1. Ana Sayfa
 2. SEO

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenize trafik kazandırma ve sıralama yükseltme hedeflerini kapsayan bir plan ve program zincirinden oluşmaktadır. Belirli bir yol haritasına sahip olmayan hiçbir SEO çalışması başarıya ulaşamayacaktır. Bu nedenle de web sitenizin ve doğal olarak sizlerin hedeflerine yaklaşmanız mümkün olmaz. Optimizasyon çalışmaları sırasında doğru bir yol haritasına sahip olmak sizlere hem vakit hem de maliyet açısından rahat bir nefes aldırabilir. Bu nedenle doğru planlama yapabilmek için SEO analizi çalışmalarını yürütmek çok önemli olacaktır.

Kaliteli bir planlama, kaliteli bir sonuç demektir. Bu durum göz önünde bulundurulduğu taktirde çalışmaları bir uzman ile yürütmek düşünüldüğünden daha az maliyetli ve daha az uğraştırıcı olacaktır. Çünkü bir SEO uzmanı sizlere her zaman en iyi yol haritasını sunabilir. İşte bu yol haritasına sahip olmak için de en iyi şekilde seo analizi yapılması gerekir. Peki bir yol haritasını çıkarmak ve hedeflere ulaşmak için nasıl bir analiz yapılmalıdır? Bir optimizasyon çalışması için yapılması gereken analizin aşamaları şu şekildedir;

SEO Analiz Aşamaları?
 1. Hedef Belirleme
 2. Durum Belirleme
 3. Yol Haritası Oluşturma
 4. Süreç Belirleme

1.Hedef Belirleme

Hedef belirlemek, seo analizi çalışmalarında en önemli parçadır. Web sitenizin ve dolayısıyla sizlerin hedefleri açık bir şekilde ortaya konulmalıdır. Bu konuda çalışmış olduğunuz uzmana/danışmana aklınızda ki hedefleri en net bir biçimde dile dökmelisiniz. Bu hedefler çerçevesinde yola nasıl çıkılacağı ve bu çalışmaların ne kadar süreceği konusunda ortaya somut veriler konulabilecektir. Tabii unutulmamalı ki ortaya konan bu hedeflerin ilk aşamada gerçekçi olması ve atılacak olan adımların eksiksiz bir şekilde atılması gerekmektedir. Yani sıçrama yapmak için uzun vadeli faydasız ya da zarar verecek olan hamlelerden kaçınılmamalı ve gerçekçi bir yol izlenmelidir.

2.Durum Belirleme

Hedef belirleme esnasında ilk etapta kafada ki kimi soru işaretleri giderilmiş ve yapılacak olan çalışmalar adına belli başlı bir şekil oluşmaya başlamıştır. Ancak hedef belirleme aşamasından sonra muhakkak içinde bulunulan durum analiz edilmelidir. Web sitesinin ne aşamada olduğu, hedeflere ne kadar yakın ve ne kadar uzak olduğu belirlenmelidir. Durum belirleme sırasında, belirlenen hedef ile arada bir uçurum olması halinde, hedeflerin daha uzun vadelere yayılması ve ilk etapta daha gerçekçi hedeflere yönelinmesi akıllıca olacaktır. Bu nedenle içinde bulunulan durum hem problemi netleştirmek hem de çözümü netleştirmek adına çok önemlidir.

SEO Analiz Kaliteli Analiz

3.Yol Haritası Oluşturma

Hedef belirleme ve Durum belirleme aşamalarının ardından somut adımlar atabilmek adına artık bir yol haritası belirlemenin zamanı gelmiştir. Yol haritası, belirlenmiş olan durum göz önünde bulundurularak yeniden dizayn edilmiş hedeflere en kaliteli bir şekilde nasıl ulaşılabileceğinin bir planlaması demektir. İlk etap çalışmaları sırasında belirlenmiş olan ihtiyaç çerçevesinde hangi araçların kullanılacağı, üretilmesi gereken içerikler, alınması gereken backlink sayıları değiştirilmesi/iyileştirilmesi gereken teknik detaylar plan oluşturma çerçevesinde belirlenecektir. Bu sayede artık hedeflere ulaşmak adına somut olarak ortaya konmuş olan bir yol haritası ve atılması gereken adımlar zinciri oluşturulmuş olacaktır.

4.Süreç Belirleme

Yol haritasının oluşturulmasının ardından artık hedeflere ulaşmak adına atılması gereken adımlar netleştirilmiştir. Bundan sonra çalışmalara başlamak ve sonuçları görmek gerekecektir. Tabiki de çalışmaların yayılması gereken zaman dilimini belirlemek ve sonuçları bu çerçevede yorumlamak analiz çalışmaları adına büyük önem arz edecektir. Çalışmaların süreceği tahmini bir zaman dilimi belirlemek, hem hedef için hem de gidilen yol için gerçekçi bir bakış açısı ortaya koymak demektir. Gerçekçilik hedefler ile birleştiğinde kaliteye ulaşmak her zaman daha kolay ve daha tatmin edici olacaktır.

Tüm bu aşamalar, sağlıklı bir çalışma için olmazsa olmazdır. Hem sizi hedeflerinize ulaştıracak olan uzmanlara hem de sizlere büyük kolaylık sağlar. Bu nedenle analiz çalışmaları başarının en önemli parçasıdır. Kaliteli analiz, kaliteli yükseliş demektir.

 1. SEO Analiz Nedir?

  SEO çalışmaları için başarıya gidecek bir yol haritası belirleme sürecine, analiz süreci denir.

 2. Analiz Nasıl Yapılır?

  Analiz yapmak dört aşamadan oluşur. Hedef,Durum Belirlemek, Yol Haritası Çizmek,Süreç Belirlemek.

 3. Analiz Neden Önemlidir?

  Analiz olmadan atılacak her adım, ekstra maliyet ve zaman kaybı demektir. Analiz ise başarıya giden en güvenli yoldur.

 4. Analiz Ne Zaman Yapılır?

  Analiz çalışmaları, ilk etap çalışmalarıdır. SEO çalışmalarına başlamadan detaylı bir analiz yapmak ve yol haritası çizmek gerekmektedir.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.