Sıfırınca Sıra(Featured Snippet) Nedir? Featured Snippets Nasıl Yapılır?
 1. Ana Sayfa
 2. SEO

Sıfırınca Sıra(Featured Snippet) Nedir? Featured Snippets Nasıl Yapılır?

Featured snippets yani Sıfırıncı sıra, Google organik arama sonuçlarında, bir web sitesinin belirli bir arama sorgusu sonucunda sayfanın en başında çerçeveli/kutu içerisinde kullanıcıya sunulmasıdır.

Öne çıkan arama sonucu özelliği bundan yaklaşık olarak 5 yıl önce Google tarafından ortaya çıkarılmıştır. Google arama sorgusu ile tam olarak eşlesen ve aranmakta olan anahtar kelime ile ilgili en kesin sonuçları sunan web sayfalarını sıfırıncı sırada yani featured snippets üzerinde sunmaktadır.

Sıfırıncı Sırada Yer Almak Neden Önemlidir?

Sıfırıncı sırada yer almak ve arama sonuçlarında dikkat çekici bir halde bulunmak elbette yanında büyük avantajlar getirmektedir. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Marka bilinirliğinin arttırılması
 • Yüksek tıklama oranı
 • Sayfa otoritesinin yükselmesi

Featured Snippets Nasıl Çalışır?

Sıfırıncı sıra sonuçları, Google tarafından özel bir yazılım ile web sayfasının içerisinden direkt olarak alınmaktadır. Bu sayede kullanıcılara daha dikkat çekici sonuçlar sunmak ve arama sonuçlarının zenginleştirilmesi amaçlanmıştır.

Google web sayfaları içerisinden sonuçları alırken hangi kriterlere balı olduğunu söylememektedir. Arama sorgusu ile en alakalı ve kesin bilgileri sunan web sayfaları ve içerisinde yer alan kısımlar belirlenir ve sıfırıncı sırada gösterilmeye layık görülür. Bu sayede arama sonuçlarında kullanıcı odaklı içeriklerin yer alması amaçlanmıştır.

Google tarafından belirlenen ve geliştirilen özel yazılımlar sayesinde, web site sahiplerinin ve içerik oluşturucuların sıfırıncı sıra sonuçlarına müdahale etme şansı yoktur. Sonuçlar tamamen organik bir şekilde Google tarafından belirlenir. Yani burada tüm yetkinin Google’a ait olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

featured snippets nedir

Öne Çıkarılmış Sonuç Türleri Nelerdir?

Google arama sonuçlarında birden farklı türde featured snippets bulunmaktadır. Bunlar arama sorguları, arama sorgusu ile en alakalı sonuç ve içeriğin kalitesi çerçevesinde 4 farklı şekilde karşımıza çıkabilir;

 • Paragraf
 • Listeleme
 • Tablo
 • Video

şeklinde karşılaşabileceğimiz bu sonuçlar ile ilgili olarak bazı veriler mevcuttur. Featured snippets olarak karşımıza çıkan sonuçlarda %70 oranında paragraf içerikleri, %19 oranında listeler, %6 oranında tablolama ve son olarak da %5 oranında video sonuçlar yer almaktadır. (Kaynak; Semrush blog)

featured snippets rehberi

Featured Snippets Nasıl Yapılır? Sıfırıncı Sıra Nasıl Optimize Edilir?

Sıfırıncı sırada yer almak kolay bir durum değildir. Bunun için içeriğinizin çok kaliteli olması ve Google tarafından beğenilmesi gerekir. içeriklerinizin sıfırıncı sırada yer alması için bazı optimizasyon işlemlerini göz önünde bulundurmanız hatta içerik oluşturma esnasında bu önerileri dikkate almanız gerekmektedir. Sıfırıncı sırada yer almak için özen göstermeniz gereken kısımlar şu şekildedir;

Featured Snippets Nasıl Yapılır? Sıfırıncı Sıra İçin Yapılması Gerekenler;

Anahtar kelime seçimi

Uzun kuyruk anahtar kelime seçimi size fayda sağlar.

Soru kalıplarının kullanılması

Başlıklarınızda ve anahtar kelimelerinizde soru kalıpları kullanınız. Neden veya Nasıl gibi?

İçeriklerin türlere göre optimize edilmesi

İçeriklerinizi türlere göre kategorize edin. Kategorizasyon size avantaj sağlar.

İçeriklerin güncel tutulması

İçeriklerinizi her zaman güncel tutun. Güncel olmak sıralamaya fayda sağlayacaktır.

Görsellerin kullanımı

İçeriklerinizde görsel kullanmak çok önemlidir. 200 kelime başına bir görsel kullanmak sıfırıncı sıra için fayda sağlayacaktır.

Anahtar kelime seçimi

İçerikler adına anahtar kelimeler hayati öneme sahiptir. Featured snippets için ise daha büyük bir öneme sahiptir. Yapılan incelemeler neticesinde uzun kuyruk anahtar kelimelerin, kısa anahtar kelimelere göre daha sık bir şekilde featured snippets’a sahip olduğu görülmüştür.

Tek kelimeye sahip olan anahtar kelimelerin yalnızca %4,3’ü sıfırıncı sırada sonuç sunarken,

5 kelimeye sahip anahtar kelimeli arama sorguları %17 oranında featured snippets’a sahiptir.

Ayrıca 10 kelimeye sahip anahtar kelimelerin ise %55 oranında sıfırıncı sıra sonucuna sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu da demek oluyor ki uzun kuyruklu anahtar kelime hedeflemesi yaparak içeriğimizi sıfırıncı sırada görmek adına şansımızı arttırabiliriz.

Uzun kuyruk anahtar kelime nasıl seçilir? Bilgi almak için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Soru kalıplarının kullanılması

Oluşturmakta olduğunuz içeriklerinizin kullanıcıların kafasında yer alan sorulara cevap vermesi çok önemlidir. İçeriklerinizin “Nasıl?, Nedir? Nasıl Yapılır?” gibi soru kalıplarına net olarak cevap vermesi gerekmektedir. Hatta bu kalıpları içinde barındıran anahtar kelimelerin seçilmesi, içeriğinizin sıfırıncı sırada yer alma ihtimalini arttıracaktır.

Örnerğin; “Featured Snippets” anahtar kelimesini hedeflemek yerine,

“Featured Snippets Nasıl Yapılır?” gibi bir soru kalıbını hedef olarak belirleyebilirsiniz.

İçeriklerin türlere göre optimize edilmesi

Yazımızın giriş kısmında öne çıkarılan içeriklerin belirli türlere sahip olduğunu söylemiştik. Sizlerin de içeriklerinizde bu içerik türlerinize yer vermeniz, içeriklerinizin sıfırıncı sırada yer alma şansını arttıracaktır. Özellikle içeriklerinizde listelemeye ve kesin tanımlar içeren paragraflara yer vermenizde büyük yarar vardır.

İçeriklerin güncel tutulması

Sıfırıncı sırada yer almakta olan içeriklerin en geç 2 yıl önce paylaşıldığı bilinmektedir. Yani öne çıkarılan bir içeriğe sahip olmak için, güncel bir içeriğe sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle içeriklerinizi sürekli olarak analiz etmeli, kullanıcılarınız için ekleme yapmalısınız. Bu sayede sıfırıncı sırada yer alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Görsellerin kullanımı

Görselleriniz içeriklere dahil edilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Yazılarınızın uzunluğu ölçüsünde görsel kullanmaya büyük önem göstermelisiniz. Sıfırıncı sırada çıkmakta olan içeriklerin ortalama +1100 kelime olduğu, içerisinde H1,H2 ve H3 başlıklarının hiyerarşik bir şekilde kullanıldığı ve ortalama 8 adet görsel kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle siz de görsel kullanımına önem veriniz.

Sıfırıncı Sıra Hakkında Önemli Bilgiler ve Sonuç

Öne çıkarılan içeriklere sahip olan web siteleri hakkında yapılan araştırmalar neticesinde bazı ortak kanılara varılmıştır.

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanılması
 • İçeriklerde çok sayıda görsel olması
 • H1,H2 ve H3 başlıklarının kullanılması
 • Ortalama olarak +1100 kelime uzunluğa sahip olunması
 • HTTPS kullanması
 • %66 oranında yapılandırılmış veriye sahip sitelerden seçilmesi
 • Ortalama olarak 42 kelimeye sahip paragrafların öne çıkarılması
 • Ortalama olarak 6 maddelik listelemelerin seçilmesi
 • Uzun URL yapısına sahip olması, Subdomain ya da Ana konulara bağlı alt konulara sahip olması örnek olarak; siteadi.com/ana-konu/altkonu/

Featured snippets nasıl yapılır sorusu karşılığında cevaplar sunmaya çalıştık. Sizler de bu kriterleri göz önünde bulundururarak; kullanıcıya değer katmak, aranılan soru hakkında net bilgiler vermek kaygısı ile oluşturulan içeriklerin sıfırıncı sırada yer alması adına yüksek bir şansa sahip olabilirsiniz. Ancak bu durumun tamamen Google inisiyatifinde olduğunu hatırlatmakta yarar olacaktır.

Bu makale oluşturulurken aşağıda yer alan içerik kaynak olarak kullanılmıştır; Kaynak Semrush Blog

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır? SEO Yapılacaklar Listesi yazımızı inceleyerek SEO hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 1. Featured Snippets Nedir?

  Featured snippets, Google arama sonuçlarında arama sorgusu ile en alakalı olan sayfanın kutucuk içerisinde sayfa başında sunulmasıdır.

 2. Sıfırıncı Sıra ve Anahtar Kelime İlişkisi Var mıdır?

  Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin sıfırıncı sırada yer almasının ihtimali, tek kelimeli anahtar kelimelere göre daha yüksektir.

 3. Sıfırıncı Sıra Nasıl Belirlenir?

  Featured snippets üzerinde yer almak için optimizasyon işlemleri yapılabilir. Ancak tüm inisiyatif Google’da bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.