Google Analytics 4 (GA4) ile etkinlikler (events), kullanıcıların web sitenizde veya uygulamanızda gerçekleştirdiği belirli etkileşimleri veya olayları ölçmenize olanak tanır. Örneğin, bir sayfanın yüklenmesi, bir bağlantının tıklanması veya bir satın alma işleminin tamamlanması gibi etkileşimleri ölçmek için bir etkinlik kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir uygulamanın çökmesi veya bir izlenim sunulması gibi sistem davranışlarını ölçmek için de etkinlikleri kullanabilirsiniz.

Etkinlik Türleri

  1. Otomatik Toplanan Etkinlikler: GA4, web siteniz veya uygulamanız için Google Analytics’i ayarladığınızda varsayılan olarak toplanan etkinliklerdir.
  2. Gelişmiş Ölçüm Etkinlikleri: Web siteniz veya uygulamanız için Google Analytics’i ayarladığınızda ve gelişmiş ölçüm etkinleştirildiğinde toplanan etkinliklerdir.
  3. Önerilen Etkinlikler: Önceden tanımlanmış adlara ve parametrelere sahip olan ve uygulamanız gereken etkinliklerdir. Bu etkinlikler, mevcut ve gelecekteki raporlama yeteneklerini açar.
  4. Özel Etkinlikler: Tanımladığınız etkinliklerdir. Özel etkinlikler, çoğu standart raporda görünmez, bu nedenle anlamlı analiz için özel raporlar veya keşifler ayarlamanız gerekir.
google analytics form etkinlikleri

Etkinlik Oluşturma ve Çalışma Şekli

Bir kullanıcı, etiketli web sitenizde bir bağlantıyı tıkladığında ve bu onları bir dış web sitesine yönlendirdiğinde, şu adımlar gerçekleşir:

  1. Kullanıcı web sitenizi ziyaret eder ve bir dış web sitesine yönlendiren bir bağlantıyı tıklar.
  2. Analytics, tıklama etkinliğini alır ve etkinliği ve parametreleri Gerçek Zamanlı raporda gösterir.
  3. Analytics, etkinliği tamamen işler.
  4. Analytics, raporlarda, kitlelerde vb. kullanılan boyutlarda ve metriklerde veriyi gösterir.

Etkinlikleri Gerçek Zamanlı Görmek

Bir etkinlik, web sitenizden veya uygulamanızdan gönderildiğinde, Analytics’in etkinliği başarıyla topladığını doğrulamak için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

  • Gerçek Zamanlı Rapor: Gerçek Zamanlı rapordaki Etkinlik sayısı Etkinlik adı kartı, her tetiklenen etkinliği ve bir etkinliğin kullanıcılarınızın web sitesi veya uygulamasında son 30 dakika içinde kaç kez tetiklendiğini gösterir.
  • DebugView Raporu: DebugView raporu, bir kullanıcının tetiklediği tüm etkinlikleri gösterir. Raporu kullanmadan önce hata ayıklama modunu etkinleştirmeniz gerekir.

Daha fazla detay ve adım adım rehberlik için Google Analytics Yardım Merkezi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Eğer daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bana sorun!

Google analytics ile ilgili daha çok şeyi uygulamalı bir şekilde öğrenmek isterseniz Google Analytics Eğitimi için benimle iletişime geçebilirsiniz.