1. Ana Sayfa
 2. SEO

Anahtar Kelime & SEO

Anahtar Kelime & SEO

SEO çalışmalarında daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi anahtar kelime analizi ve seçimi, adında da belli olduğu gibi kilit rol oynamaktadır. Bu nedenle anahtar kelimeler website sıralamasını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Peki nedir bu anahtar kelime?

Anahtar kelime ; bir websitesinin hedeflediği kullanıcılara sunduğu içerikler veya ürünler hakkında doğrudan ipuçları veren, kullanıcı arama sorgularıyla doğrudan uyum gösteren ya da paralel olarak ilerlemekte olan kelime veya kelime öbekleridir. Anahtar kelimeler kullanıcıların arama sorguları ile websitesini eşleştirerek en kolay yoldan kullanıcıya ulaşmayı hedefler. Bu sayede SEO çalışmalarında kilit rol oynar ve sıralama artışında büyük avantaj sağlar.

Anahtar Kelime ve SEO

Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

Anahtar kelime seçmek ve seçilen bu anahtar kelimeyi SEO çalışmaları içinde entegre bir şekilde kullanabilmek kritik derecede önemlidir. Bu derece de önem arz eden bir durum için seçim aşamaları da ayrı bir önem arz eder ve zorlu bir süreçtir. Seçim aşamasında göz önünde bulundurulması gereken hususlar vardır. Anahtar kelime seçilirken;

 • Websitesinin içerikleri ya da sunduğu ürünler hakkında doğrudan ilgili olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çok kısa veya çok uzun kelimeler ya da kelime öbekleri seçilmemelidir.
 • Rakiplerin analizi yapılarak kelimelerin zorluğu ve arama hacimleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Yüksek zorluk derecesine sahip olan anahtar kelimelerden ilk etapta kaçınılmalıdır.
 • Trendler incelenmeli kelimelerin gidişatları analiz edilmelidir.
 • Kelimelerin kullanıldığı lokasyonlar ve websitesinin hedeflediği lokasyonlar paralellik göstermelidir.

Anahtar Kelime Nasıl Olmalıdır?

Anahtar kelime seçimleri sırasında en önemli unsur, çalışma yapılan websitesinin hedefleridir. Bu hedefler SEO çalışmalarının hedefi demektir. Eğer bir websitesinin hedeflerinden uzak,alakasız kelime seçimleri yapılır ve bu minvalde planlamalar yapılır ise sonuç tamamen hüsran olacaktır. Bu nedenle hedefleri akıllıca belirlemek gözden kaçırılmaması gereken en önemli detaydır. Örneğin e-ticaret hizmetleri vermekte olan ve “Spor Ürünleri” satmakta olan bir websitesi için SEO çalışmaları yapıldığını varsayalım. Bu çalışmalar sırasında kullanılması gereken anahtar kelimeler şu şekilde olabilir;

 • spor ayakkabı satın al
 • fitness kıyafetleri
 • erkek spor ayakkabı

Bu örnekler elbette ki detaylı analizler sonucunda çoğaltılabilir ve ek olarak semantik anahtar kelimelerde bu kelimelerin yanında kullanılabilir.

Google Adwords Arama Ağı

Anahtar kelimeler her SEO çalışması tarafından kullanılacağı için, analizler sırasında benzersiz olanları keşfetmek ve bu konuda ki fırsatları sezinlemek çok önemli olacaktır. Bu nedenle analiz aşaması çok kritiktir. Ayrıca çizilecek olan yol haritasının ne içerisinde sadece anahtar kelimeler yer almamalıdır. Her anahtar kelime için yukarıda da bahsettiğimiz gibi yan anahtar kelimeler belirlenmeli, içerik ve link inşa dönemlerinde bu kelimelerden olabildiğince verim alınmaya çalışılmalıdır.

SEO Yapılacaklar Listesi; https://www.batuhandurmaz.com/seo-yapilacaklar-listesi/

 1. Anahtar Kelime Nedir?

  Bir websitesinin içeriklerini ve kullanıcılarına sunduklarını en iyi şekilde ifade eden kelime veya kelime öbeklerine anahtar kelime denir.

 2. Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

  Anahtar kelimeler, SEO analizleri sırasında seo uzmanları tarafından titizlik ile çeşitli detaylar göz önünde bulundurularak belirlenir.

 3. Anahtar Kelime Neden Önemlidir?

  Anahtar kelimeler websitesinin hedefleri ile kullanıcıların hedeflerini birleştirebilecek en kısa yoldur. Sıralama yükselme ve amaçlara ulaşmada çok önemlidir.

 4. Anahtar Kelime Ne Zaman Kullanılır?

  Anahtar kelimeler içerik üretimi ve link inşa süreçleri sırasında kullanılmaktadır.

Yazar Hakkında

SEO uzmanı Batuhan Durmaz Jengal Yazılım'da görev almakta, kendi sitesi batuhandurmaz.com üzerinden blog yazıları yayınlamakta ve Youtube kanalı üzerinden video içerikleri üretmektedir. Ayrıca Web sitelerinin dijital varlıklarını güçlendirmek ve organik trafiklerini artırmak adına profesyonel çözümler üretmektedir.