1. Ana Sayfa
 2. SEO

SEO ve SEM Farkı

SEO ve SEM Farkı
SEO ve SEM Farkı

Çağımızın en çok dikkat çeken alanlarından biri olan dijital pazarlama, markaların ve markalaşmak isteyen firmaların vazgeçilmez büyüme yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Online platformların gelişmesi ve kullanıcı rakamlarının hızlı bir şekilde yükselmesi ile markalar geleneksel medya unsurlarına verdikleri önemi azaltarak, dijital platformlarda daha fazla yer almak ve kitlelerini büyütmek için adeta bir yarışa girmiş durumdalar. Bu büyük rekabet içerisinde dijital pazarlamanın önemi gün gittikçe artmaktadır. Dijital pazarlamanın alt dallarından ikisi en çok tercih edilen branşlar haline gelmiş ve rekabeti yönetmek adına üstüne en çok düşünülen konular olmuştur. Web sitelerinin arama motorlarına optimize hale getirilmesi yani SEO ile Arama motorlarında reklamcılık/pazarlama faliyetlerinin yürütülmesi yani SEM, rekabet yarışının bayrak unsurları haline gelmişlerdir. Peki bu iki unsuru birbirinden ayıran detayları nelerdir? SEO ve SEM farkı hakkında bilgi sahibi olmak tüm bu çalışmalara yön vermek adına çok önemli olacaktır.

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web sitelerinin arama motorları kriterlerine göre tüm detayları ile birlikte optimize edilmesidir. SEO çalışmalarında web sitesinin içerikleri, görselleri, teknik detayları, dış bağlantıları kısacası her şeyi ile birlikte bütüncül olarak ele alınır. Tüm bu detaylar arama motorlarına ve kullanıcılara optimize haline getirilerek, web sitelerinin daha iyi sıralama elde etmesi sağlanır. Kazanılan bu sıralama artışı sayesinde marka bilinci oluşturulur ve elde edilen kazancın arttırılması hedeflenir.

SEM Nedir?

SEM terim olarak search engine marketing yani arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Markaların arama motorlarında verilen reklamlar ile tanıtılması ve sponsorlu bir şekilde ön sıralarda yer almasını sağlar. Hizmet veya ürün satın almak niyetinde olan kullanıcıların hedeflenmesi ve bu hedefler doğrultusunda maksimum gelir elde edilmesi amaçlanır. Google ads gibi reklam servisleri ile arama motorlarında ilk sıralar için reklamlar planlanır ve bu sayede bir kazanım hedeflenir.

SEO ve SEM Farkı Nedir?

Dijital pazarlama çalışmalarını verimli yürütebilmek adına en etkili yöntemi seçmek gerekecektir. En verimli yöntem hakkında karar vermek adına ise SEO ve SEM arasındaki temel farkları bilmek ve bu unsurların hangilerinin hedeflerimiz adına gerekli olduğuna karar vermek gerekir. SEO ve SEM farkı oluşturan unsurları bir kaç madde ile sıralayabilmek mümkündür;

 • Çalışmaların etkisini gösterme süresi
 • SEO ve SEM çalışmaları sonrasında elde edilen süreklilik,
 • Operasyonların yürütülmesi adına ortaya çıkan maliyet,
 • Çalışmaları yürütürken uyulması gereken kurallar,
 • Projelerin hedef belirleme esnekliği,

gibi hususlarda SEO ve SEM çalışmaları arasında ciddi anlamda farklar bulunmaktadır. Bu farklar tüm çalışmaların neticesini ve seyrini doğrudan etkiler ve iki ayrı alanın oluşmasına imkan tanır. SEO ve SEM farkı unsurlarına yakından bakalım.

SEO vs SEM

Etki Süresi

SEM çalışmaları ile oluşturulan reklam kampanyaları onay almaları halinde direkt olarak arama motorları sonuçlarında ilk sayfada yer alacak ve etki edecektir. Ancak SEO çalışmaları bu kadar süre içerisinde etki sağlayamaz, en azından aylar süren bir çalışma neticesinde ilk sayfalarda yer almak mümkün olabilecektir.

SEM direkt etki eder,

SEO zaman ister.

Süreklilik

SEO Çalışmalarından elde edilecek olan sonuçlar daha uzun vadeli olacak ve arama motorlarında sıralamanızın belirli ölçülerde korunması ve daha da ileri gitmesini sağlayacaktır. Ancak SEM çalışmaları sizlere kısa süreli kazanç sağlar ve reklam kampanyalarınızı tekrar düzenlemeniz gerekir.

SEM kısa süreli,

SEO ise uzun vadeli sonuçlar sağlar.

Maliyet

Dijital pazarlama çalışmaları eninde sonunda bir takım maliyetler içermekte olan çalışmalardır. Ancak SEO operasyonlarınız için harcayacağınız maliyet neticesinde belirli bir konum elde edersiniz. Bu konum neticesinde gelecek olan ziyaretçileriniz ve tıklamalar için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak SEM kampanyaları için tıklama başına maliyetleri gözden çıkarmanız gerekir. Reklamları için sürekli olarak bir bütçe gerekirken SEO çalışmaları içim operasyonel maliyetler ortaya çıkar.

SEM için sürekli olarak maliyet,

SEO için ise operasyonel kısıtlı maliyet yeterli olacaktır.

Kurallar

SEO çalışmaları en temelinde arama motorlarının kurallarına web sitelerinin optimize edilmesi ile başlar. Bu kurallar zaman içerisinde değişiklik gösterebilir ve sabit kalacağınız garantisi bulunmaz. Ancak SEM çalışmalarında basit reklam kuralları vardır ve belirli kriterler neticesinde nerede yer alacağınızı planlayabilirsiniz.

SEM temel kurallar içerir ve değişkenlik azdır,

SEO sürekli olarak güncellemelere maruzdur ve takip edilmesi gerekir.

Hedef Belirleme

SEO çalışmalarınızı yürütürken belirli lokasyonlar belirlemeniz olası olmaz. Hedef anahtar kelimeleriniz çerçevesinde sınırlı kalırsınız ve özel lokasyonlar belirleyemezsiniz. Ancak SEM kampanyaları oluştururken birebir konum belirleyebilir, özel olarak il, ilçe hatta km bazında bir alan içerisinde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

SEM ile özel konumlar belirleyebilirsiniz,

SEO ile anahtar kelimeleriniz ile sınırlı kalırsınız.

 1. SEO ve SEM Farkı Nedir?

  SEO ve SEM çalışmalarının arasında bulunan farklardır. Dijital pazarlama çalışmalarının şekillenmesi ve planlanması adına önemlidir.

 2. Uzun Vadeli Sonuçlar İçin Hangi Yöntem Seçilmelidir?

  Arama motorlarında uzun vadeli verim elde etmek için SEO çalışmaları tercih edilmelidir. SEM çalışmaları kısa vadelidir.

 3. Hızlı Sonuç İçin SEO Faydalı mı?

  Arama motorlarında hızlı sıralamalar elde etmek adına SEO elverişli olmaz. SEO çalışmaları zamana yayılmış kapsamlı çalışmalardır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.