1. Ana Sayfa
 2. SEO

Kırık Link Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Kırık Link Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Kırık link; İngilizcede “Broken Link” olarak bilinen ve web sayfaları içerisinde açılmayan, ulaşılamayan bağlantılar anlamına gelmekte olan web terimidir. Herhangi bir hata nedeniyle (genellikle 404 hatası) ulaşılamayan bu linklere bozuk link, kırık bağlantı, dead link gibi isimler de verilmektedir.

Kırık linkler web sitelerinin site mimarileri açısından hayati bir öneme sahiptir. Özellikle SEO çalışmaları kapsamında ele alınması gereken konuların başında gelmektedir. Bu nedenle sürekli olarak kırık link kontrolü yapılması ve site iç link yapısının gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Kırık Linkler Neden Önemlidir?

Kırık bağlantıların var olması, site içerisinde hata barındıran sayfaların varlığını ifade etmektedir. Bu hatalar ise site sağlığını direkt olarak etkileyen faktörleri doğurmaktadır. Peki bozuk linkler siteniz için neden zararlıdır ve SEO açısından ne gibi bir öneme sahiptir?;

 • Bozuk linkler Site içinde yer alan sayfalarınızın ulaşılamaz durumda olduğunu ifade eder.
 • Kırık linkler hem kullanıcıların hem de arama motoru botlarının site içi dolaşımını olumsuz etkiler.
 • Kırık bağlantılar İç link dolaşımın zarar görmesine ve SEO uyumlu içeriklerin zayıflamasına neden olur.
 • SEO sağlığınızı olumsuz olarak etkileyeceği için arama motoru nazarında site kalitenizi ve otoritesini zayıflatır.

bu nedenlerle kırık bağlantılar SEO açısından hayati önem arz eder. Tüm SEO süreçlerinde kontrol edilmesi, varsa ölü linklerin tespit edilmesi ve hataların ortadan kaldırılmasını zorunlu kılar.

Kırık Linkler Neden Olur?

Kırık linklerinizi düzeltmek için ilk olarak neden ortaya çıktıklarını iyi anlamak gerekmektedir. Kırık linklerin ortaya çıkmak için birden fazla hata sebebine sahip olmaları mümkündür. Bu denenle bunları iyi tespit etmek gerekir. Kırık linkler aşağıda yer alan nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir;

 • Bağlantının var olmayan, yanlış bir URL kullanarak verilmesi,
 • Dış kırık linklerde, link çıkışı yapılan bağlantının kaldırılmış olması,
 • İç linklerde, sayfaların artık orada olmaması, sayfanın silinmiş olması,
 • Sitelerin kalıcı olarak kaldırılmış olması,
 • Link verilen sayfanın özel güvenlik engellemeleri nedeni ile ulaşılamıyor olması, (CHMOD)

Yukarıda yer alan nedenlerden ötürü bağlantılarınız bozuk yani kırık olabilir. Bu nedenle tüm bu dinamiklere hakim olmakta fayda vardır.

Kırık Link Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kırık linkleri tespit etmek her web sitesi için farklı zorluğa sahiptir. Site içerisinde yer alan URL sayısının fazla olması kırık bağlantıları kontrol edilmesini zorlaştırabilir. Bu nedenle kontrol işlemlerini belirli araçlar ile yürütmekte fayda vardır.

Broken link checker kontrol aracı

1. Broken Link Checker ile Kırık Link Kontrolü

Broken link checker ( kırık link kontrol aracı) ücretsiz olarak hizmet sunmakta olan bir online servistir. Bu site sayesinde web sitenizde yer alan kırık bağlantıları kolay bir şekilde tespit etmeniz mümkündür. Bu aracı kullanarak 3,000 bağlantıya kadar olan URL havuzunuzu kontrol edebilir ve kırık linkleri tespit edebilirsiniz.

2. W3C Link Checker ile Link Kontrolü Yapmak

W3 school tarafından SEO ve webmaster süreçlerinde kullanılabilecek araçlar vardır. Bu araçlardan bir tanesi de W3C Link Checker aracıdır. Bu aracı ücretsiz bir şekilde kullanarak

3. WordPress Eklentiler ile Kırık Bağlantı Kontrolü Yapmak

Eğer WordPress tabanlı bir web siteniz var ise kırık bağlantılarınızı kontrol etmeniz daha kolay olacaktır. Kırık link kontrolü için hizmet sağlamakta olan eklentiler yardımı ile site içi dolaşımınıza zarar veren bozuk linkleri kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Özellikle “Kırık Bağlantı Bildirici” eklentisini kullanarak, kontrol sağlayabilir ve olası bir link kaybı durumunda e-posta ile bilgi alabilirsiniz.

Ahrefs kırık link kontrol aracı

4. SEO Araçları İle Kırık Bağlantı Tespiti

SEO araçları, tüm optimizasyon süreçlerinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Ayrıca kırık link tespitinde de bizlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ahrefs, Semrush ve Screaming Frog ile birlikte yapacağınız SEO denetimleriniz iel birlikte kırık bağlantıları tespit edebilirsiniz.

 • Ahrefs üzerinden “Site Audit/Site Denetimi” oluşturun. Daha sonra sitenizi taratın. Tarama işlemi bittikten sonra sitenizde ölü link var ise Ahrefs sizin için tespit edecektir. Ayrıca yeni oluşan kırık bağlantıları sizlere mail ile bildirecektir. Bununla birlikte ücresiz olan Ahrefs kırık link kontrol aracından da yararlanabilirsiniz.
 • Semrush üzerinden “Project> New Project” adımlarını izleyin. Daha sonra projenizde söz konusu olan web sitesi için site denetimi başlatın. Bu site denetimi sonucunda tüm kırık bağlantılarınız sizlere sunulacaktır.
 • Screaming frog aracı ile de yıkarıda bahsi geçen şekillere benzer kontrol sağlayabilirsiniz. Sitenizi taratın. Tarama bittikten sonra sağ tarafta yer alan tarama kontrolleri üzerinden 404 hatalarına odaklanın ve bozuk linklerinizi tespit edin.
  Not; Screaming frog 500 URL’ye kadar ücretsiz tarama imkanı sunmaktadır.
Google search console kırık link kontrol

5. Google Search Console ile Kırık Bağlantıların Tespiti

Google search console SEO araçları arasında en büyük fayda sağlayan araçların arasında yer almaktadır. Tüm siteler için zorunlu kullanıma sahip olan bu araç ile birlikte sitenizde yer alan hataları tespit edebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi kırık bağlantıların tespiti de bu hatalardan bir tanesidir.

 • Google search console mülkünüzü açın.
 • Sol admin panel üzerinde yer alan “Kapsam” bölümünü açın.
 • Burada karşınıza 4 farklı seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden “Hariç bırakıldı” uyarısı altında yer alan URL listelerini kontrol edin. Bulunamadı (404) adı altında hata veren linkleriniz var ise burada görebilirsiniz.
 • Ayrıca sol yönetim panelinde yer alan “Ayarlar” sekmesine tıklayarak, bu sekme altında yer alan “Tarama İstatistikleri” raporunuzu kontrol edebilirsiniz. Sitenizde yaşanan tarama problemlerini burada görebilir ve probleme konu olan bozuk link var ise bu rapor altında bulabilirsiniz.

6. Google E-Tablolar ile Kırık Link Kontrolleri

Google e-tablolarda app script özelliği ile yapılmış olan aracımızı kontrol ederek kırık linklerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu araç ile 200-301-404-500 kodlarını tespit edebilirsiniz.

Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık linkleri neden önemli olduğunu, nasıl kontrol edileceğini ve neden oluştuklarını anladıktan sonra şimdi de nasıl düzeltilebileceğini konuşabiliriz. Ölü linklerinizi tespit ettikten sonra aşağıda yer alan adımları takip ederek tüm süreci sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

 • Bozuk linklerinizi bir liste halinde toplayın,
 • Tüm linklerinizi, yerine koyabileceğiniz linkler var ise, yeni versiyonları var ise veya alakalı versiyonları var ise eşleştirin,
 • Eşleştirme işlemlerinizi tamamladıktan sonra 301 yönlendirme işlemleri ile tüm kırık bağlantılarınızı eşleştirdiğiniz yeni linklere yönlendirin.
 • Yönlendirme bittikten sonra Google search console paneli üzerinden eski bağlantınızı “URL Kaldırma” işlemi ile kaldırmaya tabi tutun.
 • Daha sonra eski bağlantınızı manuel olarak kontrol edin. Yönlendirmeleri gerçekleştirdiğiniz linkler için HTTP Status kontrol araçları kullanarak 301 > 200 yönlendirme kodu ile karşılaştığınızdan emin olun.

İşte bu kadar! Kırık bağlantılarınızı bu şekilde sağlıklı bir sürece tabii tutabilirsiniz.


Not; Kırık bağlantı yönlendirmeleri sırasında, yönlendirme zincirleri oluşturmak sıkça karşılaşılan bir hatadır. Bu nedenle yönlendirme zincirlerine dikkat etmelisiniz.
Örneğin; sitenizde daha önceden var olan /ornek-1/ bağlantınızı /ornek-2/ bağlantısına yönlendirdiğinizi düşünelim. Ancak daha sonra /ornek-2/ bağlantısının kırık bir bağlantıya dönüştüğünü varsayın. /ornek-2/ bağlantınız kırık olduğu için bu bağlantıyı ( /ornek-3/) yönlendirme işlemine tabi tutmanız gerekecektir. Ancak daha önceden /ornek-1/ bağlantısı da yönlendirme zincirine dahil olacağı için üçlü bir zincir oluşacaktır. Yani /ornek-1/ > /ornek-2/ linkine gidecek, daha sonra ise /ornek-2/ linki > /ornek-3/ linkine gidecektir. Bu nedenle arama motorları bu yönlendirme zincirini güvensiz olarak algılayacaktır. Bu nedenle /ornek-2/ bağlantısını aradan kaldırarak, /ornek-1/ bağlantısını direk en son linke yönlendirin. Ayrıca /ornek-2/ bağlantısının site de hiç var olmadığından emin olun.

Kırık link ile ilgili yazımızı faydalı bulduysanız, SEO Nasıl Yapılır? yazımızı da sevebilir ve SEO konusunda rehber bilgilere sahip olabilirsiniz.

 1. Kırık Link Nedir?

  Kırık link, artık ulaşılamayan ve zaman hata kodu nedeni ile herhangi bir hedefe gitmeyen linklerdir.

 2. Kırık Link Kontrolü Nasıl Yapılır?

  Kırık link kontrolü gerçekleştirmek için, broken link checker, w3c checker, ahrefs link kontrol aracı gibi ücretsiz araçlardan faydalanabilirsiniz.

 3. Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

  Kırık linkleri düzeltmek için ilk olarak bozuk bağlantıları tespit etmeli, daha sonra bu bağlantıları yönlendirmelisiniz.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap