1. Ana Sayfa
  2. SEO

Neden SEO? SEO Ne İşe Yarar?

Neden SEO? SEO Ne İşe Yarar?

Arama Motoru Optimizasyonlarını bir websitesi adına bu kadar önemli hale getiren etmenler nelerdir? Neden SEO yapılmalıdır? Bu sorunun cevabını verebilmek SEO’yu anlamak ve önemini kabul etmekle eşdeğer olacaktır.

Bir websitesi ister içerik üreticisi olsun, isterse bir satış sitesi olsun her zaman daha çok trafik çekmeye ve bu kazanılan trafikler neticesinde her zaman daha çok dönüşüm elde etmeye odaklanmaktadır. Daha çok yükselmeyi veya daha yüksek satış rakamlarına ulaşmayı hedeflemek ; başarmayı arzulamak demektir! İşte başarı kısmında, tam da bu noktada SEO devreye girmektedir.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO Neyi Hedefler?

SEO çalışmaları bir web sitesini hedeflerine ulaştırmayı amaçlar. Yani bir websitesi neyi hedefliyorsa SEO çalışmaları da onu hedefler. Ancak website sahiplerininde bu hedeflere ulaşmak adına SEO çalışmalarına maksimum önemi göstermesi şarttır! SEO çalışmaları olmadan, binlerce rakip arasından sıyrılıp müşterilere ulaşmak çok zor olacaktır. Müşterilere ulaşmak adına, müşterilerinin ne istediklerini ve ne aradıklarını iyi bilmek gerekir.

Müşterilerin ne istediklerini ve bu isteklerini arama motorlarında nasıl arayacaklarını bilmek, daha sonra elde edilen bu veriler ışığında websitesini optimize etmek başarılı bir SEO çalışması örneği olacaktır. Bu tarz başarılı analizleri yapmak ve müşterileri anlamak, trendleri kavramak ve gidilecek yolları çizmek adına bir SEO uzmanı veya SEO ekibi ile çalışmak hayati önem taşır. Bu tarz analizler ve planlar olmadan maalesef yükselişe geçmek, uçsuz bucaksız internet aleminde hayal olabilir ve hatta gözden kaybolmaya bile sebep olabilir.

SEO Arama Optimizasyon

Başarılı Sitelerin de SEO İhtiyacı Var mı?

“Neden SEO?” yapılmalı sorusuna cevap olarak yalnızca yükselmeyi hedefleyen siteleri örnek göstermek yeterli olmayacaktır. SEO çalışmalarının gerekli olduğu bir diğer website türü ise zaten yükselmiş olanlardır. Zaten sıralama edinmiş ve belli bir popülerlik kazanmış sitelerin de SEO çalışmalarına ihtiyacı olacaktır. Hem de tahmin ettiğinizden daha çok. Nasıl mı?

Zaten yükselmiş ve belli bir sıralama elde etmiş websiteleri için SEO çalışmaları, varlıklarını devam ettirebilmeleri adına hayati önem taşır. Rakiplerine karşı neleri iyi yapabildiklerini ve iyi yaptıkları şeyleri nasıl desteklemeleri gerektiklerini öğrenmeleri gerekir. Arından sıralama olarak kendilerine yaklaşmakta olan rakiplerini de iyi analiz etmelidirler. Yoksa rakiplerinin kendilerini geçmeyeceğinin garantisini kim verebilir? Kimse veremez. Ama kaliteli bir SEO ekibi ile yapılan bir SEO çalışması yapmak bu konuda bir güvence olacaktır.

SEO Yapmamak Hangi Sonuçları Doğurur?

SEO çalışmalarından mahrum olan websiteleri analizlerden ve planlardan mahrum olacaktır. Müşteri portföylerini geliştirmek adına çok büyük efor sarf etmelerine rağmen tabiri caizse yerlerinde sayacaklardır. Hal böyle olunca rakiplerinin arkasından bakmakla yetinmeye mahkum olabilirler! Bu tarz bir durum özellikle e-ticaret konusunda aranılan isim olmaya çalışan websitesi için çöküş olacaktır. Çöküş demek büyük altyapılara sahip hayallerin ve başarılı fikirlerin ortadan kaybolması anlamına gelebilir. Bu nedenle hayalleri ve emekleri olan kişiler için SEO çalışmaları akıllıca olacak ve hedefe ulaştırma konusunda yardımcı olacaktır.

Neden SEO?” sorusuna verebileceğimiz cevap işte bu kadar nettir. Her websitesi sıralamasını yükseltmek ve yakaladıkları başarılara tutunmak adına SEO çalışmalarını başlatmaya ve hızlandırmaya mecburdur!

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.