1. Ana Sayfa
 2. SEO

Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Backlink ya da Backlink alımı SEO çalışmaları adına hayati bir önem taşımaktadır. Peki backlink nedir? Neyi ifade eder? Hedeflenen yükselme için yapılması şart olan Backlink çalışmaları SEO hizmetleri arasında belki de en çok analiz gerektiren ve en çok uğraş isteyen alt dalı oluşturmaktadır. Öyle ki internet sitelerinin hepsinin backlink alımı konusunda çalışmalar yaptığını düşününce, iyi analiz yapma ve bu minvalde daha kaliteli backlinklere ulaşmak rakipleri geride bırakmak ile aynı anlamları taşıyacaktır.

Backlink Ne Demektir?

Backlink Nedir?

Backlink, SEO çalışmaları yapılan websitesi adına diğer websitelerine link yerleştirme işlemidir. Bu sayede Google siteleri tarafıdığında hedef websitesine yapılan atıfları görür ve link yerleştirilen sitenin kalitesini de baz alarak puanlama yapar. Bu sayede websiteleri backlink sayılarını arttırarak google nezdinde sıralarıma yükselmesi ve arama motorlarında daha yüksek sıralara çıkma şansı yakalar. Backlink alımı öncesinde analiz yapılması, diğer SEO çalışmalarında olduğu kadar büyük önem arz eder. Yapılan bu analizler neticesinde anahtar kelimeler belirlenir ve bu anahtar kelimeler backlink alımında kullanılırlar. Ayrıca yapılacak olan analizlerde rakiplerin aldıkları başarılı ve kırık/kayıp backlinklerde iyice incelenerek, rakiplerin önüne geçmek adına bir yol haritası oluşturulabilir.

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink alımı yapılmadan bir SEO işlemi düşünülemez. Bu nedenle de backlink yükselmek için elzem bir konudur. Google botlarına sitemizin birçok sitede yer aldığını göstermek, özellikle kaliteli sitelerde bunu başarmak, rakipleriniz karşısında sizlere inanılmaz bir ivme kazandırır.

Anahtar kelimeden backlink alımı, kullanıcıların arama sorgularında sitenizin daha ulaşılabilir olmasını ve böylece trafik artışını yakalamanızı sağlar. Bu da sizlere yükseliş ve gelir olarak dönecektir.

Batuhan Durmaz Backlink

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Backlink alınacak sitelerin DR/DA değerlerine dikkat edilmelidir. Düşük değerli siteler tercih edilmemelidir.
 • Spam olarak algılanacak şekilde Backlink alımından kaçınılmalıdır.
 • Google tarafından kalitesiz olarak görülen değersiz linklerden uzak durulmalıdır.
 • .edu veya .gov uzantılı sitelerden Backlink almak büyük katkı sağlayacağı için bu tarz uzantılı sitelere öncelik verilmelidir.
 • Anahtar kelimeler iyi tercih edilmeli ve Backlink alımında muhakkak anahtar kelime kullanılmalıdır.
 • Kırık veya kayıp link olarak geri dönüş ihtimali bulunan backlinklerden kaçınılmalıdır.
 • Dikkat edilmesi gereken hususların başında bunlar gelmektedir.

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Kaliteli backlink almak SEO çalışmaları sırasında hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlar. Bu nedenle üzerinde önemli durulması gerekir. Kaliteli backlink alımı ilk olarak SEO uzmanlarına bağlı olan bir durumdur. SEO uzmanları bu konuda büyük datalara sahip oldukları için ellerinde kaliteli yönlendirmeler yapacakları veriler zaten mevcuttur. Ancak kaliteli backlink alımı sadece data ile sınırlı değildir. SEO uzmanları tarafından yapılacak olan isabetli analizler ile de doğrudan ilgilidir. Hedefler gözetilerek yapılan isabetli analizler ile birleşen kaliteli veriler muhteşem bir backlink çalışması ortaya çıkmasına vesile olacaktır.

SEO Nasıl yapılır merak edenler için harika bir yazı sizlerle!

 1. Backlink Nedir?

  Backlink, SEO çalışmaları sırasında harici websitelerinden faydalanılarak link inşa etme çalışmasıdır.

 2. Backlink Nasıl Alınır?

  Elde edilen veriler kullanılarak websitelerine, hedef websitesi linki ekleme sureti ile backlink alımı gerçekleştirlir.

 3. Backlink Neden Alınır?

  Alınan her backlink google motorlarının websitemizi daha fazla fark etmesini ve böylece daha çok öne çıkarmasını sağlayacağı için SEO çalışmaları adına çok önemlidir.

 4. Backlink Ne Zaman Alınır?

  Backlink süreçleri kapsamlı analizler sonrasında SEO uzmanı tarafından belirlenir. Genellikle bu işlem organik bir yükselme sağlamak adına sürekli olarak devam edecektir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.