Google internet dünyasının zirvesinde yer alan bir kuruluştur. Arama motoru hizmetleri sunması ile ün kazanan ve zirvede ki yerini git gide perçinleyen Google, bu hizmetlerinin yanında artık kullanıcılarına birçok farklı alanda kullanışlı servislerde sunmakta. Google play store, Google ads, Google Suites gibi bir çok servis ile interneti daha kullanışlı ve eğlenceli bir yer haline getirmeyi başlayan google, web siteleri adına çok büyük bir veri analiz hizmeti de sunuyor. Google Analytics servisi, web sitelerine ihtiyacı olan tüm verileri tek bir çatı altında toplayabilmektedir. Bu sayede hem SEO hem de SEM alanında kullanıcılarına çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Google Analytics, ücretsiz olarak sunduğu kapsamlı analizler ile web sitelerinin tüm ziyaretçi detaylarını toplayabiliyor ve anlık olarak bu verilerin takip edilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede web siteleri ziyaretçi sayıların anlık olarak takip edebiliyor ve çalışmalarını bu şekilde yürütülebiliyor. 2005 yılından bu yana hizmet vermekte olan Analytics milyonlarca web sitesi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Google Analytics Hangi Verileri Toplar?

Google Analytics Hangi Verileri Toplar?

Google analytics web sitesinde ziyaretç gerçekleştirmiş olan kullanıcılardan veri toplamaktadır. Bu veriler sayesinde analiz yapmak mümkün hale gelir. Topladığı çok kapsamlı ve isabetli veriler ışığında web sitelerine yol gösterir Peki Google Analytics hangi verileri toplamaktadır?

  • Coğrafi Konum (Yer)
  • Kullanılan tarayıcı türü
  • Giriş yapılan cihaz türü
  • Cihazların işletim sistemi

gibi kişisel veriler google analytics tarafından toplanılmakta ve web site sahiplerine gösterilmektedir. Bu veriler içerisinde IP adresi gibi özel bilgiler hiçbir şekilde analytics dataları arasında yer almamaktadır. Google IP adreslerine ulaşabilse de veri havuzlarında paylaşmaz.

Google Analytics Terimleri Nelerdir?

Google analytics servisi tarafından kullanılmakta olan özel terimler bulunmaktadır. Bu terimler sayesinde veriler daha iyi analiz edilebilmektedir. Bu terimleri iyi bilmek analizlerin kalitesini ve verimliliğini arttıracaktır. Analytics terimlerinden birkaçı şu şekildedir;

Kullanıcı

Web sitesine ziyaret gerçekleştirmiş kişilere kullanıcı denmektedir. Bu kullanıcılar birbirnden farklı kişilerdir. Gerçekleştirdikleri her ziyaret bir oturum olarak işaretlenir. Bir kullanıcı farklı zaman dilimlerinde gerçekleştirdiği görüntülenme ve etkileşimlerde farklı oturumlara sahip olur.

Oturum

Web sitelerinde tekil kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen görüntülenmelere oturumlar denmektedir. Oturumlar her zaman farklı birer kullanıcıdan söz etmektedir.

Sayfa Görüntülenme

Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmiş olan oturumlar boyunca, web sitesine ait sayfaların görüntülenme anlamına gelmekte olan terimdir. Bir kullanıcı bir oturumda birden fazla sayfa görüntüleyebilir ve bu görüntülenmeler farklı birer görüntülenme olarak kayıt altına alınır.

Boyut

Toplanmış olan veri daha iyi analiz edilebilmesi için kullanılmakta olan sayısal veri kitlelerine “Boyut” ismi verilmektedir. Boyutlar GA servisinde Metrikler ile birlikte kullanılmaktadır. Boyutlar sayısal veri kitlelerini temsil etmektedir. Örneğin; Oturum sayısı, Sayfa Görüntülenme ve Hemen çıkma oranları gibi bileşenler birer boyuttur.

Metrik

Metrikler, Analitik tarafından sunulmakta olan büyük veri kitlelerinin daha küçük kitlelere dönüştürülmesinde kullanılır. Sayısal olmayan veri kitleleri şeklimizde karşımıza çıkarlar ve Boyutlar ile beraber incelenmektedirler. Örneğin; kullanılan tarayıcı ve cihaz türleri, coğrafi konum gibi bileşenler birer metriktir.

Bu konuda ki diğer terimlere ulaşmak için “Batuhan Durmaz SEO Sözlüğü” sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Google Analytics’e Nasıl Kayıt Olunur?

Google analiz servisinden faydalanmak için ilk olarak Google’a analiz yapmak istediğiniz web sitesinin sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bu aşamada analytics sizlere vermiş olduğu “İzleme Kodu” nu web sitenize yüklemenizi isteyecektir. Bu yüklemeyi yapmak için FTP’den faydalanarak sunucunuzun kök dizinine izleme dosyasını ekleyebilirsiniz. Ya da verilen izleme kodunu web site yönetim “<head> kodlarınızın arasına ekleyebilirsiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız, eklentiler kullanarak kolay bir şekilde izleme kodunuzu sitenize eklemeniz mümkündür.

Eklentiler ile analiz izleme kodunu sitenize eklemek istiyorsanız GA Google Analytics adlı wordpress eklentisinden yararlanabilirsiniz.

Analytics ile Hangi Veriler Analiz Edilebilir?

Analytics servisinden yararlanarak birçok veriyi toplamanız ve bu sayede kapsamlı analizler gerçekleştirmeniz mümkündür. Google analytics servisini kullanarak;

  • Sayfa görüntülenme sayılarını
  • Belirli tarih aralıklarında yaşanan istatistiksel dalgalanmaları
  • Coğrafi konumlar ile sitenize giriş yapılan bölgelerin ısı haritasını
  • Sitenize gelmek için kullanılan Kaynak ve Aracıları
  • Her bir sayfanın ayrı ayrı görüntülenme sayılarını
  • Bir oturumun ortalama ne kadar süre devam ettiğini
  • Hemen çıkma oranlarını
  • Ziyaretçilerin hangi sayfalardan giriş ve çıkış yaptıklarını
  • E-ticaret siteniz var ise dönüşüm oranlarını
  • Google ads bağlantısı ile reklam kampanyalarınızın verimini
  • Ziyaretçilerin kullandıkları cihaz ve tarayıcı türlerini

analiz etmeniz mümkündür. Bu analiz çeşitleri daha da çeşitlendirilebilecektir. Ancak en temel anlamda google analytics servisi ile elde edilebilen veri çeşitleri bu şekildedir.

Google Analytics Avantajları Nelerdir?

Analytics Kullanmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Google analytics kullanmak, gerek SEO gerek ise SEM çalışmalarında büyük avantaj sağlar. Verilerin bu kadar kolay toplanabilmesi ve analiz edilebilmesi sayesinde sektörel anlamda sizler bir adım ileriye taşıyabilecektir. Analytics servisinden yararlanmak sizlere şu avantajları tanıyacaktır;

Ücretsiz Analiz

Sunmuş olduğu ücretsiz analiz seçeneği ile Google Analytics sektördeki en önemli servistir. Tüm hizmetlerini tamamen ücretsiz olarak sizlere sunar ve hiçbir ek ödeme talep etmez. Bu sayede verilerinize sıfır maliyet ile ulaşabilir ve bütçenizi başka alanlarda kullanabilirsiniz.

Hızlı Veri Toplama

Google analytics verileri hızlı ve gerçek zamanlı olarak toplayan bir servistir. Bu sayede tüm verilerinizi zaman kaybetmeden analiz etme ve bu analizler sonucunda aksiyon alma imkanına sahip olursunuz.

Özelleştirilebilme İmkanı

Analiz servisi sizlere büyük bir veri havuzu sunacaktır. Bu veri havuzunda aradığınızı bulmak bazen zaman alabilir. Kimi zaman ise istemediğiniz veriler toplanabilir. Bu konuda analytics sizlere özel filtreler ve özel segmentler aracılığı ile verileri küçültme ve kolay analiz etme imkanı sunmaktadır. İstenilen boyut ve metrikler kullanılarak filtre ve segmentasyon ayarları yapılabilir.

Ulaşılabilirlik

Google analytics tüm google hesapları ile bağlantılı olarak giriş yapılabilen bir analiz servisidir. Böylece istediğiniz cihazdan girerek verilerinizi görüntüleme imkanı elde edersiniz. İsterseniz bilgisayarınızdan istersenizde özel analytics aplikasyonunu indirerek akıllı cihazlarınızdan verilerinize ulaşabilirsiniz.

Paylaşılabilirlik

Analytics üzerinde ki verileri paylaşmak ve ortak çalışmalar yürütmek adına, mülklere erişebilecek olan yeni kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Bu kullanıcılara ister kısıtlı görünüm imkanı sunabilir isterseniz de tüm mülk üzerinde değişim yapma imkanı tanıyabilirsiniz. Böylece verileri bir takım olarak analiz etmeniz mümkün olur.

Google Analytics ile yazacağımız kısıtlı yazımız bu kadar. Daha detaylı yazılarımız ile bu önemli analiz servisinin tüm kapsamlarını sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.