arama Motoru Sonuç Sayfası anlamına gelmektedir. Arama motorlarında belirli sorgular ile arama yapmakta olan kullanıcıların karşısına çıkan sonuçlara ve bu sonuçların yer aldığı sayfalara verilen isimdir. Bu sayfalar arama yapılan sorgu ile alakalı olarak çıkan tüm sonuçları içerecektir. Sonuçlar çok az da olabilir milyonlarca sayfa olarak da karşımıza çıkabilir.

Arama motorları dizinlerinde yer alan web siteleri alaka düzeyi ve diğer parametreler göz önünde bulundurularak SERP üzerinde kullanıcılara sunulur. Böylece kullanıcılar istedikleri bilgiye ya da ürüne ulaşmış olacaktır. SERP içerisinde organik arama sonuçlarını barındırabileceği gibi arama motorlarında yer alan sponsorlu reklamları da kullanıcılara sunar. Google arama motorunda sonuç sayfasının ilk 4 ve son 4 gösterim kısmı sponsorlu reklamlara ayrılmıştır. Diğer sonuçlar ise organik alaka düzeylerine göre kullanıcılara gösterilecektir.

Sıralamaların Önemi Nedir?

Arama motorları sonuçlarında yer almak web siteleri için hayati önem taşımaktadır. Arama sonuç sayfalarında çıkmak için arama motorlarının dizinlerinde yer almak ve belirli alaka düzeyini yakalamak gerekir. Ancak bu konuda daha da önemli bir konu vardır ki o da sıralama! Arama motorlarında yapılan sorgu sonuçlarında kullanıcılar büyük ölçüde ilk sayfa üzerinden kendilerine sunulmakta olan sayfalar ile etkileşim kurmaktadırlar. Özellikle ilk sayfa içerisinde yer alan ilk 3 sonuç kullanıcıların en çok dikkatini çeken ve en büyük oranda trafiği kazanan sayfalar olmaktadır. Bu nedenle SERP üzerinde belirli bir anahtar kelimede ilk sayfada yer almak ve ilk sıralarda görüntülenmek web siteleri adına inanılmaz büyük bir trafik kaynağıdır.

1. SERP Sonuç Grafikleri

Arama motorları sonuç sayfaları üzerinde yer alan web sitelerinin bulundukları sıralamalara göre kazandıkları etkileşim oranları değişmektedir. Bu nedenle sıralama demek doğrudan etkileşim kazanmak ve büyümek demektir. Sıralama grafiği tahmini olarak şu şekildedir.

SERP Sayfa Sıralamaları

2. SERP İlk Sayfa Grafikleri

SERP sıralamalarında ilk sayfada yer alan web sitelerinin tıklanma oranları çok yüksektir. Ancak ilk sayfa üzerinde de sıralamalar büyük oranda etkileşim edinme anlamında farklılıklara gebedir. İlk 3 sıra ve diğer sıralamalar arasında ki farklar grafiklerimize şu şekilde yansımıştır.

SERP Birinci Sayfa

SEO ve SERP İlişkisi

Sonuç sayfaları üzerinde iyi sıralamalar elde etmek ve web sitelerinin daha yüksek organik trafik sayılarına ulaşmasını sağlamak adına Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yani SEO hayati öneme sahiptir. Sonuç sayfaları detaylı olarak analiz edildiğinde SEO çalışmalarına ağırlık vermiş olan web sitelerinin arama sonuç sayfalarında daha yüksek sıralarda yer aldıkları ve rakiplerine göre konumlarını daha uzun süre koruyabildikleri gözlemlenmiştir.

SEO çalışmaları sayesinde web sitelerinin alaka düzeyleri yükseltilmiş, anahtar kelime düzenlemeleri yapılmış ve arama motorları parametlerine göre güncellemeleri takip edilmiş olduğu zaman arama motoru sonuç sayfası sıralamalarında daha iyi yer elde etmeleri kaçınılmaz olacaktır.

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır? SEO Yapılacaklar Listesi yazımızı inceleyerek SEO hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  1. SERP Nedir?

    SERP; Arama motorları sonuç sayfası anlamına gelmekte olan bir terimdir.

  2. Arama Sonuçları Sıralamaları Nasıl Belirlenir?

    SERP sıralamaları web sitelerinin alaka düzeyleri ve arama motorları parametrelerine uygunlukları ölçüsünde belirlenmektedir.

  3. SERP Sıralamaları Neden Önemlidir?

    SERP sıralamaları web sitelerinin edindikleri trafik anlamında büyük ölçüde belirleyicidir. İlk sayfa tüm trafiğin %90’ını içerisinde barındırırmaktadır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.