1. Ana Sayfa
  2. SEO

SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu dijital pazarlama ve reklam trendlerinin başında gelen, websitelerinin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılan çalışmalara verilen isimdir. Peki SEO nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

İnternet üzerinde varlıklarını sürdürmekte olan websiteleri kendi kategorilerinde rakipleri ile adeta savaşlar vermektedir. Bu savaşın temel nedeni internet üzerinde ki kaynaklara ulaşmaya çalışan online kullanıcılardır. Online kullanıcılar arama motorları vasıtası ile bilgi edinme ve ihtiyaçlarını karşılama yollarına başvururlar. Özellikle internetin yaygınlaşması ile bilgiye ulaşımın temel kaynağı olan google gibi arama motorları günde milyarlarca tekil kullanıcıya hizmet vermekte ve özel olarak aradıkları kelimelere ait sonuçları onlara sunmaktadır.

Ayrıca yükselmekte olan online alışveriş trendleri sayesinde internet üzerinden satış olanakları inanılmaz derecede hacim kazanmıştır. Yıl içerisinde milyarlarca dolarlık e-ticaret sermayesi oluşmuştur. Alışveriş yapmak internet kullanıcılar için tek tık kadar kolay olmuş, satıcılar için ise tüm dünya geneline açık bir pazar yakalama şansı doğmuştur.

Hal böyle olunca arama motorlarını kullanan her bir kullanıcı hem bilgi kaynaklarını üreten içerik siteleri için hem de e-ticaret siteleri için adeta birer altın değerine gelmiştir. Bu nedenle arama sonuçlarında kullanıcıların kolay ulaşabilecekleri konumlarda bulunmak adına rakipleri ile amansız bir rekabete girmişlerdir. İşte bu rekabetin kazananını belirleyecek olan temel faktörler arasında SEO gelmektedir.

SEO Ne Demektir?

SEO Ne Demektir?

SEO; sitelerin arama motorlarına uygun hale getirilerek yani optimize edilerek, hedefledikleri kullanıcılara daha kolay ulaşmasını ve hayallerinde ki yükselişi yakalamalarını sağlamak adına yapılan bir çalışmadır. Arama motorları optimizasyonu konusu, milyonlarca site ve milyarlarca kullanıcı göz önünde bulundurulduğunda hiç de kolay bir konu değildir. Ve gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır. Çünkü SEO alanında hizmet veren nitelikli kişi sayısı artmakta ve bu nedenle SEO rekabeti zorlaşmaktadır. SEO rekabeti zorlaştıkça kullanıcılar daha keyifli sonuçlara ulaşmakta ve arama motorlarını daha da verim alarak kullanmaktadır.

SEO çalışmaları doğrudan kullanıcıların deneyimlerine ortak olmayı hedefler. Arama motoru kullanıcılarının ilk durağı olmayı ve bu sayede rakiplerin hep bir adım önünde olmayı temel amaç olarak benimser. Böyle bir senaryoda yayımlanan içerikler daha çok trafik sağlayacak veya hedeflenen ürünlerin satış oranı artış göstermeye başlayacaktır. Bu sayede gerek reklamlar ile gerek ise doğrudan gelir elde edilebilecektir.

Arama Motorlarında lider konuma gelmek tek seferde veya tek odak ile yapılabilecek bir durum değildir. SEO; birbiri ile iç içe geçmiş onlarca çalışmanın bir ürünüdür. Temelleri sağlam atılmış bir bina inşa etmeye benzetebileceğimiz bu çalışmalar büyük bir emek istemektedir. Bu çalışmalar ile hızlı sonuçlar almak mümkün olabileceği gibi, en iyi sonuçları almak için daha orta veya uzun vadeli planlar yapmak gerekecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO için söyleyeceklerimiz elbette ki bu kadarla sınırlı değildir. SEO için atılması gereken onlarca zorlu adım bulunmaktadır. Bu adımları sizlerle tek tek inceleyeceğiz..

SEO nasıl yaılmalıdır? SEO yapılacaklar listesi ile tüm sorularınızın cevabı blog yazımızda sizlerle.

  1. SEO Nedir?

    SEO; Arama motorları optimizasyonu anlamına gelmekte olan bir dijital pazarlama terimidir. Web sitelerinin sıralamaları ile doğrudan ilgilenir.

  2. SEO Neden Yapılmalıdır?

    Rakipleri ile rekabet etmek isteyen tüm website sahipleri SEO yapmalıdır. Aksi taktirde arama motorlarında tabiri caizse görünmez olabilirler.

  3. SEO Ne Zaman Yapılmalıdır?

    SEO yapmak geçici bir eylem değildir. Sürekli devam etmesi gereken bir yolculuktur. SEO zamana değil, süreklilikle ilgilidir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.