1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Xpath, Google Sheets ve SEO

Xpath, Google Sheets ve SEO

xpath kullanarak seo analizi yapmak

Google araçları hayatımızın hemen hemen her alanında kullanmakta olduğumuz kurtarıcıların başında gelmektedir. Bu yazımızda da Google E-tablolar üzerinde yer alan birkaç formul ile birlikte yapılabilecek olan basit işlemden söz edeceğim. Bu işlemler sonucunda ortaya çıkacak yarı-otonom sistem ile SEO çalışmalarımızda kullanmak için “Basit Araçlar” üretebileceğiz. 

Xpath Nedir? 

Xpath, XML dosyalarında yer alan etiketlere ulaşmak için W3 tarafından geliştirilmiş olan bir standart olarak bilinmektedir. Xpath standartları sadece XML dosyalar içerisinde kullanılabilmektedir. 

Xpath standartları sayesinde, XML dosyalardan veri çekilebilmektedir. Bu veri çekme işlemleri sırasında belirli formüllere sadık kalmak ve Xpath yazımını bilmek yeterli olmaktadır.

Xpath Nasıl çalışır?

Xpath temel anlamda XML dosyalar içerisinde yer alan bir etiketin dosya yolunun tarif edilmesini ifade eder ve çalışma prensibi tamamen bu temele dayanır. Xpath yazmak için HTML etiketlere ve aynı zamanda da attributelere hakim olmak (en azından aşina) olmak gerekecektir. Temel niteliklere hakim olan kişiler için Xpath yazmak hiç de zor olmayacaktır.

Google Sheets ile Kullanılabilecek Xpath Kodları Listesi

Google e-tablolarda formüller kullanarak web sitelerinden veri çekmek için kullanılabilecek xpath yazımlarına aşağıda yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

Formül AdıFormülİşlevi
Title//titleWeb sayfalarından title içeriğini çekmenizi sağlar.
Meta Description/html/head/meta[@name=”description”]/@contentWeb sayfalarından meta açıklama içeriğini çekmenizi sağlar.
H1//h1Web sayfalarından H1 içeriğini çekmenizi sağlar.
H2//h2Web sayfalarından H2 içeriğini çekmenizi sağlar.
H3//h3Web sayfalarından H3 içeriğini çekmenizi sağlar.
H4//h4Web sayfalarından H4 içeriğini çekmenizi sağlar.
H5//h5Web sayfalarından H5 içeriğini çekmenizi sağlar.
H6//h6Web sayfalarından H6 içeriğini çekmenizi sağlar.
Canonical/html/head/link[@rel=”canonical”]/@hrefWeb sayfasının canonical etiketlerini sizler için getirir.
Index/html/head/meta[@name=”robots”]/@contentWeb sayfasının index durumunu sizler için getirir.
Resim Sayısıcount(//img)Web sayfasının toplam resim sayısını getirir.
Alt Etiket//img/@altWeb sayfalarında yer alan tüm resimlerin alt etiket içeriklerini sizler için getirir.
Alt Etiket Sayısıcount(//img/@alt)Web sayfalarında yer alan tüm resimlerin alt etiketi sayılarını kontrol eder.
Linkler//a/@hrefWeb sayfalarında yer alan tüm linkleri getirir.
Link Sayısıcount(//a/@href)Web sayfalarında yer alan tüm linklerin sayısını görmenizi sağlar.
Sitemap//*[local-name() =’sitemap’]/*[local-name() =’loc’]Sitemap dizinleri içerisinde yer alan alt site haritalarını görmenizi sağlar.
Sitemap 2//*[local-name() =’url’]/*[local-name() =’loc’]Özel belirttiğiniz sitemap URL’leri içerisinde yer alan linkleri görmenizi sağlar.
Hreflang//@lang Web sayfalarının dil etiketini görmenizi sağlar.

Google E-Tablolarda Xpath Formülleri Nasıl Kullanılır?

Google sheets üzerinde belirli verileri elde etmek için kullanabileceğiniz xpath formülleri listesini yukarıda sizler ile paylaştık. Bu formülleri kullanmak için ise aşağıda yer alan yazımları deneyebilirsiniz.

=IMPORTXML(“URLADRESİ”;”FORMÜL”)

örneğin; =IMPORTXML(“https://www.batuhandurmaz.com/”;”//@lang”) bu formül ile söz konusu URL’nin HREFLANG etiketine erişebiliriz.

ya da

=IMPORTXML(“HÜCRENUMARASI”;”FORMÜL”)

örneğin; =IMPORTXML(A2;”//title”) bu yazım ile A2 hücresinde yer alan URL için title içeriğini getirmesini sağlayabiliriz.

ya da

=IMPORTXML(“HÜCRENUMARASI”;”FORMÜLÜNYERALDIĞIHÜCRE”)

Örneğin; =IMPORTXML(A2;B2) bu formül ile A2 hücresinde yer alan URL ve B2 hücresinde yer alan Xpath formülünü birleştirerek veri elde edebiliriz.

xpath ve google e-tablolar

Google E-Tablolarda Basit SEO Aracı Yapmak

XPath kullanarak Google e-tablolar üzerinde SEO aracı yapmak mümkündür. Yukarıda verilen Xpath formüllerini kullanarak kendi SEO aracınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Buna örnek olması adına kendi tarafımdan yapılmış olan basit SEO aracını buraya bırakıyorum;

Google E-Tablolar Basit SEO Aracı

Bu Drive dosyasını açtığınızda kopyalayıp kullanmanız gerekmektedir. Eğer bir G-mail hesabında aktif değil iseniz kopyalayamazsınız.

Bu dosyayı kullanırken sadece giriş sayfasında (meta etiket konrtol) bulunan B4 hücresine istediğiniz web sayfası adresini girmeniz yeterlidir.

XPATH Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Xpath Nedir?

Xpath, XML dosyalarında yer alan etiketlere ulaşmak için W3 tarafından geliştirilmiş olan bir standartdır.

Google E-Tablolarda Title Nasıl Çekilir?

Google e-tablolar üzerinde, //title xpath formulünü kullanarak bir web sayfasının başlık etiketine ulaşabilirsiniz.

Xpath ve Google E-tablo Kullanarak SEO Aracı Yapmak Mümkün mü?

Google e-tablolar üzerinde xpath formüllerinden yararlanarak basit bir SEO aracı yapabilirsiniz. Yazı içerisinde yer alan formül listesinden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta ve kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap