1. Ana Sayfa
  2. Wordpress

WordPress SEO Eklentileri

WordPress SEO Eklentileri

Wordpress dünyada milyonlarca web sitesi tarafından tercih edilmekte olan bir içerik yönetim sistemidir. Arama motorlarında yer almakta olan web sitelerinin yaklaşık olarak 1/3’ü wordpress kullanmaktadır. Wordpress’in sunduğu özellikler ve eklentiler sayesinde kolay bir şekilde site kurmak, yönetmek ve paylaşmak mümkündür. Ayrıca wordpress içerisinde barındırdığı çok kapsamlı SEO eklentileri sayesinde web sitelerine arama motorları optimizasyonları konusunda büyük avantajlar sağlar.

Wordpress siteleri adına yazılımcılar tarafından geliştirilmiş olan SEO eklentileri mevcuttur. Wordpress sitelerine kolay bir şekilde entegre edilebilen bu eklentiler sayesinde, sitelerin arama motorları için daha iyi optimize edilmesi ve daha çok ön plana çıkması mümkün hale gelmektedir. Bu eklentiler sayesinde sizlerde web sitelerinizin temel SEO çalışmalarını yürütebilir ve içeriklerinizi daha çok ziyaretçiye ulaştırabilirsiniz. Organik trafik miktarlarınızı arttırabilir ve adsense gelirlerinizi yükseltebilirsiniz.

Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi wordpress kullanıcıları tarafından en çok kullanılmakta olan SEO eklentilerinin başında gelir. Yaklaşık 5 milyon kişi tarafından kullanılmakta olan bir eklentidir. Bu eklenti ile Sitemap oluşturabilir ve arama motorlarına gönderebilirsiniz. Oluşturduğunuz içeriklerinizin SEO ayarlarına pratik bir şekilde göz atabilir ve okunabilirlik durumlarını öğrenebilirsiniz. Yoast SEO eklentisi ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Pro sürüm için ise ücret ödemek gerekecektir.

All in One SEO Pack

Yoast SEO ile birlikte en popüler SEO eklentilerinden birisi de All in One SEO Oack eklentisidir. Sitenizi optimize etmek, meta etiketlerinizi düzenlemek, site haritası oluşturmak ve title düzenlemelerini yapmak adına kolay çözümler sunmaktadır. Bu sayede web sitenizi ve içeriklerinizi arama motorları adına daha görünür bir hale getirmenize yardımcı olur.

W3 Total Cache

W3 Total Cache eklentisi, web siteniz adına cache işlemlerinizi yürütmeniz adına kullanabileceğiniz bir eklentidir. Kolay düzenlenebilen cache ayarları sayesinde web sitenizin açılış hızlarını yükseltebilir ve kullanıcı deneyimlerinizi iyileştirebilirsiniz. Site hızınızı arttırarak web sitenizin arama motorları nazarında daha kaliteli bir duruma gelmesini sağlayabilir ve sıralama artışı yakalayabilirsiniz.

Google XML Sitemap

Arama motorları dizinlerinde yer almak ve web sitesinin kolay indekslenmesini sağlamak adına site haritalarının oluşturulması zorunludur. Google XML Sitemap eklentisi sayesinde web sitenize ait kapsamlı bir site haritasını kolaylıkla oluşturabilir ve oluşturduğunuz her içerikten sonra site haritasının otomatik olarak güncellenmesini sağlar. Yaptığınız her güncellemeden sonra bu eklenti arama motorlarına ping gönderir ve indekslenme sürecinizi hızlandırır.

Broken Link Checker

Bir web sitesi adına en korkulan durumlardan birisi 404 hatası almaktadır. Web siteniz içerisinde yer alabilecek olan 404 linkler yani kırık bağlantılar, sitenizin arama motorları karşısında ki itibarını düşüerecektir. Broken Link Checker SEO eklentisi ile web sitenizde yer alan linklerin durumlarını kontrol edebilir ve kırık linklerden haberdar olabilirsiniz. Ayrıca bu eklenti olumsuz bir durum yaşanması halinde sizlere mail atarak bildirim sunmaktadır.

WP Smush

WP Smush eklentisi görsel optimizasyonu sağlamakta olan bir eklentidir. SEO çalışmalarından önemli bir yere sahip olan görsel optimizasyonu süreçlerinde sizlere büyük fayda sağlayabilir. Bu eklenti sayesinde web sitenizde hali hazırda bulunan görsellerinizin boyutlarını küçültebilir ve sitenizin stabilizasyonunu yükseltebilirsiniz. Ayrıca eklentiyi yükledikten sonra sitenizin içine ekleyeceğiniz görsellerinizin de otomatik olarak optimzie edilmesini sağlayabilirsiniz.

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache bir önbellek alma eklentisidir. Wordpress siteleri için W3 Total Cache ile birlikte en çok tercih edilen önbellek eklentilerinin başında gelmektedir. Bu eklenti sayesinde, siteniz için çok kolay bir şekilde önbellek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede site yüklenme hızlarınızı arttırabilir ve sitenizin arama motorlarında ki konumunu daha iyi yerlere getirme şansı yakalayabilirsiniz. Ücretsiz olarak yüklenebilen bu eklentiden daha iyi yararlanmak isterseniz premium sürümüne geçiş yapabilirsiniz .

Aksimet

Aksimet Wordpress siteleri adına istenmeyen yorumlardan kurtulma hizmeti vermekte olan bir eklentidir. En çok tercih edilen Spam koruma eklentilerinin başında gelir. Sitenize gelen yorumları belirli kriterlere göre kontrol eder ve size sunar. Sitenize zarar verecek olan yorumları engeller. Bu sayede zararlı yorumlardan, link içeren yorumlardan kurtulabilir ve site sağlığınızı, içeriklerinizin kalitesini daha üst seviyelerde tutabilirsiniz.

  1. SEO Eklentisi Nedir?

    SEO Eklentisi, arama motorlarına karşı web sitelerinin daha stabil olmasını ve iyi sonuçlar elde etmesini sağlayan eklentilerdir.

  2. SEO Eklentileri Neden Önemlidir?

    SEO Eklentileri sayesinde arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar kazanabilir ve web sitenizin organik trafik oranlarını yükseltebilirsiniz.

  3. SEO Eklentileri Nasıl Yüklenir?

    Wordpress siteleri için SEO eklentilerini, eklenti kütüphanesinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.