1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Cloudflare Otomatik Platform Optimizasyonu Nedir? Nasıl Kurulur?

Cloudflare Otomatik Platform Optimizasyonu Nedir? Nasıl Kurulur?

Cloudflare Otomatik Platform Optimizasyonu Nedir?

Cloudflare web siteleri adına güvenlik ve hız temelli hizmetler sağlamakta olan üst düzey bir hizmettir. Proxy hizmetlerini daha kurumsal ve güvenilir bir şekilde, hem ücretsiz hem de istek ve talepler doğrultusunda ücretli paketler halinde sizlere sunan cloudflare; web sitenize giriş yapmak isteyen kullanıcıları ilk olarak güvenlik testinden geçirir. Daha sonra kullanıcıların ön bellekleme işlemlerini kontrol ederek her kullanıcıya özel bir ulaşım sağlar. Bu sayede web sitelerin hem güvende kalmasını hem de daha hızlı cevap sürelerine ulaşmasını hedefler. Web siteleri adına bu tarz önemli ve üst düzey hizmetleri sağlayan cloudflare Ekim ayları başında “Cloudflare otomatik platform optimizasyonu” adında yeni bir cloudflare güncellemesini kullanıcıları ile paylaşmıştır.

Otomatik platform optimizasyonu web sitelerin daha hızlı açılış sürelerine ulaşmasını hedefleyen bir güncellemedir. Bu güncelleme ilk olarak Wordpress tabanlı web siteleri tarafından kullanılabilecektir. Yapılan açıklamaya göre Cloudlare ilerleyen zamanlarda diğer web siteleri için de bu hizmeti hayata geçirmeyi planlamaktadır. Güncellemeyi hayata geçirmeden önce yapılan testlere göre bu yenilik sayesinde web sitelerinin açılış hızlarında; TTFB’de %72, ilk içerikli boyaların yüklenmesinde %23, Masaüstü cihazlar için hız endekslerinde %13’e kadar bir düşüş gözlemlenmiştir.

Dünya üzerinde yer alan tüm hosting salayıcılar ile birlikte kullanılabilmekte olan Cloudflare otomatik platform optimizasyonu hizmeti, halihazırda ücretli paketlere sahip olan cloudflare kullanıcıları tarafından hiçbir ücret ödemeden kullanılabilecektir. Ancak ücretsiz hizmet almakta olan kullanıcılar bu hizmet için aylık 5$ ödeme yapmak durumundadır.

Cloudflare Otomatik Platform Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Otomatik platform optimizasyonu temelde, web sitenizde yer alan dinamik içerikleri ön belleğe alır ve kendi sunucuları üzerinden ziyaretçilerinize ulaştırır. Bu durum web sitenizin performans temelli işlemlerinin cloudflare üzerinden gerçekleştirilmesine olanak tanır. Böylece tüm işlemler kullanıcılar ile cloudflare arasında gerçekleşir ve sizlere performans artışı olarak yansır.

Güncelleme öncesinde cloudflare halihazırda görüntüler, css ve js gibi içeriklerin bir kısmını ön belleğe almaktaydı. Ancak geri kalan istekler için, özellikle de HTML kaynaklarına ulaşmak için kullanıcılar bir cevap süresi boyunca beklemek durumunda kalmaktaydılar. Wordpress sitelerinde OPO (otomatik platform optimizasyonu) etkin hale getirildikten sonra, kullanıcıların web sitesine ulaşmak için ilk kaynağa inmelerine gerek kalmaz. Tüm işlemler ve ilk boya yansıtmaları direkt olarak cloudflare üzerinden gerçekleşir. Yazı tiplerini bile ön belleğe alarak web sitelerinin performansını arttırmak ve kullanıcı deneyimlerini iyileştirir. Ayrıca tüm bunları yaparken, sizler optimizasyon işlemleri adına onay verdikten sonra içerik güncellemeleriniz Cloudflare tarafından fark edilmekte ve tüm bu süreç güncellemeleriniz baz alarak yürütülmektedir.

Otomatik Platform Güncellemesi Nasıl Kurulur?

Cloudflare güncellemesini Wordpress istelerinizde aktif hale getirmek için yapılması gerekenler çok basit. Sadece birkaç doğrulama işlemi yaparak bu yeni özellikten yararlanabilirsiniz.

1. Cloudflare Eklentisinin Yüklenmesi

Wordpress eklenti kütüphanesi üzerinden “Cloudflare” eklentisini bularak yüklemeyi gerçekleştirin ve “Etkinleştir” seçeneği ile eklentiyi aktif hale getirin. Eğer halihazırda eklentiye sahip iseniz eklentinizin en azından 3.8.2 veya üstü sürümünde olmasına dikkat edin.

cloudflare nedir

2. Eklentinin Doğrulanması

Cloudflare eklentisini web sitenize yükledikten sonra, eklentiyi doğrulamanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Cloudflare web sayfasına giriş yapın
 • Kendinize yeni bir Cloudflare hesabı oluşturun. Eğer hesabınız var ise bilgileriniz ile giriş yapın
 • Kullanıcı panelinin sağ bölümünde yer alan kısımdan “API Tokens” seçeneğine tıklayın,
 • Karşınıza çıkan bölümden “Create token” seçeneğine tıklayın,
 • “Wordpress” seçeneğini seçin,
 • Wordpress sitenizin bağlı olduğu hesabınızı seçin,
 • “Create Token” seçeneine tıklayın,
 • Sizler için oluşturulan API kodunu kopyalayın,
 • Wordpress sitenize geri dönerek, Cloudflare eklentinizi açın ve kopyalamı olduğunuz API kodunu ve e-mail adresinizi girin,
 • Daha sonra “Login” seçeneğini tıklayarak Cloudflare eklentinizi onaylamaış olacaksınız.

3. Otomatik Platform Optimizasyonun Aktif Edilmesi

Yukarıda ki işlemleri tamamladıktan sonra sıra geldi Cloudflare otomatik platform optimizasyonunu aktif hale getirmeye. Optimizasyonu açmak için;

 • Cloudflare web sitesine giriş yapınız.
 • Giriş yaptıktan sonra cloudflare ile eşleştirdiğiniz web sitenizi seçiniz. Web sitenizi seçtikten sonra karşınıza gelecek olan ana menüden “Speed” bölümünü açınız.
 • Speed bölümünü açtıktan sonra “Optimization” linkini tıklayınız.
 • Daha sonra sayfanın alt bölümlerinde “Automatic Platform Optimization for WordPress” alanını görerek, resimde ki gibi aktif hale getiriniz.
cloudflare otomatik platform optimizasyonu

İşte tüm yapmanız gerekenler bu kadar. Artık yeni cloudflare güncellemesi ile web siteniz için daha yüksek performans sağlayabileceksiniz.

SEO ile ilgili tüm blog yazılarımıza SEO Bilgi Merkezi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazımızda yararlandığımız kaynak; https://blog.cloudflare.com/automatic-platform-optimizations-starting-with-wordpress/

 1. Cloudflare Nedir?

  Cloudflare, web siteleri için güvenlik ve hız temelli hizmetler sağlayan bir kurumsal servistir.

 2. Otomatik Platform Optimizasyonu Nedir?

  OPO web sitelerinizin ön belleklerini alarak, kullanıcılara daha hızlı ulaşmasını sağlayan ve içeriklerinizi sürekli takip ederek güncel cache sağlayan bir cloudflare güncellemesidir.

 3. OPO Ücretli mi?

  OPO özelliği halihazırda ücretli cloudflare özelliğine sahip siteler kişiler için ücretsizdir. Ancak ücretsiz pakete sahip olan kullanıcılar aylık 5$ dolar ödeme yapmak durumundadır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta ve kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.