1. Ana Sayfa
 2. SEO

Google MuM Güncellemesi Nedir? Mayıs 2021 Güncellemesi

Google MuM Güncellemesi Nedir? Mayıs 2021 Güncellemesi

Google MuM; Multitask unified Model (Birleşik Çoklu Görev Modellemesi) açılımına sahip olan yapay zeka tabanlı bir güncellemedir. Google arama motorunun yapay zeka gücünü arttıracak olan ve doğrudan yanıtları olmayan karmaşık arama sorgularına daha iyi yanıt vermek adına dizayn edilmiş bir sistemdir. Mayıs 2021 tarihinde duyurusu yapılan bu güncelleme ile birlikte daha karmaşık, daha uzun sorguların daha net cevaplara ulaştırılması ve kullanıcının daha kısa sürede aradığını bulması hedeflenmektedir.

Google tarafından 2019 yılında sunulan BERT güncellemesi ile birlikte geniş çaplı değişikliğe uğrayan arama motoru, 2021 MuM güncellemesi ile birlikte daha da kapsamlı ve yapay zeka temelinde yükselen bir konuma ulaşacaktır. Hatta Google tarafından yapılan güncellemede, MuM sisteminin BERT güncellemesi ile duyurulan sistemden 1000 kat daha iyi sonuçlar vereceği iddia edilmektedir.

Google MuM Neyi Hedefliyor?

Google I/O 2021 etkinliğinde açıklanan MuM güncellemesinin amacına değinmeden önce bilinmesi gereken kilit bir nokta bulunmaktadır. Google her zaman kullanıcıyı önceliğinde tutar. Bu da şu anlama gelmektedir; Google ne yapıyor ise kullanıcısına aradığı sorgular ile alakalı içerikleri/dizinleri daha kısa sürede sunmak için yapmaktadır. Google MuM da tam olarak bunu hedeflemektedir. Kullanıcıların karmaşık sorguları neticesinde birden çok işlem yapmasına gerek olmadan, daha kısa sürede hedefe ulaşmasını hedeflemektedir.

Google analizlerine göre bir kullanıcı (özellikle karmaşık sorgular oluşturan kullanıcılar) 8+ farklı tıklama yaparak istedikleri sonuca anca erişebilmektedir. Yeni gelecek olan Multitask unified model AI (yapay zeka) sistemi ile birlitke google bu sayıyı en aza indirgemeye çalışmaktadır. MuM yapay zeka teknolojisi ile birlikte aşağıda yer alan sorgular daha net sonuçlara ulaşabilecek ;

 1. Uzun kelime öbeklerine sahip arama sorguları
 2. Birden fazla farklı ama alakalı bileşeni içeren arama sorguları
 3. Kıyaslama tabanlı uzun arama sorguları
 4. Görsel kullanarak yapılan sorgular
 5. Yapay zeka tabanlı akıllı cihazlar üzerinden yapılan aramalar ( Akıllı asistan, sesli aramalar vb.)

Google yapay zekasının gelişmesi ve yeni teknolojilerin patentlenmesi ile birlikte tüm bahsi geçen gelişmelerin artık işleme koyulması beklenmektedir. Peki tüm bu gelişmelerin temelinde ne yatacak? Google’ın yapay zekası üzerinde uzun yıllardır çalıştığı ve bir takım denemeler yaptığı zaten bilinen bir durumdu. Günümüze uzanan bu sürecin sonunda Google çalışmaları ile ilgili su soruya cevap veriyor; “Geliştirilecek bir şey kaldı mı?”. Google’a göre cevap çok net. “Evet!”.

75 farklı dilde ustalaştığını ve “Dil Engellerini” kaldırdığını iddia ettiği multitask unified model ile birlikte Google, yaptığınız sorgular ile alakalı olan farklı dillerdeki sonuçları inceleyerek, sizlere en alakalı olabilecek sonuçları bulmak için yabancı dildeki bu sorguları kullanabilecek. Ayrıca birleşik modelleme ve sonuç sistemi ile birlikte, arama türünüz ne olursa olsun, sizin için en alakalı olan diğer türde yer alan sonuçları da (görsel, video) aynı anda ilişkilendirebilecektir.

Google Mayıs MuM güncellemesi hakkında

Google MuM Arama Sonuçlarını ve SEO’yu Nasıl Etkileyecek?

Google MuM 2021 mayıs güncellemesinin arama sonuçlarını kesin olarak nasıl değiştireceğini söylemek mümkün değil. Ancak bahsi geçen değişiklikleri takip ederek bazı varsayımlarda bulunak elbette mümkün.

 • Alakalı ve kullanıcıya fayda sağlayan nitelikli görsellerin kullanımı trafik kazanımına etki edecek
 • Web sitelerinde video kullanımları (yapısal veriye uygun bir şekilde) çok daha fazla önem kazanacak,
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanımı artacak,
 • Kullanıcıların karmaşık sorgularına cevap verebilecek net ve detaylı rehber içerikler önem kazanacak
 • İçeriklerde yer alan ve içeriklerin detaylandırılmasını sağlayan sıkça sorulan soruların (yapısal veriye uyumlu olan) önemi artacak.
 • Anahtar kelime hacimlerinin önemi azalarak, kullanıcı niyetini ön planda tutan veri çalışmaları önem kazanacak,
 • Özellikle e-ticaret sitelerinde ürünlerin detay, açıklama, video açıklama gibi unsurları daha ön plana çıkacak,
 • Kıyaslama içeren içeriklerin önemi artacak,
 • Görsel SEO ve Video SEO çalışmaları önem kazanacaktır.

Tüm bu beklentiler sadece varsayımdan ibaret olmasına rağmen, gelecek 1 yıl içerisinde hepsinin büyük önem kazanacağını tahmin etmek zor değil.

Güncelleme Ne Zaman Başlayacak? MuM Hayata Geçecek?

Google MuM güncellemesi de tıpkı diğer değişimler gibi aniden hayatımıza girmeyecek. Google tarafından denemeler yapılmaya başlanması ve sistemin güvenilirliğinden ve veriminden emin olduktan sonra tüm arama motoru süreçlerine 1 yıllık bir süre içerisinde tamamen entegre edilmesi beklenmektedir.

Bu süreçte yaşanacak organik trafik kayıplarına ya da kazanımlarına dikkat etmek gerekir. Özellikle sayfaların etkileşim kazandığı kaynaklar sıkça elden geçirilmelidir. Trafik kaynaklarında yer alan görsel aramaları, sıkça sorulan soruların üstünde durulmalıdır.

SEO nasıl yapılır merak ediyor musunuz? SEO Nasıl Yapılır? SEO Yapılacaklar Listesi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Google MuM Nedir?

  Google MuM; karmaşık aramalara daha iyi sonuçlar sunmak için tasarlanmış ve mayıs 2021 yılında duyurusu yapılmış bir güncellemedir.

 2. Google MuM ( Multitask Unified Model) Ne Sağlayacak?

  Google MuM daha karmaşık arama sorguları gerçekleştiren kullanıcıların, istenilen sonuçlara en kısa sürede ulaşmasını hedeflemektedir.

 3. Güncelleme Sonrası Trafik Kayıpları Yaşanabilir mi?

  Her güncellemede olduğu gibi MuM güncellemesi sonucunda da trafik kaybı yaşanabilir. Bunun önüne geçmek adına içeriklerin daha nitelikli medyalara sahip olduğundan ve istenilen bilgilere cevap verdiğinden emin olmalısınız.

Kaynaklar;

https://blog.google/products/search/introducing-mum/

https://www.searchenginejournal.com/what-is-google-mum/407844/

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.

Yorum Yap