Google tarafından Ekim 2020 tarihinde yayınlanan yeni duyuru ile “Google Analytics 4.0 Uygulama+Web” adı verilen yeni bir güncelleme kullanıcılara sunulmuş oldu. Yeni gelen Analytics 4.0 özelliği ile web site verileri ve uygulama verilerini artık birleştirilmiş bir versiyonda Google Analtyics mülkünüz üzerinden takip edebileceksiniz. Bu sayede zahmetli ve vakit alan, üstelik manuel olarak yapılması gereken veri analizlerini, Google analytics 4.0 ile birlikte daha kısa sürede ve tamamen otomatik olarak toplayabileceksiniz.

Web siteleri haricinde mobil applikasyonlara sahip olan kullanıcılar için verileri boyut ve metrikler üzerinden birleştirilmiş bir şekilde sunan, ve bu sayede analizlerin daha tutarlı olarak ele alınmasını sağlayan Google Analytics 4.0 Uygulama+Web dijital pazarlama kampanyalarına yeni bir soluk getirecek gibi gözüküyor. Tıpkı temel Analytics versiyonu gibi ücretsiz olarak hesabınıza yeni bir mülk olarak ekleyebileceğiniz bu özellik şu tarihte beta olarak kullanılabilmektedir.

Google Analytics Uygulama+Web Neler Sunuyor?

Google Analytics uygulama+web ile birlikte temelde hem mobil uygulamanızın hem de web sitenizin etkileşimlerinin birleştirilmiş bir şekilde sizlere sunulmasını sağlıyor. GA uygulama+web özelliği ile birlikte;

google analytics ölçümlemeleri
 • Uygulama içi kaydırmaları ölçümleme,
 • Video görüntülenmelerini takip edebilme,
 • Giden tıklamaları takip edebilme,
 • Site içi aramalar hakkında bilgi sahibi olma,
 • Dosya indirmeleri hakkında bilgi sahibi olma,

gibi yeni ölçümlemeleri kullanıcılara sunmaktadır. Platformlarınız arası ölçümlerinizi yapılandırabileceğiniz yeni analiz modülü sayesinde esnek bir veri toplama aracına sahip olabilmeniz mümkün olacaktır.

Google Analytics 4.0 Uygulama+Web Nasıl Kurulur?

Analytics 4.0 modülünü aktif olarak kullanabilmek adına isterseniz daha önce hiç kullanılmamış bir Google Analytics hesabı açabilir, isterseniz de halihazırda sizlere ait olan Google Analytics hesabınıza yeni bir mülk ekleme yolu ile kullanıma başlayabilirsiniz. Biz bu yazımızda var olan hesabınıza yeni bir mülk ekleme metodu ile 4.0 modülünü aktif etmeyi anlayacağız.

 • İlk olarak Google Analytics hesabınıza giriş yapın.
 • Daha sonra Ana Sayfa görünümümüzün sol tarafında yer alan yönetim panelinin sol altında bulunan “Yönetici” bölümüne tıklayarak giriş yapıyoruz.
google analytics uygulama+web
 • Karşınıza çıkan bölüm üzerinden “Mülk Oluştur” seçeneğini tıklıyoruz.
analytics 4.0 modül
 • Mülk oluşturma şeçeneklerinden bize sunulan ve beta olarak gözüken “Uygulama ve Web” seçeneğini tıklayarak, “Devam et” diyoruz.
google analytics uygulama ve web modülü
 • Mülk seçimimizi yaptıktan sonra sıra Mülk ayarlarını düzenlemeye geldi. Mülk adını kendi instiyatifimiz çerçevesinde belirliyoruz ve dönüşümlerimizi ölçmek adına lokasyon+para birimi seçimini tamamlıyoruz.
google analytics mülk
 • Mülk ayarlarımızı seçtikten sonra karşımıza 3 adet seçenek çıkacaktır. “iOS”, “Android” ve “Web”. İlk olarak Web akışı oluşturmak için “Web” seçimine tıklıyoruz.
google analytics 4.0 kurulumu
 • Web seçimimizi gerçekleştirdikten sonra karşımıza Web akışının veri toplama ayarları ve akış ile ilgili izleme kodları gelecektir. Buradan toplanılması istenen verileri ayarlamak için Geliştirilmiş ölçüm seçenekleri ile istediğimiz ölçüm modellerini aktif etmemiz yeterli olacaktır. Daha sonra etiket ve izleme ayarlarının da tamamlanması gerekmektedir.
analytics web akışı ayrıntıları
 • Web akışımızı düzenledikten sonra tekrar Mülk ayarları üzerinden iOS ve Anroid uygulamalarımız için de yeni akışlar oluşturabilmekteyiz.
analytics ios ve android
 • iOS ve Anroid akışları oluşturmak için ; Uygulama kimliği, Uygulama adı, Uygulama marketi kimliği gibi bilgilerimizi girmemiz ve uygulamamız için Firebase hizmetini kullandığımızı onaylamamız gerekmektedir. Ayarlamaları yaparak, Firebase DSK eklemelerini yapmalı ve uygulama üzerinden doğrulama gerçekleştirmeliyiz.
analytics uygulama akışı yapılandırma

Tüm bu düzenlemeleri yaptıktan sonra Analytics Uygulama+Web ölçümleme modülümüz hazır demektir. Artık hem uygulamalarımızın hem de web sitemizin bilgilerini birlikte toplayabilir ve analizlerimizi oluşturabiliriz.