1. Ana Sayfa
 2. SEO

Google Algoritmaları Nedir?

Google Algoritmaları Nedir?

Google arama motoru olarak dünya üzerinde ki arama trafiğinin yaklaşık olarak %80’ini kendi bünyesinde barındırmaktadır. Bu yüzdelik dilim gün içerisinde milyarlarca aramanın google üzerinden yapıldığını bize söylemektedir. Pastanın diğer hissedarları ise Yandex, Bing olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabiki de Yandex ve Bing’in de yüklendiği günlük arama miktarı milyonlarla ifade edilebilmektedir. Hal böyle olunca web sitelerinin ilk öncelikleri her halükarda Google olmaktadır. Çünkü Google arama motorlarında patron konumda yer almakta ver her web sitesini hedeflerine ulaştırabilecek müşteri portföyünü içerisinde barındırmaktadır. Google algoritmaları ise, Google tarafından geliştirilmiş sıralama belirleme kriterleridir.

Google Algoritmaları

Peki Google arama sonuçlarında web sitelerinin sıralamalarını nasıl belirlemektedir? Hangi web sitesinin arama sonuçlarında daha önde çıkacağını ve arama yapan kullanıcılara sunulacağını neye göre ayarlamaktadır. İşte burada karşımıza Google tarafından kullanılmakta olan algoritmalar çıkmaktadır. Evet o meşhur algoritmalar! Google algoritmaları tüm web sitelerinin peşinde koştuğu bir konumdadır. Çünkü Google tarafından oluşturulmuş olan bu algoritmalar web sitelerinin hedefledikleri kullanıcılar ile karşılaşmasının belki önünde ki bir engel belki de bir destekçisidir.

Algoritmaların Önemi Nedir?

Google tarafından arama motorlarında ki işleyişi belirlemek adına oluşturulmuş algoritmalar, sıralamayı ve doğal olarak web sitelerinin kaderini doğrudan belirler. Üstlendiği bu büyük rolden ötürü optimizasyon çalışmalarında, içerik üretim aşamalarında ve web site dizayn aşamalarında her zaman algoritmalar planın bir parçasıdır. Göz ardı edilemez

Algoritmalar içerisinde barındırdıkları “sır” kriterler ile web siteleri için hayati önem taşımaktadır. Sır diyoruz çünkü Google son zamanlarda algoritmalarda yaptığı güncellemeleri,kaldırmaları veya eklemeleri paylaşmaktan yana tavır sergilememektedir. Hal böyle olunca, web site optimizasyonları sırasında algoritmalara ayak uydurmak git gide zorlaşmaktadır. Gün içerisinde veya her şeyden habersiz dinlenirken, algoritmaların Google tarafından değiştirildiğini öğrenebilirsiniz. Bu değişiklik sizin adınıza iyi de olabilir kötü de. Web sitenizin durumuna bağlı olarak algoritmaların sizleri nasıl etkileyeceği değişebilir. Tabi ki bunlar sır olarak değiştirilemkte olmasalarda bu konuda daha kesin şeyler söylemek mümkün olabilecekti. Ancak maalesef şu an bu mümkün değil.

Google Algoritmaları Temel Kriterleri Nelerdir?

Google tarafından oluşturulmuş olan algoritmalar sır olarak tutulsa da, arama motoru sonuç sayfalarını belirlemekte olan birkaç temel kriter bulunmaktadır. Bu kriterler doğrudan düzeltebileceğiniz ve sizlerin sıralamasını yükseltebilecek olan kriterlerdir. Bunlar genellikle değişmemektedirler. Değişmekte olan algoritmalar genelde daha küçük kapsamlı düzenlemeler içermektedir. Peki bu temel kriterler nelerdir?

Google Algoritmalarının Temelleri
 • Başlık
 • Alaka Düzeyi
 • Site Hızı
 • Uyumluluk

ilk olarak sıralamayı doğrudan etkileyen temel kriterler olarak bu muhteşem 4’lüyü saymak mümkündür.

Başlık : Sitenizin ve içeriklerinizin başlığı optimize edilmiş bir biçimde olmalıdır. Başlıklarının kesinlikle belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeyi içerisinde barındırmalıdır. Aksi halde yapılan arama sorgusunda çıkma şansı çok düşük olur.

Alaka Düzeyi: Kullanıcılara sunmuş olduğunuzun içeriklerinizin arama sorgusu ile alakalı olması gerekmektedir. Alaka düzeyi düşük olan, yeteri uzunlukta ve düzenli yapıda olmayan içerikler arama sonuçlarında algoritmaların gazabına uğrar.

Site Hızı: Site hızı Google için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesidir. Google kullanıcı deneyimlerine büyük önem vermektedir. Bu nedenle yavaş açılan bir site sıralamalarda yükselemez!

Uyumluluk: Unutulmamalıdır ki günümüzde taşınabilir teknolojilerde ki intetnet kullanımı git gide artmaktadır. Hatta arama motorlarında yapılan sorguların yaklaşık olarak %40’ı akıllı cihazlardan gelmekte olan aramalardır. Bu nedenle web siteniz mobil uyumlu olmalıdır.

Bahsettiğimiz bu kriterlerden hariç olarak onlarca etmen daha bulunmaktadır. Ayrıca bu etmenlerin sürekli olarak güncellendiğini ve yenilerinin eklendiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle web sitesi inşa etmek uzun bir süreçtir!

 1. Google Algoritmaları Nedir?

  Google tarafından arama motorları sonuçlarını iyileştirmek adına kullanılmakta olan otomatik kriter işlemleridir.

 2. Algoritmalar Neden Değişir?

  Algoritmalar, Google tarafından kullanıcılara daha iyi hizmet sunabilmek ve rekabeti düzenlemek adına değiştirilmektedir.

 3. Google Algoritmaları Ne Zaman Değişir?

  Google değişiklikler hakkında herhangi bir net tarih vermemektedir. Ayrıca yaptığı değişiklikler ile ilgili bilgileri de tam anlamıyla paylaşmamaktadır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.